„Wash Trading” je praktika, která je častokrát využívána pro fiktivní navýšení objemů dané burzy, která se tím může stát atraktivnější. Druhým problémem je, že wash trading může krátkodobě ovlivnit i cenu dané kryptoměny.
V souvislosti s kryptoburzami se zmiňovalo toto téma poměrně často zejména v předchozích letech, kdy objemy některých burz působily opravdu mimořádně podezřele. Společnost Messari v roce 2020 dokonce tvrdila, že přes 90 % objemů všech kryptoburz je zfalšováno.
Podle nové studie od NBER, která v roce 2022 sledovala 29 neregulovaných kryptoměnových burz, bylo 70 % objemů obchodování falešných, čili nerealizovaných na základě reálné poptávky a nabídky jejich zákazníků. Na 12 nejhorších burzách z se toto číslo přiblížilo až k 80 %.
,,Tyto odhady se promítly do wash trading v objemu více než 4,5 bilionu dolarů na spotových trzích a 1,5 bilionu dolarů na trzích s deriváty jen v prvním kvartálu 2022,” uvedli autoři dokumentu.
Burzy byly rozděleny do tří kategorií
Studie bohužel nepřiřadila ke konkrétním burzám detaily o tom, o jaké objemy wash tradingu se má v jejich případě jednat. Do kategorie regulovaných, tedy těch, u kterých by měl být tento problém s wash tradingem nejmenší, však zařadila jen Bitstamp, Coinbase a Gemini.
Ve druhé kategorii, u které se pravděpodobně používá wash trading, ale ne v největší míře, se ocitly i známé burzy jako jsou Binance, Bittrex, Bitfinex, Huobi, Kucoin, Okex, či Poloniex.
V poslední kategorii, u které má až 12 burz využívat wash trading na více než 80 %, jsou vypsány mimo jiné i burzy jako Coinmex, Bibox, Bitmart, Bitmax, Digifinex, Gateio, COinbene, DragonEX, Lbank, Mxc, Fcoin, Biki či Bgogo.
Zdroj:cointelegraph.com,nber.org