Upozornění: Tento článek byl publikován na základě PR (placené) inzerce. Jeho obsah a názory v něm uvedené se nemusí shodovat s názorem redakce Kryptonovinky. V žádném případě se nejedná se o investiční radu. Před investováním do kryptoměn si udělejte vlastní průzkum, jelikož investování do kryptoměn je mimořádně rizikové. Také doporučujeme, pokud se rozhodnete pro investici, aby nepřesahovala částku, kterou si můžete dovolit ztratit.
Ať už je současná situace na kryptotrhu jakákoli, sektor s krypto hrami si na něm vede více než dobře. Jejich popularitu už neudává pouze možnost získání lákavých odměn, kdy krypto hry hráčům nabízejí monetizaci herního úsilí či výhry zajímavých cen. Faktem je, že počet herních titulů na blockchainu je na strmém vzestupu stejně tak jako počty hráčů, kteří si krypto hry užívají.
V následujícím textu se tedy na herní kryptosektor více zaměříme a představíme tři nejlepší krypto hry, které jsou aktuálně na trhu k dispozici. Jmenovitě půjde o RobotEra, Decentraland a Axie Infinity.
3 nejlepší krypto hry – detailní pohled
Na následujících řádcích naleznete 3 nejlepší krypto hry, které letos stojí za vyzkoušení.
1. RobotEra
RobotEra nabízí originální zážitek prostřednictvím krypto hry z robotického metaverza na vzdálené planetě Taro. Jak už lze vytušit z názvu, hráči se v RobotEra stávají roboty, kteří se podílejí na budování zcela nového světa. Získáváním zdrojů z planety, hospodařením s vlastní půdou, objevováním neprobádaného prostoru nebo výstavbou nového metaversa společně s NFT komunitou tak hráči dostanou možnost otevřít zcela novou éru.
Zušlechťování válkou poničené planety a aktivní tvorba nového metaversa této nové krypto hry hráčům umožňuje originální, ale především opravdu pohlcující herní zážitek, který jde ruku v ruce s možnostmi získávání odměn během hry.
Mezi ně patří prodej NFT, stakování tokenů, reklama apod. Roboti jsou hlavními herními NFT této krypto hry a činnostmi jako jako je těžba nerostů, sběr surovin nebo stavba továrny si každý z hráčů může sestavit i vlastního robotického společníka. Ten může dostat do vínku různé atributy i dovednosti a stává se z něj unikátní NFT, které lze během hry zpeněžit.
Kontinenty, robotické společníky a jiné NFT komodity bude možné obchodovat na herním tržišti, které se stane hlavním herním obchodním kanálem. Můžete zde také prodávat vlastní produkty nebo najít hotová herní aktiva, přesně podle toho, co aktuálně ve hře potřebujete. Celý ekosystém RobotEra pohání utility token standardu ERC-20 s názvem TARO, který běží na blockchainu Etherea. Využívají ho jak hráči, tak developeři a TARO umožňuje směnu veškerých herních aktiv. Díky němu lze také budovat uživatelskou platformu s odměnami a sdílet skutečně jedinečný zážitek ze hry.
Řadu hráčů určitě potěší i decentralizovaný systém řízení DAO, který zaručuje řízení pouze v rámci komunity, jejíž součástí jsou všichni hráči. Takový způsob vedení jim zaručuje možnost podílet se na implementační strategii herní frakce, do které náležejí, a dále mohou svobodně rozhodovat o použití tokenů i dalších vlastních herních aktiv. Ekosystém dokonce myslí i na hráče se skvělými nápady – za originální nápad k rozvoji krypto hry můžete získat další odměnu.
Předprodej tokenů TARO již odstartoval v posledním čtvrtletí loňského roku a aktuálně běží stále jeho první fáze, kde lze tokeny koupit za ekvivalent 1 TARO = 0,020 USDT. Ve druhé fázi se potom cena tokenu bude zvyšovat, takže se rozhodně vyplatí první fázi stihnout. Z road mapy se dočteme, že vývoj projektu bude pokračovat až do posledního čtvrtletí 2023 a v nejbližších měsících developeři plánují např. spuštění RobotEra demo videa. To, že na planetě Taro uvidíme skutečně rozmanitý svět, je sázkou na jistotu, takže s RobotEra se určitě bude na co těšit.
2. Decentraland
Další krypto hrou, která umožňuje ve virtuálním světě obchodovat s pozemky, nakupovat a prodávat nemovitosti a přitom si užívat skvělý herní zážitek, je Decentraland. Jak už napovídá název, jde o decentralizovanou platformu virtuální reality, kterou pohání blockchain Etherea. Platforma hráčům umožňuje vytváření, využití, a hlavně zpeněžování vlastního obsahu.
Počátek této kryptohry se datuje už k roku 2015, kdy byly kryptoaktiva i princip NFT ještě z velké části v plenkách. V Decentralandu se můžete stát vlastníkem 3D virtuálního prostoru, který se nazývá LAND a má podobu NFT drženého v Ethereum smart kontraktu. Své vlastnictví si uživatelé virtuálních pozemků nárokují v blockchainové pozemkové knize.
Pozemky lze nakoupit za token MANA, který rovněž běží na ERC-20 standardu a současně slouží k nákupům digitálního zboží i služeb. I v Decentralandu jde o požitek ze hry, nicméně tento herní koncept se více zaměřuje na sociální a ekonomickou interakci mezi uživateli. Takto každý hráč komunikuje, prozkoumává virtuální svět, může navštěvovat přednášky nebo otevírat obchody.
Během své ICO v roce 2017 investoři do tokenu MANA vložili na 26 milionů dolarů a svého cíle projekt dosáhl pouhou hodinu po svém uvedení na kryptotrh – tolik pozornosti myšlenka virtuálního vlastnictví pozemků tehdy u investorů vzbudila. MANA a Decentraland jsou proto právem považovány za průkopníky konceptu virtuální krypto reality a do tokenu MANA můžete stále investovat. Je k dispozici na většině renomovaných kryptoburz a analytici tomuto tokenu předpovídají v následujícím desetiletí konstantní vzestup hodnoty. Proto je MANA dobrou příležitostí k investici v dlouhodobém horizontu, ale současně zajímavou a zábavnou herní alternativou krypto hry.
3. Axie Infinity
Jestliže se předchozí dvě krypto hry orientovaly spíše na zábavné a objevitelské budování metaverza, Axie Infinity vás zavede do herního vesmíru plného divokých sběratelských stvoření, kterým říkáme Axies. I v této zábavné kryptohře naleznete ekonomiku plně vlastněnou hráči, kompletní vlastnictví digitálních aktiv, sběratelské karty a předměty i možnost nákupu, prodeje či obchodování. Axies navíc můžete podobně jako skutečné domácí mazlíčky rozmnožovat, nicméně jejich rozmnožovací potenciál je omezen, aby nedocházelo k hyperinflaci.
Axie Infinity má strukturu otevřeného digitálního vesmíru a Axie NFT lze považovat za digitální aktiva, díky kterým hráči získávají přístup do světa nekonečných zážitků. Hra je postavena jako karetní bitva, kde si hráči ze svých Axies vytvářejí týmy, které se utkávají v aréně. Táhnutí karet se řídí podle částí těl jednotlivých Axies a hráči musejí zahrát karty v optimálním čase i pořadí. Tím zlepšují svou šanci na vítězství.
Axie Infinity byla vůbec první herní krypto platformou, kde se objevila hra s herními zdroji v podobě tokenů standardu ERC-20. I Axie Infinity tedy patří mezi krypto hry, které lze považovat za průkopníky kryptogamingového sektoru a hráčům už umožnila vydělat kryptoměny v hodnotě tisíců dolarů. Bojový systém Axie je navíc vhodný pro soutěžní hraní i e-sporty, a to díky soutěžní povaze založené na dovednostech.
Celé univerzum systému Axie pohání ERC-20 token AXS (Axie Infinity Shards). Jeho držitelé mohou tokeny stakovat, čímž získávají nárok na odměny, dále jim umožňují účast ve hře a v klíčových hlasováních o správě celého systému.
Decentralizace vlastnictví a správy celého Axie Infinity systému byla od začátku jedním z hlavních vývojových cílů celého týmu – mechanismy Axie Infinity tak odměňují hráče za interakci s herním systémem a zároveň je motivují k držení tokenů AXS, aby mohli získávat další odměny. Tokeny AXS jsou k dispozici na krypto burzách Binance nebo Uniswap.
Co jsou krypto hry?
Ačkoli se vám na první pohled může zdát, že krypto hry nejsou nic zvláštního oproti běžným online hrám, herní krypto sektor se vymezuje několika specifiky.
- To, co ve hře vlastníte, vám patří i doopravdy – pokud něco vlastníte v tradiční video hře, jde víceméně o vlastnictví imaginární, protože veškerá herní aktiva obvykle patří poskytovateli hry. Krypto hry jsou v tomto ohledu jiné díky principu fungování blockchainu, do něhož lze zapisovat vše, co během hry získáváte – ať už jde o objekty, tvorbu vlastních avatarů či jakékoli další herní aktivum. Po zápisu v blockchainu se z nich stávají obchodovatelné NFT tokeny.
- Možnost obchodování s herními aktivy – právě zmiňované skutečné vlastnictví hráčů dává vzniknout možnosti herní aktiva krypto hry dále obchodovat a zpeněžovat. Součástí většiny krypto her bývají NFT tržiště přesně určená k tomuto účelu, nicméně některé krypto hry umožňují obchodování i na platformách třetích stran.
- Decentralizované řízení – krypto hry a princip jejich fungování nebývá založen na jedné centralizované organizaci nebo osobě, které by o směřování celého herního systému rozhodovaly a měly z této pravomoci další profit. Díky možnosti vlastnit herní tokeny tak krypto hry umožňují hráčům, aby se podíleli na důležitých rozhodnutích o směřování daného projektu a správa tak přechází spravedlivě na vlastníky daných kryptomincí.
Jak fungují kryptoměnové hry?
Krypto hry jsou svou podstatou založené na fungování na blockchainu, který díky smart kontraktům umožňuje digitální vlastnictví a zaručuje jedinečnost digitálních předmětů ve hře. Na krypto hry a jejich decentralizované prostředí mohou hráči připojovat digitální peněženku, která jim umožňuje provádět různé typy transakcí – ať už jde o nákup tokenů nutných pro vstup do hry nebo nákup různých herních objektů, vylepšení postav apod.
Princip Play-to-earn
Kromě již výše popsaných rozdílů oproti tradičním online hrám mají krypto hry ještě jednu klíčovou odlišnost ve svém fungování. Často totiž hráčům umožňují nejenom herní zážitek a zábavu, ale také možnost při hraní získávat odměny – tedy vydělávat, a to obvykle v podobě krypto aktiv. Právě tomuto konceptu se říká play-to-earn.
Krypto hry a jejich výhody
Z výše uvedeného logicky plyne, že řada hráčů krypto hry využívá jako další potenciální zdroj ke zvýšení příjmů, případně k rozšíření a diverzifikaci svého krypto portfolia. Každý hráč by však měl mít na paměti, že s možností získávat odměny přichází i větší riziko.
Závěr
S desítkami nových herních ICO projektů, které se na trh měsíčně dostávají, má herní krypto sektor před sebou nesporně nadějnou budoucnost. V našem průvodci jsme zmínili tři krypto hry s velkým potenciálem pro letošní rok, nicméně možností, jak vyzkoušet hraní v modu play-to-earn, je celá řada.
Určitě vždy doporučujeme sehnat si o daném herním projektu co nejvíce informací a důkladně přečíst Whitepaper před tím, než do se do hraní pustíte. Ujistíte se tak, že investujete své herní úsilí i finance bezpečně a správným směrem.