Cardano chystá nástroje pro nasazení sidechainů
- Sidechain je nezávislý blockchain, který funguje vedle mateřského blockchainu, který bývá označován jako mainnet.
- Sidechainy se často snaží přidat škálovatelnost k hlavní síti, která často upřednostňuje decentralizaci a bezpečnost.
- Input Output Global (IOG), společnost stojící za Cardanem 12.ledna 2023 oznámila, že se ještě během ledna 2023 chystá vydat sadu softwarových nástrojů, která umožní vývojářům nasadit na Cardanu vlastní sidechainy zaměřené na zlepšení ekosystému.
⛓️ The #Cardano sidechain toolkit was previewed at #IOScotFest, and we’re happy to share the first iteration is out now.
Here’s the lowdown on this exciting new project! https://t.co/Ny9tQuJh5K
— Input Output (@InputOutputHK) January 12, 2023
- Vývojáři IOG již sadu nástrojů použili ke konstrukci veřejné testovací sítě kompatibilní se sidechainem Ethereum Virtual Machine (EVM) jako „proof-of-concept“. Po dokončení auditu bude moci kdokoli nasazovat decentralizované aplikace, vytvářet chytré smlouvy a přesouvat tokeny mezi různými testovacími řetězci.
- Mezi „partnerské řetězce“, které by Hoskinson rád viděl v Cardanu, patří mimo jiné i Solana.
Solana na počátku roku 2023 vyrostla na ceně o více než 100 %
- Uplynulo jen prvního půl měsíce z roku 2023, ale zatím je SOL jednou z nejvýkonnějších kryptoměn tohoto roku
- Minulý rok pro ni byl náročný a ztratila během něj velkou část své hodnoty (počítáno v dolarech)
- Její dosavadní cenový vrchol byl listopadu 2021, kdy se její mince prodávaly okolo 260 dolarů za kus, zatímco na přelomu roku 2022/2023 se cena podívala pod 10 dolarů za kus. Za tu dobu ztratila přes 90 % své hodnoty. Aktuálně se prodává okolo 23 dolarů za minci, což je více než 100 % nárůst od posledního dna. Na Coinmarketcapu jí podle tržní kapitalizace náleží 11. příčka.
- SOL ublížil i pád FTX. Protože Alameda Research měla poměrně dost zainvestováno mimo jiné i do Solany a zatím se neví, co to přesně s projektem Solana udělá.
- Kromě aktuálně probíhající „Alt season“, kdy v současné době „pumpují“ některé coiny stojí za vzrůstem ceny SOL i meme coin BONK.
Solana is up 33% in two days as newly launched dog coin BONK gains community hype pic.twitter.com/XusvGHg24X
— Joe Weisenthal (@TheStalwart) January 3, 2023
- Bonk je prvním „psím“ tokenem na blockchainu Solana.
- Na trh byl uveden 25. prosince 2022. Počáteční 50 % nabídka tokenů byla airdropována uživatelům Solany. Postupně rozpohyboval nákupy na této síti.
ShibaSwap: DeFi na psím coinu Shiba Inu
- ShibaSwap byl spuštěn v červenci 2021
- Je forkem populární SushiSwapu, poplulárního DEXu.
- Samotný SushiSwap je forkem Uniswapu, největšího DEXu na světě.
- Na rozdíl od svých rivalů je však hlavním účelem ShibaSwapu především zvýšení užitečnosti tokenů Shiba Inu.
- ShibaSwap používá tři základní tokeny: SHIB, Doge Killer (LEASH) a Bone (BONE).
Shiba Inu (SHIB)
- SHIB je memecoin inspirovaný Dogecoinem, který v srpnu 2020 vytvořil „Ryoshi“.
- Během prvotní nabídky mincí zakladatel(é) rozdělil(i) jeden kvadrilion SHIB, přičemž polovina byla přidělena spoluzakladateli Etherea Vitaliku Buterinovi. Později Buterin věnoval 50 bilionů SHIB indickému fondu na pomoc COVID-19, zatímco zbytek ze 450 bilionů tokenů poslal do mrtvé peněženky.
- Mezitím bylo zbývajících 500 bilionů SHIB uzamčeno v Uniswapu a majitelé se zbavili soukromých klíčů.
Doge Killer (LEASH)
- Jak už název napovídá, Doge Killer (LEASH) přišel jako součást snahy SHIB vyřadit Dogecoin z oběhu.
- LEASH funguje jako token ERC-20 s pevnou zásobou 107 647 tokenů.
Bone (BONE)
- Bone (BONE) slouží v rámci ekosystému ShibaSwap jako token pro správu.
- Jinými slovy, držení BONE umožňuje uživatelům navrhovat a hlasovat o změnách protokolu ShibaSwap prostřednictvím Shiba Inu Doggy DAO.
- Maximální zásoba BONE je 250 milionů mincí.
Dogecoin Foundation přichystala nový fond odměn pro své core vývojáře
- Dne 16. září se Dogecoin stal druhou největší kryptoměnou typu proof-of-work (PoW). A díky tomu, že síť Ethereum přešla na konsensus PoS.
- V lednu 2023 Dogecoin Foundation oznámila zřízení nového fondu pro core vývojáře.
- Na rozvoj ekosystému bylo vyčleněno 5 milionů DOGE, tedy přibližně 360 000 dolarů.
- Prostředky budou uloženy v nové peněžence, ve které bude potřeba vždy minimálně 3 z 5 podpisů z týmu Dogecoin Core chromatic vývojářů, kterými jsou Marshalla Haynera, Michiho Lumina, Patricka Loddera a Rosse Nicolla.
- Tito správci nebudou mít kromě správy uvolňování k prostředkům žádná práva.
- Tým uvedl, že „Z DOGE držených v této peněžence budou vypláceny odměny vývojářům Dogecoin Core za práci na všech příspěvcích, bez ohledu na to, jak jsou velké nebo malé.“
Bude SushiSwap měnit svou tokenomiku?
- Jared Grey, generální ředitel decentralizované burzy SushiSwap, představil 30. prosince 2022 návrh přepracování tokenomiky tokenu SushiSwap.
- Nová tokenomika má za cíl zvýšit likviditu a decentralizaci platformy a umožnit tak SushiSwapu pokračovat v jeho činnosti.
- V navrhovaném modelu by poskytovatelé likvidity (LP) dostávali 0,05 % příjmů ze swapových poplatků, přičemž největší podíl by dostávaly pooly s vyšším objemem. Poskytovatelé LP budou také moci uzamknout svou likviditu, aby získali zvýšené odměny založené na emisích. Tyto odměny však propadnou a spálí se, pokud budou odstraněny dříve.
I am excited to share the vision for @SushiSwap's new token model. I've posted a brief tl;dr write-up on the Sushi forum & linked the entire proposal. We look forward to your questions & feedback.https://t.co/D9TO2Oi8ra pic.twitter.com/GBrQKPzfiH
— Jared Grey (@jaredgrey) December 30, 2022
- SushiSwap zaznamenal za posledních 12 měsíců ztrátu 30 milionů dolarů na pobídkách pro LP kvůli emisní strategii založené na tokenech, což vedlo společnost k zavedení nového modelu tokenomiky
Zdroje: Cointelegraph, Cointelegraph, Cointelegraph, Cointelegraph, Cointelegraph, Cointelegraph
Disclaimer:
V žádném případě se nejedná o investiční ani jiné poradenství. Pokud uvažujete o nákupu jakýchkoli produktů, vždy si udělejte svůj vlastní průzkum. Veškeré informace v článku uvedené vycházejí ze zdrojů uvedených pod článkem nebo z osobních názorů autora.
O autorovi:
Petr Kika alias „Nezmič“, krypto a NFT nadšenec zaměřující se na fundament a využití nových technologií. Redaktor Kryptonovinek CZ/SK, člen vzdělávacího Futureland DAO, pravidelný host na Twitter Spaces přinášející měsíční přehledy vývoje web3, Discord moderátor a redaktor blogu NFTčesky. Na CZ/SK Twitteru je možné ho sledovat pod nickem @Nezmic_999.