Vypadá to tak, že krize amerického bankovního sektoru, která se během týdne přesunula už i do Evropy, je zatím pro Bitcoin (BTC) dobrou reklamou. Ten totiž nadále posiluje.
Bitcoin (BTC) po cenové korekci ve středu, kdy oslabil z 26 000 dolarů na přibližně 24 000 dolarů, opět míří vzhůru a znovu se obchoduje za téměř 26 000 USD. Za poslední den je v plusu přes 6 % a za poslední týden až 27 %.
Pod růst ceny bitcoinu v předchozích hodinách se zřejmě nejvíce podepsala lepší nálada také na amerických akciových trzích.
11 velkých bank včetně JP Morgan, Bank of America a Wells Fargo včera vložilo do First Republic Bank, další bance “k odpisu” v USA, až 30 miliard dolarů, aby tím naznačili, že ji podrží.
Americké akcie se i díky brzkému zásahu FEDu a Ministerstva financí USA po kolapsech Silicon Valley Bank, Silvergate a Signature Bank stabilizovaly a v tomto týdnu míří k pěkným ziskům.
Paniku, kterou ve středu vyvolaly problémy švýcarské Credit Suisse, zase do určité míry zažehnala švýcarská centrální banka, která slíbila pomoc 50 miliardami švýcarských franků (cca 54 miliard dolarů)
Technologický index Nasdaq, který je povahově nejblíže Bitcoinu (do Nasdaq do určité míry investuje podobný typ investora), posílil v tomto týdnu již o 5,19 %, čímž míří před začátkem pátečních obchodních hodin v USA k nejlepšímu týdnu od listopadu.
To vše tak zdá se hraje do karet i Bitcoinu a kryptotrhu, který častokrát koreluje s americkým akciovým trhem v čele s Nasdaq a S&P500.
Reklama pro Bitcoin
V současnosti je však pro Bitcoin dobrou reklamou i fakt, že americké banky jsou v ohrožení a bojí se tzv. „bitcoin“ bankrunů, tedy toho, že lidé z nich začnou ve velkém vybírat peníze. Bankrun je noční můra každé banky, protože nárazové požadavky klientů na výběry peněz by zhroutily prakticky každou.
U bitcoinu něco jako bankrun, respektive to, že by to pro něj znamenalo problém, neexistuje, nakolik je decentralizovaný a kdokoli si bude chtít přesunout své bitcoiny, může tak učinit kdykoliv, i kdyby totéž dělali právě všichni ostatní (to samozřejmě platí ale jen v případě, že jsou tyto bitcoiny drženy na privátní peněžence).
Je velmi sporné, do jaké míry je růst ceny bitcoinu poháněn i tímto fundamentem, ale jisté je, že problémy centralizovaných financí opravdu odkrývají benefity toho, co přináší.
Start nového bullrunu?
Analytici mezitím upozornili, že dominance bitcoinu na kryptoměnovém trhu se šplhá k nejvyšším hodnotám od června 2022 a míří k 46% podílu na celkové kapitalizaci kryptoměn.
Zároveň upozornili, že takový růst bitcoinu je typický pro dvě období –začátek medvědího trhu, nebo začátek býčího trhu.
Růst dominance BTC zároveň následuje většinou po obdobích akumulace bitcoinů v medvědím cyklu, což také nahrává teorii o tom, že BTC pomalu rozbíhá nové kolo růstového cyklu.
Nálada se může kdykoli otočit
Přestože nálada na akciových trzích je aktuálně optimistická, stále je situace velmi napjatá. V bankovním sektoru se může situace kdykoli opět otočit k horšímu, jelikož zatím není jasné, zda opatření amerických regulátorů a FEDu jsou dostatečná, respektive jak dlouho vydrží.
Kromě toho se velká pozornost soustředí na příští týdenní FOMC, po kterém 22. března americká centrální banka (Fed) oznámí, jak se rozhodla ohledně úrokových sazeb.
Fed je přitom zatlačen do kouta uvědomujíc si, že vysoké sazby ohrožují stabilitu finančního sektoru, ale jejich nezvýšení, nebo dokonce snížení, zase podkopává boj s vysokou inflací.
Bitcoin je stále poměrně nízko kapitalizovaným assetem a stále silně koreluje i s americkými akciemi. Propad u nich tak může být nadále, minimálně z krátkodobého hlediska, problémový i pro BTC.
Zdroj: Autor, Coinmarketcap,FTnews.sk