Společnost stojící za stablecoinem Tether odmítla zprávu The Wall Street Journal (WSJ). V ní se uvádí, že společnost měla vazby na subjekty, které padělaly dokumenty a využívaly fiktivní společnosti k udržení přístupu do bankovního systému.
3. března The Wall Street Journal informoval o uniklých dokumentech a e-mailech, které údajně odhalovaly, že subjekty napojené na Tether a její sesterskou kryptoměnovou burzu Bitfinex zfalšovaly prodejní faktury a transakce. Zároveň se skrývaly za třetími stranami, aby si otevřely bankovní účty, které by jinak možná nebyly schopny otevřít.
Tether obvinění popřel
V prohlášení ze dne 3. března Tether označil zprávy za zastaralá obvinění, která jsou navíc zcela nepřesná a zavádějící.
„Bitfinex a Tether mají prvotřídní programy dodržování předpisů a dodržují příslušné právní požadavky na boj proti praní špinavých peněz, poznej svého zákazníka a proti financování terorismu.“
Firma dále uvedla, že je hrdým partnerem prosazování práva a běžně a dobrovolně pomáhá orgánům ve Spojených státech a v zahraničí.
Technologický ředitel společností Tether a Bitfinex, Paolo Ardoino, 3. března tweetoval, že zpráva obsahuje dezinformace a nepřesnosti. Také naznačil, že reportéři WSJ jsou klauni.
I'm at the PlanB anniversary in #lugano
So much energy and people excited to talk about #Bitcoin
While I was on on stage I heard some clown honks, pretty sure was WSJ.
As always ton of misinformation and inaccuracies. Poor guys, must be difficult be them but need better media.— Paolo Ardoino 🤖🍐 (@paoloardoino) March 3, 2023
Tether se pokoušel obejít bankovní systém
Článek WSJ upozorňuje na zjevné obchody společností s bankami a jinými finančními institucemi, které by v případě přerušení byly existenční hrozbou pro jejich podnikání.
Jeden z uniklých e-mailů naznačuje, že zprostředkovatelé firmy se sídlem v Číně se pokoušeli obejít bankovní systém. Činili tak poskytováním falešných prodejních faktur a smluv pro každý vklad a výběr.
Ve zprávě se také objevila obvinění, že Tether a Bitfinex používali různé prostředky k obejití kontrol, které by omezily jejich činnost ve finančních institucích. Také měla propojení na firmu, která údajně prala peníze mimo jiné i pro teroristickou organizaci.
Ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje Tether
Článek WSJ také uvedl, že Tether vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti v rámci vyšetřování vedeného americkým prokurátorem pro jižní okres New York. Charakter vyšetřování se však nepodařilo určit.
Tether čelil v posledních měsících několika obviněním z pochybností. Nedávno také popíral jinou zprávu WSJ ze začátku února, která tvrdila, že čtyři muži ovládali od roku 2018 přibližně 86 % firmy.
Podobně musela společnost bojovat proti FUDu (strach, nejistota a pochybnosti) z další zprávy WSJ z prosince loňského roku. V ní poukázaly na úvěry zajištěné rezervami společnosti. Ta se následně zavázala, že přestane půjčovat prostředky ze svých rezerv.
Zdroj: cointelegraph.com