Nový zákon z dílny EU požaduje, aby byly inteligentní smlouvy, resp. smart kontrakty, které se využívají u smartchainů (např. Ethereum, Solana, Avalanche, Cardano…) takříkajíc “upravitelné”.
,,Inteligentní smlouva zahrnuje interní funkce, které mohou obnovit smlouvu nebo dát pokyn k zastavení nebo přerušení operace. Především by se mělo posoudit, za jakých podmínek by mělo být přístupné jeho nekonsenzuální ukončení nebo přerušení,” zní komentář, který se týká smart kontraktů.
Kryptoměnová komunita reagovala na tuto legislativu skepticky, jelikož mnoho současných smart kontraktů nemá a ani by nemělo mít funkci, která by umožnila přímý zásah a změnu způsobu jeho funkčnosti ze strany konkrétní centralizované entity.
,,Tím, že se tam vloží nějaké “killer tlačítko”, podkope to záruky neměnnosti a zavede bod selhání, protože někdo by musel řídit takové tlačítko. Mnoho inteligentních smluv nemá tuto schopnost,“ upozornil Michael Lewellenz Open Zeppelin.
Podle Thibaulta Schrepela z Vrije Universiteit Amsterdam tento zákon může „ohrozit smart kontrakty do takové míry, kterou nikdo nemůže předvídáť”. Upozornil, že zákon nejasně specifikuje, kterých smart kontraktů se to týká a zvyšuje právní nejistotu. Následně ve tweetu dodal, že “imunita smart kontraktů je klíčem k tomu, aby přežili.”
Today, the @Europarl_EN is debating the Data Act (https://t.co/cwDOFDGmU9). My thoughts on the latest version of Article 30 (#smartcontracts).
➝ The immutability of smart contracts is key to their survival (i.e., immutability is their main differentiating https://t.co/X3XfgRC6ZL… pic.twitter.com/8QTSBxSueH
— Thibault Schrepel (@ProfSchrepel) March 14, 2023
Zákon prošel evropským parlamentem v poměru 500 hlasů pro a 23 proti. 110 poslanců se hlasování zdrželo. Jeho konečnou podobu ještě budou poslanci projednávat s Evropskou radou a jednotlivými členskými zeměmi EU.
Závěr
Pokud by si vlády prosadily možnost zasahovat do smart kontraktů a tento nástroj by byl úspěšně vynucován, samotné DeFi protokoly by byly v ohrožení z důvodu, že by výrazně utrpěla jejich decentralizace.
Jedním z hlavních důvodů vzniku kryptoměn bylo, aby byly nezávislé a nekontrolovatelné konkrétní entitou včetně (nebo obzvláště?) státu. Pokud by ale někdo měl právo smart kontrakt kdykoli upravit, tento benefit by v případě daného protokolu vůbec neexistoval, nebo by byl výrazně naštěrbený. Mělo by pak smysl používat decentralizované protokoly, pokud by se v tomto směru od centralizovaných nijak nelišily?
Zdroj: cointelegraph.com