Iniciativu nad vedením slavného Twitter účtu převzala Fran Finneyová, Finneyho manželka, přičemž k tomuto kroku přistoupila z důvodu, aby nebyl smazán.
Reagovala tak na informace, podle kterých plánuje nový majitel Twitteru miliardář Elon Musk smazat přibližně 1,5 miliardy Twitter účtů, které jsou dlouhá léta neaktivní.
,,Tweetuji za Hala, abychom se vyhnuli tomu, že Elon vymaže jeho účet,” řekla Fran, která je tak novou správkyní účtu, který má více než 71 000 sledovatelů (followerů), čímž zároveň rozptýlila fámy o možnosti, že účet byl hacknutý.
I want to keep Hal's account active, and occasionally will be posting from his account. When I do post, I will continue to tag myself as the poster.
— Fran Finney (@franfinney) December 16, 2022
Ještě před tím, než Fran Finneyova přistoupila k tomuto kroku, se na Twitteru rozjela kampaň, která žádala Elona Muska, aby smazání Finneyho účtu zabránil. Účet je totiž považován za historicky významný.
Hal Finney na něm například 11. ledna 2009 zveřejnil tweet “Running Bitcoin”, čímž oznámil, že se po Satoshi Nakamotovi stal jen druhým aktivním uživatelem bitcoinové sítě (první bitcoiny byly vytěženy jen pár dní předtím).
Running bitcoin
— halfin (@halfin) January 11, 2009
Hal Finney zemřel v roce 2014 ve věku 58 let v důsledku amyotrofické laterální sklerózy známé také pod zkratkou ALS. Nechal se však zmrazit, protože věřil, že věda v budoucnu pokročí natolik, že jej dokáže oživit a zároveň z ALS vyléčit.
Dlouhodobě se spekuluje, zda právě on není tvůrcem Bitcoinu, jelikož byl dostatečně chytrý na to, aby to dokázal a zároveň byl vůbec prvním příjemcem BTC transakce od Satoshiho Nakamota. Jinak řečeno Satoshi mohl být teoreticky právě Finney, s tím, že Finney ponechal úmyslně slávu v rukou anonymního tvůrce uvědomujíce si, že jen tak dokáže přispět tomu, aby byl Bitcoin skutečně decentralizován.
Musk maže „nepohodlné účty“
Bitcoinová komunita doufá, že Finneyho účet je díky jeho manželce definitivně zachráněn, ale u Elona Muska ve skutečnosti nikdy nevíte.
Miliardář, resp. zaměstnanci instruovaní jeho příkazy, totiž údajně začali v prosinci mazat několik známých a aktivních účtů novinářů z CNN, New York Times či Washington Post.
Why have journalists had their Twitter accounts suspended? Please explain. And it had better be a GOOD explanation.
— Stephen King (@StephenKing) December 16, 2022
Přestože na první pohled se zdá, že jde o jasnou snahu o cenzuru, obhájci tohoto kroku upozorňují, že Twitter tyto účty blokoval, protože přispívaly k šíření informací o tom, kde se Elon Musk právě nachází, což bylo nebezpečné pro něj samého a také jeho rodinu (Musk měl čelit výhrůžkám o zabití).
Také však měla být omezena možnost propagace decentralizované platformy Mastodon, která se stává jakousi alternativou vůči „Muskovému“ Twitteru.
Zdroj: cointelegraph.com