Velký institucionální investoři se stále do značné míry vyhýbají kryptoměnám. Důvodem je jejich vysoká volatilita. Tvrdí to Jared Gross, vedoucí strategie institucionálního portfolia v JPMorgan Asset Management.
„Jako třída aktiv kryptoměny prakticky pro většinu velkých institucionálních investorů neexistují, což je důvodem jejich vysoké volatility a nedostatku vnitřní návratnosti“ poznamenal Gross, který je přesvědčen, že většina institucionálních investorů je v současnosti ráda, že do kryptoměn neinvestovala.
A #JPMorgan strategist says #crypto is effectively nonexistent as an asset class for most large institutional investors. #cryptocurrency #bitcoin https://t.co/0LWHOARrzr
— Bitcoin.com News (@BTCTN) December 25, 2022
Bitcoin už není digitální zlato
Myšlenka, že Bitcoin by mohl být formou digitálního zlata nebo sloužit jako ochrana před inflací je díky medvědímu trhu podle Grosse minulostí. „Je samozřejmé, že tomu tak není,“ poznamenal.
Pro kryptotrh byl rok 2022 velmi dramatický. Bitcoin klesl ze 47 700 USD v lednu na méně než 17 000 USD v prosinci a Ethereum z 3 700 USD na 1 200 USD ve stejném období.
Celková tržní kapitalizace kryptoměn se podle CoinMarketCap propadla z 2,2 bilionu dolarů na téměř 810 miliard dolarů.
Krypto začíná být na rozvahách finančních institucí
Ačkoli mnozí institucionální investoři kryptoměny obcházejí, finanční instituce a banky je začínají do svých portfolií stále více přidávat.
V říjnu nejstarší americká banka BNY Mellon oznámila, že bude držet Bitcoin a Ethereum pro vybrané institucionální klienty. Kromě toho francouzská banka Société Générale získala souhlas od regulátora jako poskytovatel služeb digitálních aktiv.
Podle nedávné zprávy JPMorgan Chase téměř 13 % Američanů vlastnilo kryptoměny alespoň jednou v životě. Toto číslo dramaticky vzrostlo od roku 2020, kdy tvořilo jen 3 %.
Zdroj: cointelegraph.com