Americká centrální banka (Fed) pokračuje v odstraňování likvidity z finančního systému skrze takzvané kvantitativní utahování (QT), čímž se snaží vedle zvyšování úrokových sazeb bojovat s vysokou inflací i tímto nástrojem.
Zatím se mezitím zdá, že zvyšování úrokových sazeb Fedem bude postupně zpomalovat, jelikož čísla týkající se inflace začínají působit optimističtěji. Někteří analytici však věří, že FED bude mít brzy jen jednu možnost – zcela zastavit tento proces, protože v opačném případě vžene USA do „katastrofické dluhové krize.“
FED bude muset snižovat úrokové sazby
Proč FED nebude mít jinou možnost a bude muset snížit úrokové sazby, a tedy brzy přestat s jejich zvyšováním nebo jejich držením na takových úrovních, shrnul Sven Henrich, zakladatel NorthmanTrader.
Henrich zveřejnil graf znázorňující úrokové poplatky ze současných vládních výdajů USA. Ty směřují už k 1 bilionu dolarů ročně.
Úrok pochází z vládního dluhu USA, přesahujícího 31 bilionů dolarů, přičemž pěkně ilustruje, jak FED tlačil od března 2020 do oběhu biliony dolarů. Od té doby se úrokové poplatky zvýšily o 42 %, poznamenal Jindřich.
„FED nebude mít jinou možnost, než snížit nebo riskovat katastrofickou dluhovou krizi,“ shrnul Sven Jindřich, zakladatel NorthmanTrader, 27. ledna. „Vyšší sazby delší dobu je fantazie, která nemá kořeny v matematické realitě.“
Tento fenomén nezůstal nepovšimnut ani v rámci kryptokomunity. Populární Twitter účet Wall Street Silver porovnal platby úroků jako část daňových příjmů v USA.
US paid $853 Billion in Interest for $31 Trillion Debt in 2022; More than Defense Budget in 2023.
If the Fed keeps rates at at these levels (or higher) we will be at $1.2 trillion to $1.5 trillion in interest paid on the debt.
The US govt collects about $4.9 trillion in taxes. pic.twitter.com/L0TQDWMhi6
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) January 27, 2023
„USA zaplatila v roce 2022 úrok 853 miliard dolarů za dluh ve výši 31 bilionů dolarů. To je více než rozpočet na obranu v roce 2023. Pokud FED udrží sazby na těchto úrovních (nebo vyšších), budeme na úrocích zaplacených z dluhu na úrovni 1,2 bilionu až 1,5 bilionu dolarů. Vláda USA vybírá na daních v současnosti přibližně 4,9 bilionu dolarů.“ napsal.
Zdroj: Wall Street Silver/ Twitter
Snížení sazeb by mohlo být bullish
Takový scénář, při kterém by FED přestal se zvyšováním sazeb, nebo je dokonce začal snižovat, může být velmi přijatelný pro investory do Bitcoinu (BTC). Období vysoké likvidity odpovídaly zvýšenému zájmu o riziková aktiva v rámci investičního světa.
Zpřísňování měnové politiky ze strany FEDu provázelo medvědí trh na BTC v roce 2022. Možný „pivot“ tak mnozí vnímají jako první náznak návratu „dobrých časů“.
Ne všichni však vidí pivot pozitivně
Ne každý však souhlasí s tím, že pivot přijde tak brzy. Bývalý generální ředitel BitMEX, Arthur Hayes věří, že nejprve přijde chaos, který stáhne BTC a altcoiny na nová minima předtím, než přijde nový bull market.
„Tento scénář je méně ideální, protože by to znamenalo, že každý, kdo nyní nakupuje riziková aktiva, by se měl připravit na masivní ztráty. Rok 2023 by mohl být stejně špatný jako rok 2022, dokud FED neotočí,“ napsal tento měsíc Arthur Hayes.
Zdroj: cointelegraph.com