Huang Yiping má za to, že pokračující kriminalizace kryptoměn v Číně by mohla vést ke zmeškání velké příležitosti pro zemi a její fintech společnosti, jelikož technologii kolem kryptoměn označil za „velmi cennou i pro regulované finanční systémy.”
„Zakázání kryptoměn může být z krátkodobého hlediska praktické, ale zda je dlouhodobě udržitelné, si zaslouží hloubkovou analýzu,“ uvedl a zdůraznil, že „Čína by se měla ubírat cestou vytvoření kvalitního regulačního rámce pro tato aktiva“.
„Neexistuje žádný obzvláště dobrý způsob, jak zajistit stabilitu a fungování, pokud jde o to, jak by měly být kryptoměny regulovány, zejména pro rozvojové země, ale v konečném důsledku pravděpodobně bude nutné najít způsob, který bude účinný.“
Chinese Government To reconsider the crypto ban Key takeaways:
Former PBoC Monetary Policy Committee member Huang Yiping recently expressed his fears about the prospects of technology in China in light of the country’s crypto ban.
Huang’s caution emphasises the significanc… pic.twitter.com/XnNcIdqkr0
— Web3 Daily (@web3_247) February 3, 2023
Není fanouškem BTC
Huang přesto, že by byl rád, kdyby nebyly kryptoměny v Číně zakázány, uvedl, že není fanouškem kryptoměn jako je Bitcoin.
Ten vnímá spíše jako digitální aktivum, než jako měnu, protože mu prý chybí vnitřní hodnota. Také zmínil, že významná část bitcoinových transakcí je spojena s nelegální činností.
Adopce CBDC je pomalá
Profesor na Národní škole rozvoje na pekingské univerzitě se následně vyjádřil i k čínskému CBDC, čili digitálnímu juanu pod kontrolou PBoC, který je podle jeho názoru zatím zklamáním a to zejména pokud jde o jeho přijetí.
K CBDC dodal, že umožnění institucím vydávat stablecoiny založené na digitálním juanu je velmi citlivá otázka, a existuje několik plusů i mínusů, které je třeba přehodnotit, než se tak stane.
Kryptoměny v „šedé“ zóně
Pokud jde o kryptoměny, podobně jako v jiných věcech, je Čína velmi obtížně čitelná. V roce 2021 udělala dosud nejrazantnější oficiální krok vůči BTC, když zakázala jeho těžbu. Přesto je však podle dat Cambridge University z regionálního pohledu druhým největším těžařem BTC, což de facto znamená, že mnozí čínští těžaři tento zákaz ignorují.
Kromě toho zákaz obchodování s kryptoměnami zjevně porušují i běžní lidé, protože 8 % zákazníků zkrachovalé burzy FTX pocházelo právě z pevninské Číny.
Zdroj:cointelegraph.com, Autor