Investiční banka Citi sází na tokenizaci aktiv v reálném světě založenou na blockchainu. Podle ní by taková tokenizace byla dalším skvělým případem používání kryptoměn.
Společnost předpovídá, že tento trh dosáhne do roku 2030 hodnoty mezi 4 až 5 biliony USD. To by znamenalo 80násobný nárůst v porovnání se současnou hodnotou aktiv v reálném světě uzamčených na blockchainech.
„Předpokládáme, že do roku 2030 budou objemy tokenizovaných digitálních cenných papírů ve výši 4 až 5 bilionů dolarů a do roku 2030 objemy financování obchodu založeného na technologii distribuované účetní knihy (DLT) ve výši 1 bilion dolarů,“ uvedli analytici firmy.
Z tokenizovaných až 5 bilionů USD banka odhaduje, že 1,9 bilionu přijde ve formě dluhu a 1,5 bilionu z nemovitostí. Menší částky než 0,7 bilionu USD přijdou ze soukromého a rizikového kapitálu a 0,5 až 1 bilionu USD z cenných papírů.
Budeme tokenizovat rizikový kapitál?
Průzkum naznačuje, že fondy soukromého a rizikového kapitálu se stanou nejvíce tokenizovanou třídou aktiv.
„Trhy se soukromým kapitálem pravděpodobně zaznamenají rychlejší míry přijetí z důvodu jejich příznivé likvidity, transparentnosti a schopnosti rozdělování,“ uvedla banka.
KKR, Apollo a Hamilton Lane jsou tři firmy se soukromým kapitálem, které již vytvořily tokenizované verze svých fondů na platformách jako Securitize, Provenance Blockchain a ADDX.
Citi uvedla, že tokenizace blockchainu nahradí starou finanční infrastrukturu, protože je technologicky lepší a poskytuje více investičních příležitostí na soukromých trzích. Ve zprávě od Citi se také uvádí:
„Tradiční finanční aktiva nejsou špatná, ale nejsou optimální, protože jsou omezena tradičními systémy a procesy. Určitá finanční aktiva, jako například fixní příjem, soukromý kapitál a jiné alternativy, byla relativně omezena, zatímco jiné trhy, jako například veřejné akcie, jsou efektivnější.“
Tokenizace má zrychlit finanční operace
Citi tvrdí, že blockchainová tokenizace neguje potřebu drahého slaďování, předchází selháním a činí finanční operace ještě efektivněji. Investiční banka však uznala, že v současnosti existují i nevýhody tokenizace. Mezi ně patří nedostatek právního a regulačního rámce, problémy s budováním infrastruktury a získání široce dodržovaného souboru norem.
Citi také poznamenala, že někteří hráči v tomto odvětví zůstávají také skeptičtí, zejména vzhledem k tomu, že Australská burza cenných papírů (ASX) nedávno zrušila svůj neúspěšný projekt DLT v hodnotě 165 milionů USD. Banka však zůstává přesvědčena, že ekosystém dospěje s vývojem technologie.
„Po překročení tohoto středního stavu se nová technologie osvobodí od starých a ideálně směrových trendů směrem k předpokládanému konečnému stavu.“
Citi si finální produkt představuje jako digitálně nativní infrastrukturu finančních aktiv, globálně dostupnou, provozovanou 24x7x365 a optimalizovanou pomocí smart kontraktů a automatizačních funkcí s podporou DLT, které neumožňuje tradiční infrastruktura.
Zdroj: cointelegraph.com