Dva pooly kontrolovaly přes 51% hashrate
Na údajnou zvýšenou centralizaci Bitcoinu upozornil na sociálních sítích developer kryptoměny Ethereum Evan Van Ness, který zmínil, že dva největší bitcoinové mining pooly Foundry USA a Antpool „kontrolovaly“ ve druhé polovině prosince více než 51 % celkového bitcoinového hashratu.
Nejprve pohled na čísla
V konkrétních číslech FoundryUSA vytěžila od poloviny prosince do konce roku přes 350 bloků, zatímco Antpool kolem 325.
Foundry tak měla svědomí zhruba 30 % vytvořených bloků, zatímco Antpool kolem 24 %. Společně jednoduchým součtem vytvořili v daném období přes 54 % všech bitcoinových bloků.
Foundry USA and Antpool have mined 52.2% of all the blocks over the past ten days.
The concentrated block production has led some to argue that bitcoin is not decentralized. This post will explain why centralization fears related to mining pools are overblown. pic.twitter.com/AoVTBkS6kS
— Øyvind Sjaastad (@Oyvind_Sjaastad) December 28, 2022
Pozor, mining pooly nejsou firmy!
Do jaké míry je to problém? Nutné je uvést, že jde o informaci, která může být přeceňována, pokud se mluví o riziku centralizace Bitcoinu.
Důvod je ten, že bitcoinové těžební pooly nemají přímou kontrolu nad těžaři BTC, kteří skrze ně těží bitcoiny.
Jako mining pool (např. FoundryUSA) byste si tedy neměli představovat jednu společnost, která vlastní všechny ASIC minery (zařízení pro těžbu BTC, která vytvářejí daný hashrate), která může kdykoli rozhodnout o čemkoli a tento hashrate udržovat „donekonečna“ pod kontrolou.
Čili pokud by se rozhodl takový pool jednat podvodně, tedy zaútočit na BTC síť nebo ji cenzurovat, samotní těžaři BTC by ho mohli okamžitě opustit a tím by takové formě útoku nebo cenzury zamezili (hashrate daného poolu by následně dramaticky klesl).
Co když dojde k pokusu o cenzuru?
Pokud se nebavíme o riziku 51% útoku na celou síť, ale „jen“ o riziku cenzury (snížené míře decentralizace), takový stav by musela ověřit samotná reakce těžařů BTC připojujících se k danému poolu v době, kdy by se pool rozhodl bitcoinové transakce cenzurovat.
Pokud by například FoundryUSA začala respektovat sankční seznamy USA (OFAC), a těžaři by se nadále připojovali právě k tomuto poolu a nepřesedlali by na jiný, byl by to opravdu problém poukazující na sníženou decentralizaci BTC.
Může se to reálně stát? Minimální pokus o to rozhodně nemůžeme vyloučit. Bude ale také úspěšný? To by ukázala až reakce těžařů BTC, kteří by ho podpořili tím, že by nadále těžili BTC přes pool, který takovou cenzuru tvrdě prosazuje.
Firmy a státy jsou větším rizikem
Větším rizikem, na rozdíl od poolů, by bylo, kdyby takovým vysokým hashrate (dohromady výrazně nad 50 %) disponovaly dvě nebo jen pár konkrétních firem, respektive jiných entit, například států.
Jako příklad uvedeme Core Scientific a Marathon Digital Holdings, dvě v letech 2021 a 2022 významné bitcoinové veřejně obchodované mining firmy.
Pro ilustraci Core Scientific, největší BTC těžař v USA (aktuálně bankrotující), měl ve své největší slávě pod kontrolou maximálně 5 % celosvětového hashrate.
Na potenciální 51% útok na BTC byste tedy museli najít alespoň 11 velkých firem typu Core Scientific, které by se svorně dohodly, že učiní společný útok na Bitcoin a měly by k tomu i nějakou motivaci (ta se hledá opravdu těžko, protože útok na BTC nedává dlouhodobý smysl).
V případě snahy o cenzuru by to bylo podobné, i když by značná část těžařů (nemusí to být 50 %) respektovala sankční seznamy, rozhodně by to mohlo zvýšit podíl vytvořených bloků, které jsou cenzurovány.
Rizika v souvislosti s Foundry a Ant Pool
Abychom byli férovi, ačkoli riziko snížení decentralizace Bitcoinu kvůli mining poolům je zatím malé, je třeba upozornit na následující fakta.
FoundryUSA je pool, za kterým stojí Digital Currency Group, významná kryptoměnová společnost, která má přímou vazbu mimo jiné na Grayscale Bitcoin Trust krytý 640 000 BTC, či silné vazby s významnými hráči v kryptoprůmyslu jako jsou Blockchain.com, Blockstream, Chainaly Coinbase, CoinDesk, Genesis, Grayscale, Kraken, Ledger či Ripple.
FoundryUSA po jejím vzniku v roce 2019 zahrála do karet zejména situace v Číně, která v roce 2020 zakázala těžbu BTC, což vedlo k výraznému přesunu hashrate právě do USA. Inu a v onom období si Foundry díky vlivu Digital Currency Group a jejích kontaktů zajistila podporu významných těžebních bitcoinových společností, které se připojují právě do jejího poolu.
Informací, která ale nebyla nikdy oficiálně potvrzena (jedná se tedy o spekulaci), má být závazek některých amerických BTC těžařů těžit BTC právě přes pool FoundryUSA.
Druhý největší mining pool Antpool vznikl již v roce 2014 a má silné vazby na těžaře v Číně, respektive ty, kteří pocházejí z této země. Důležité je také uvést, že jej vlastní a provozuje firma Bitmain, tedy největší výroba bitcoinového těžebního hardwaru na světě.
Zdroje: Autor, CryptoSlate, Twitter