FHLB půjčil kryptobankám miliardy dolarů
Federální systém bank pro domácí půjčky v USA (FHLB) podle informací Wall Street Journal půjčil miliardy dolarů dvěma největším regulovaným kryptoměnovým bankám ve snaze pomoci jim v období prudkého nárůstu výběrů aktiv ze strany jejich klientů.
FHLB měl půjčit téměř 10 miliard dolarů komerční bance Signature Bank a nejméně 3,6 miliardy dolarů bance Silvergate Bank. Tyto půjčky měly být poskytnuty především ve čtvrtém kvartálu 2022 po krachu FTX, který byl pro kryptotrh mimořádně náročný.
FHLB je konsorcium 11 regionálních bank po celých Spojených státech, které poskytují prostředky jiným bankám a věřitelům. Systém byl založen během Velké hospodářské krize na podporu financování bydlení, má aktiva ve výši 1,1 bilionu dolarů a více než 6 500 členů.
Obnova FTX nemá velkou podporu
Po medializaci zpráv, podle kterých by burza FTX mohla být znovuotevřena, mnozí zástupci kryptoprůmyslu vyjádřili vůči těmto teoretickým plánům skepsi.
Podle generálního ředitele Binance Australia Leigha Traverse bude pro FTX velmi náročné získat zpět potřebné licence a to zejména v době, kdy se průmysl přesouvá k přísnějším regulacím. Stejně tak vyjádřil pochybnosti, zda by klienti dokázali FTX znovu důvěřovat.
Podobný názor vyjádřil Liam Hennesy, právník specializující se na kryptoměny ve firmě Gadens, který řekl, že pro poškozenou reputaci a nedostatek důvěry by bylo nesmírně náročné přimět zákazníky a investory, aby se k této firmě opět přiblížili a aktivně ji používali.
Na možnost znovu zrození FTX naopak velmi pozitivně reagoval její bývalý CEO Sam Bankman-Fried. Bere to jako nejlepší krok vůči zákazníkům a zřejmě i jako podpora jeho tvrzení, že FTX byla solventní a k prohlášení bankrotu byl přitlačen.
Cardano mělo offline přes polovinu svých uzlů
Kryptoměna Cardano (ADA) měla v neděli krátkou dobu offline přibližně polovinu svých uzlů. Upozornil na to Tom Stokes, spoluzakladatel Node Shark a provozovatel stake poolu na Cardano.
,,Před několika hodinami byla více než polovina všech uzlů Cardano vypnuta. To je důvod, proč je decentralizace důležitá,” uvedl v tweetu, ve kterém ukázal, že synchronizace sítě náhle klesla ze 100 %, kde je obvykle, na něco přes 40 %.
https://twitter.com/eUTxO_pro/status/1616983286739529730
Synchronizace se však po poklesu okamžitě obnovila na přibližně 87 %.
Obhájci Cardano tvrdí, že rychlá obnova sítě jen potvrzuje to, jak je Cardano decentralizované, zatímco kritici varují před závislostí na hostingových službách, jako je například Amazon Web Services, na jehož cloudu má být „hostováno“ (skrz validátorů stake poolů) skoro 10 mil. mincí ADA. Jinak řečeno omezení ze strany provozovatelů cloudů by mohla znamenat pro Cardano (ale i obecně pro jiné PoS kryptomeny) potenciální problém.
CBDC zkoumá nejméně 114 centrálních bank
Počet centrálních bank, které zkoumají CBDC, čili digitální verzi národní měny, stoupl od května 2020 z 35 na aktuálních 114. Vyplývá to z nové zprávy Bank of America.
,,CBDC se zdají být nezbytné. Distribuované účetní knihy a digitální měny, jako jsou CBDC a stablecoiny, vnímáme jako přirozený vývoj dnešních měnových a platebních systémů. Potenciál CBDC odstranit zprostředkovatele – jakmile jejich technologie učiní nadbytečnými – by mohl přinést vyrovnání v reálném čase, úplnou transparentnost a nižší náklady.“
CBDC podle studie vyřeší efektivním způsobem i remitence a přeshraniční platby. „Ve skutečnosti jsou přeshraniční platby směřovány v průměru přes 2,6 různých korespondenčních bank, čímž se prodlužuje čas na vyrovnání. Avšak 20 % přeshraničních plateb v eurech vyžaduje zapojení více než 5 korespondenčních bank.“
Autoři studie také očekávají, že přijetí CBDC bude mít pozitivní vliv na populaci bez bankovního účtu, tedy na 1,4 miliardy lidí na celém světě a 6,5 % populace USA.
Kryptoměny a Spojené arabské emiráty
Státní ministr pro zahraniční obchod Spojených arabských emirátů Thani Al-Zeyoudi během akce Světového ekonomického fóra v Davosu poznamenal, že kryptoměny sehrají hlavní roli v globálním obchodě SAE a dodal k tomu: „Nejdůležitější je, abychom zajistili globální řízení, pokud jde o kryptoměny a krypto společnosti“.
Spojené arabské emiráty pracují na svém kryptoměnovém regulačním režimu s důrazem na to, aby se země Perského zálivu stala „centrem kryptoměn s přátelskou politikou“.
Zdroje: cointelegraph.com, u.today, decrypt.co, cointelegraph.com