V důsledku toho akcie Silvergate během dnešní obchodní seance klesly o více než 40 %. Zástupci finanční instituce tvrdí, že po kolapsu kryptoburzy FTX došlo ke „krizi důvěry v ekosystému digitálních aktiv“.
Krize důvěry v kryptoměny dostala Silvergate do problémů
Kdysi druhá největší platforma pro obchodování s kryptoměnami na světě, FTX, koncem roku 2022 požádala o ochranu před bankrotem. Obchodní platforma a její manažeři údajně smíchali aktiva svých zákazníků s aktivy své obchodní odnože Alameda Research.
Tyto události se rozšířily napříč rodícím se průmyslem, protože důvěra lidí v krypto společnosti klesla. Silvergate trpí těmito následky. Finanční instituce zaznamenala pokles klientských prostředků o více než $8,1 miliardy.
Na konci třetího čtvrtletí roku 2022 banka evidovala vklady zákazníků ve výši $11,9 miliardy. Silvergate má dnes asi $3,8 miliardy, což představuje 68% pokles oproti maximu z roku 2022.
V důsledku toho byla finanční instituce nucena zlikvidovat $5,2 miliardy v digitálních aktivech se ztrátou $718 milionů. Kromě toho banka propustila přibližně 40 % svých zaměstnanců, aby získala hotovost a likviditu. Finanční společnost měla do konce prosince 2022 celkovou hotovost $4,6 miliardy.
Alan Lane, generální ředitel Silvergate, uvedl k situaci banky následující:
„V reakci na rychlé změny v odvětví digitálních aktiv během čtvrtého čtvrtletí jsme podnikli přiměřené kroky k zajištění, že udržíme hotovostní likviditu, abychom uspokojili potenciální odliv vkladů, a v současné době udržujeme hotovostní pozici přesahující naše vklady digitálních aktiv.“
Žádné nové plány pro Silvergate?
Samostatná zpráva Wall Street Journal tvrdí, že Silvergate byl nucen omezit svůj provoz. Kromě prodeje svých digitálních aktiv společnost prodala „velkou část svých tradičních bankovních operací a poboček“.
Finanční instituce se zaměří na poskytování služeb kryptografickým společnostem a kryptoobchodním místům. Tato operace představuje více než 90 % vkladů banky.
Kromě toho společnost zastavuje spuštění své kryptoměny. Silvergate dříve koupil technologii, kterou Facebook používá k vývoji svého tokenu Libra. Toto digitální aktivum zaznamenalo masivní odpor politiků a regulačních orgánů z celého světa.
Tato opozice donutila Facebook projekt zrušit. Nyní bude Silvergate následovat tyto kroky se ztrátou $196 milionů. Navzdory nedávným událostem zůstává banka ohledně rodícího se odvětví optimistická. Zástupce řekl WSJ:
„Zatímco Silvergate podniká rozhodné kroky k navigaci v aktuálním prostředí, jeho poslání se nezměnilo. Silvergate věří v průmysl digitálních aktiv.“
Zdroje: cointelegraph.com, coinpage.com, coinspeaker.com