Při držení kryptoměn na burzách nebo jiných centralizovaných platformách riskujete, že o ně můžete přijít. Příkladem je hack burzy Mt. Gox z roku 2014 nebo pád burzy FTX v roce 2023. Zjednodušeně řečeno pokud máte krypto na takových platformách, máte vůči těmto aktivům jen „pohledávku“ a nemáte nikdy 100% jistotu, že se k „vašim“ kryptoměnám opravdu dostanete, když to budete potřebovat.
Jiným způsobem fungují privátní peněženky, obzvláště ty hardwarové, které jsou nejbezpečnější. U takových peněženek si totiž hlídáte přístup ke kryptoměnám výhradně vy. I tento způsob má však podle Vitalika Buterina určité nedostatky a to především v tom, že taková držba kryptoměn vytváří také řadu rizik:
- Někdo vás může hacknout – v tomto případě je myšlen například. phishing útok, který může držitele kryptoměn na privátní peněžence zmást a prozradí podvodnému softwaru svůj seed (privátní klíč), nebo hack méně bezpečné softwarové peněženky. Samotný seed (privátní klíč) se uhodnout nedá
- Můžete být donuceni k tomu, abyste pod pohrůžkou násilí/vydírání svůj seed prozradili útočníkovi
- Seed se vám může znehodnotit, můžete jej ztratit a podob.
- Můžete být neschopni spravovat váš seed (např. ze zdravotních důvodů)
- Umřete
Self-custody is important. And social recovery and multisig is a great way to do it.
A quick reddit post on how I think about choosing guardians for social recovery and multisig wallets:https://t.co/FY1iyJ6BFC
— vitalik.eth (@VitalikButerin) March 17, 2023
Vitalik Buterin proto tvrdí, že nejlepší formou bezpečné držby kryptoměn bude používání řešení„multisig” a „social recovery” se zapojením spolehlivých „opatrovníků” (guardians).
,,Mým pravidlem je, že dostatek guardians může být pod kontrolou jiných lidí, takže pokud zmizíte, zůstane dost opatrovníků, kteří získají vaše prostředky,” uvedl.
Buterin také tvrdí, že ne všichni guardians by se měli mezi sebou znát, neboť se tím snižuje riziko zneužití. ,,Stále by však měli být schopni najít se pro případ, že by se majiteli peněženky něco stalo.”
Problém může řešit i Shamir Backup
Řešením, které je Buterinovým návrhem nejblíže (nejde však o řešení, které přímo navrhuje Buterin pozn.red.) a je jednoduché i pro retail, je Shamri Backup v hardwarové peněžence Trezor Model T, který umožňuje správným způsobem rozdělit seed na více částí (například 5), přičemž pro obnovu peněženky stačí například jen 3 části. Tento poměr lze změnit i na jiné možnosti. 5 z 8, 8 z 12 a podobně.
https://www.kryptonovinky.sk/hw-penazenka-trezor-model-t/
Toto řešení chrání před ztrátou či znehodnocením seedu (pokud se ztratí nebo znehodnotí jen jedna část, nic se neděje) a je také použitelné, pokud by se držiteli kryptoměn něco stalo, samozřejmě za předpokladu, že ostatní části budou uloženy například u jeho blízkých.
Tématu jsme se podrobně věnovali i v naše redakci. Doporučujeme vám naše články( jak si vybrat kryptoměny z burzy a jak si správně hlídat seed). Inu a nejznámější hardwarové peněženky jsme hodnotili v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/top-hardverove-penazenky/
Zdroj: Autor,cointelegraph.com