Tržní kapitalizace kryptoměn klesla za uplynulých 24 hodin o zhruba 7 %, přičemž Bitcoin (BTC), největší kryptoměna ze všech, se obchoduje kolem psychologicky významné ceny 20 tisíc dolarů. Jen pro ilustraci za posledních 7 dní je BTC v mínusu 15 % a ještě minulý pátek se obchodoval za přibližně 22 500 USD.
Co se podepsalo pod propad kryptoměn?
Dnešní propad kryptoměn, jelikož oslabily i další (Ethereum např. o -7,5 %), lze připsat zejména následujícím faktorům.
Padá i akciový trh
Na amerických trzích došlo k dalšímu výplachu, v jehož rámci index Dow klesl o 1,66 %, S&P500 o 1,85 % a Nasdaq až o 2 %. Bitcoin s těmito indexy výrazně koreluje a většinou platí, že když padají následuje je.
Náladu na amerických trzích v tomto týdnu výrazně ovlivnily zejména vyjádření šéfa americké centrální banky FED Jeromeho Powella, který během vystoupení v Kongresu přiznal, že budou muset jít s úrokovými sazbami výše, než původně očekávali.
Dnes se velká pozornost investorů soustředí na report týkající se kondice amerického trhu práce (NonFarm Payrolls). Pokud budou čísla ukazovat, že trh práce v USA je nadále přehřátý, pro FED to bude další signál, že nemůže svou přísnou monetární politiku uvolnit. Je tak možné, že trhy dostanou další negativní impuls.
Konec banky Silvergate
Kryptoměnová banka Silvergate včera de facto potvrdila, že ukončuje svou činnost, přičemž k její likvidaci dojde řádným způsobem v rámci regulačních pravidel.
Banka měla silně vazby na mnohé přední kryptoměnové společnosti v USA a stále je sporné, do jaké míry její likvidace zasáhne celý kryptosektor.
Těžař BTC Marathon Digital Holdings včera oznámil, že se zbavil všech podlužností vůči Silvergate a uvolnil tak více 3000 BTC, které u ní použil jako kolaterál.
Velkou půjčku od Silvergate ve výši 205 milionů dolarů má firma Microstrategy, která je největším veřejně obchodovaným držitelem BTC s více než 130 000 BTC na rozvaze. Splatnost této půjčky je však až v roce 2025. Mírné obavy vzbuzuje fakt, že půjčka je také zajištěna bitcoiny, které vlastní Microstrategy.
Konec Silvergate může být dalším důvodem pro regulátory, aby ještě více zatlačili na americký kryptoprůmysl. SEC již mezitím vyšetřuje burzu Binance.US a také firmu Paxos a nejnovější zprávy hovoří o tom, že do pozornosti amerických regulátorů se dostala nejnověji i burza KuCoin.
Nová daň pro těžaře BTC
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena představila nový návrh zákona, který má zvýšit daňové zatížení pro těžaře BTC v USA.
Takzvaná daň z těžby se bude upravovat každý rok o 10 % směrem nahoru, až do tří let dosáhne stavu, kdy budou muset těžaři kryptoměn platit 30% daň z nákladů z těžební činnosti.”
Bílý dům chce tímto způsobem zatlačit na těžaře Proof of Work kryptoměn, protože tato těžba je „klasifikována“ jako neekologická a zatěžující elektrickou síť. White Hosue zároveň tvrdí, že tento druh podnikání uměle zvyšuje cenu energii na trhu a vytváří “nejistotu a rizika pro místní podniky a komunity.”
„Spotřební daň na spotřebu elektřiny těžaři digitálních aktiv by mohla snížit jejich těžební činnost spolu s jejími souvisejícími vlivy na životní prostředí a jinými škodami,“ uvedl Bílý dům.
Administrativa kabinetu Joea Bidena také potvrdila, že se chystá změnit legislativu, která umožňuje kryptoměnovým investorům snížit si daně tím, že prodají kryptoměny ve ztrátě před koncem daňového období a následně je koupí zpět. Tato daňová optimalizace je zatím u kryptoměn možná, ale v případě akcií či dluhopisů je nelegální.
https://twitter.com/jbuhl35/status/1633924750853705729
Zdroj: Autor, cointelegraph.com, cointelegraph.com, FTnews.sk