Zadržen Sam Bankman-Fried, průzkum JP Morgan Chase o adopci kryptoměn v USA či těžař Argo Blockchain ve vážných problémech. Je zde dnešní souhrn TOP zpráv ze světa kryptoměn.
Sama Bankmana-Frieda zadrželi na Bahamách a vydají ho do USA!
Zakladatel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried byl na žádost vlády USA zadržen bahamskými úřady. Stalo se tak jen den předtím, než měl svědčit před Kongresem USA, což zřejmě plánoval jen na dálku, aby se vyhnul právě riziku zatčení. Více zde.
Před Kongresem vystoupí nový CEO FTX – o čem bude mluvit?
Nový CEO FTX John J. Ray III, který dostal roli „zachránit co se dá“ ve zkrachovalé burze FTX, bude dnes vypovídat před Výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů USA. Ray v připravovaných poznámkách, které zveřejnil v pondělí naznačil, o čem bude v Kongresu mluvit, když stručně shrnul, že jeho tým zatím stihl zjistit:
- Majetek zákazníků FTX byl smíchán s aktivy Almeda
- FTX použila prostředky klientů na obchodování s maržemi, čímž je vystavila obrovským ztrátám
- FTX od roku 2021 spustila kolotoč „nadměrného utrácení”, když přibližně 5 miliard dolarů utratila na nákup nesčetného množství firem a realizaci množství investic, z nichž mnohé mají v současnosti hodnotu už jen zlomku toho, co za ně zaplatila
- Firma vydělala více než 1 miliardu dolarů v „půjčkách nebo jiných platbách zasvěceným“.
- Role Almeda jako tvůrce trhu s kryptoměnami ji inspirovala k umístění financí na jiné burzy, které byly ve své podstatě „nebezpečné“
Budou muset politici vrátit dary od představitelů FTX?
Některým americkým politikům, kteří obdrželi finanční dary od představitelů zkrachovalé burzy FTX hrozí, že budou muset tyto finance vrátit, jelikož mohou být použity na vyplacení dluhu vůči věřitelům FTX. Dary měli politikům kromě Sama Bankmana-Frieda adresovat i jeho blízcí kolegové jako jsou Ryan Salame či Nishas Sighn.
V souvislosti s dary pro demokratické i republikánské politiky se zmiňuje částka 75 milionů dolarů. Je však velmi sporné, jakým způsobem by mohli tyto finance politici vrátit, pokud je mezitím utratili na své kampaně.
Miliardář Elon Musk dokonce obvinil Sama Bankmana-Frieda, že demokratům věnoval více než miliardu dolarů.
BTC těžař Argo Blockchain neumí vyloučit bankrot
Bitcoinový těžař Argo Blockchain, který je veřejně obchodovanou firmou, informoval, že jedná o prodeji svých aktiv a snaží se získat investora, aby se vyhnul v USA bankrotu podle kapitoly 11.
Ve sdělení ze dne 12. prosince firma uvedla, že nebude mít dost finančních prostředků na pokračování v provozu a je uprostřed pokročilých jednání o prodeji určitých jejích aktiv.
Argo ke konci listopadu držela už jen 126 BTC, jelikož většinu vytěžených BTC již prodala s cílem dále financovat své podnikání.
Konec sporu mezi Ripple Labs a SEC?
Na sociálních sítích se objevují spekulace, podle kterých by k ukončení soudního sporu mezi SEC a Ripple Labs stojící za kryptoměnou XRP mohlo dojít již v tomto týdnu. K šíření těchto fám přispěl i zakladatel Cardano Charles Hoskinson, který uvedl, že slyšel „klepy“, podle kterých verdikt padne do 15. prosince.
Několik představitelů kryptosektoru mezitím uvedlo, že urovnání nebo prohra Ripple Labs ve sporu se SEC by mohla mít negativní dopad na celý kryptoměnový trh.
,,Bylo by to ztrátou pro celý svět a WEB3. Svět sleduje kroky USA a to, jak se vláda chová k jednomu z nás dává přednost tomu, jak se chová k nám všem,” uvedla americká pro-kryptoměnová politička January Walkerová.
The world follows the actions of the USA, and how the government handles one of us, sets precedence for how they handle all of us. Instead of battling against each other claiming one group is better than another we need to work together for the right legislation.
— January Walker (@UtahPolitician) December 12, 2022
Urovnání by považoval za špatný výsledek i Charles Hoskinson, který konstatoval, že by mohlo mít katastrofický dopad. ,,Ale víte, stále se posouváte vpřed. Bez ohledu na to, co se stane, je zde decentralizovaný ekosystém, který ovládáte vy…”
13 % Američanů vlastní kryptoměny
Nový průzkum JP Morgan Chase uvádí, že v USA drží kryptoměny přibližně 13 % populace, což je přibližně 43 milionů lidí. Největší americká banka z pohledu spravovaných aktiv také upozornila, že toto číslo dramaticky stouplo od roku 2020, kdy kryptoměny vlastnily jen 3 % Američanů.
JP Morgan Chase k analýze použil vzorek běžných účtů a převodů více než 5 milionů zákazníků. Zjistilo se, že 600 000 zákazníků z tohoto vzorku převedlo hotovost na kryptoměnové účty v určitém okamžiku mezi lety 2020 až 2022.
Studie také zjistila, že většina převodů se udála v době prudkého růstu cen kryptoměn, což znamená, že noví lidé přicházeli do kryptotrhu ve fázi FOMO (strach z promeškané příležitosti).
Zpráva JP Morgan také uvádí, že výrazně více nakupují v USA kryptoměny muži než ženy a mladší nakupují více než starší. Zpráva například zjistila, že z kategorie „mileniálů“ investoval do kryptoměn každý čtvrtý muž, zatímco u žen „mileniálek“ šlo o 12 % a mužů z generace „baby boomerů“ jen 5 %. Více na grafu:
Coinbase odhalila, kolik údajů o zákaznících od ní žádají vyšetřovatelé
Coinbase informovala, že ze strany vyšetřovatelů dramaticky stoupla poptávka po informacích o jejích klientech v souvislosti s vyšetřováním různých trestných činů. Jen ze strany USA přijaly 12 320 žádostí o různé informace, což představuje meziroční nárůst o 66 % (v období za poslední 4 kvartály konče v září 2022).
Žádosti ze strany amerických vyšetřovatelů a různých regulátorů představovaly 43 % všech žádostí, přičemž za USA následovala Velká Británie, Německo a Španělsko, které se dohromady spolu s USA podílely na 80 % žádostí. Z České republiky, která tak měla učinit poprvé v roce 2022, přišlo celkem 104 žádostí.
Zdroje:cnbc.com,cointelegraph.com,cointelegraph.com