Glassnode v novém reportáži upozornila, že v kategorii dlouhodobých držitelů BTC, tedy těch, kteří drží BTC alespoň 155 dní (říká se jim „long term holders“ – LTH), je již 14,161 milionů bitcoinů. Toto číslo je blízko historických maxim.
Počet krátkodobě držených BTC (STH – „short term holders“), které byly akumulovány po pádu FTX, je přibližně 2,914 milionů, přičemž zajímavé je to iv souvislosti s tím, že k pádu FTX došlo právě před zhruba 155 dny, čili dobou, která musí přejít, aby se z krátkodobého držitele BTC stal dlouhodobý.
Graf: Dlouhodobí a krátkodobí držitelé BTC. Vývoj počtu dlouhodobě držených BTC je znázorněn modrou barvou, zatímco krátkodobé BTC červenou.
Glassnode při srovnávání poměrů mezi LTH a STH konstatovala, že podobné chování bylo vidět v letech 2016 a 2019, které následovaly po dosažení minim tehdejších medvědích trhů. Skutečný býčí trh, čili vytváření nových cenových maxim, však začal až později v letech 2017 resp. 2020.
Bullruny (býčí trhy), které jsou v plném proudu jsou totiž specifické tím, že dlouhodobí držitelé BTC (LTH) se dostanou do tak značně ziskové pozice, že postupně začnou své bitcoiny odprodávat. Počet BTC v dlouhodobém držení tak postupně klesá, přitom roste zájem krátkodobých investorů „o nové bitcoiny“.
Na grafu níže je tmavě modrou barvou znázorněn počet dlouhodobých držitelů BTC v profitu a bleděmodrou barvou počet dlouhodobých držitelů BTC celkově. V dobách, kdy bitcoin vytvořil nové historické maximum začalo docházet k výraznější distribuci těchto BTC.
Že současný trend má dobré základy pro bullrun naznačuje, že v roce 2023 se do zisku vrátilo celkem 6,2 milionu BTC, což je cca 32,3 % celkové nabídky BTC. Znamená to, že tyto bitcoiny byly akumulovány za nižší ceny, než jsou ty současné.
Graf: počet BTC v profitu, viz. výrazný odraz od minim po pádu FTX.
Glassnode se domnívá, že BTC je v dobré pozici, aby měl již nejhorší fázi medvědího trhu za sebou. Šance, že brzy přijde bullrun podobný rokům 2017 a 2020, však vyhodnocuje jako méně pravděpodobné a spíše naznačuje, že k bullrunu dojde příští rok i s ohledem na halving, který je běžným spouštěčem hlavní fáze býčího trhu. Ten vychází na duben 2024.
Trh se jeví tak, že je podporován zejména investory, kteří jsou v BTC delší dobu a čekají na nový bullrun. Tato kategorie nemá velké tendence prodávat BTC a působí mimořádně trpělivě, což stabilizuje cenu BTC (nedojde-li k nečekaným neovlivnitelným okolnostem jako jsou pády akciových trhů či situace typu bankrotu FTX či nové vlny Covid), ale nemá sama o sobě dostatečnou sílu k tomu, aby nastartovala další prudký býčí trh.
Jinak řečeno vypadá to tak, že podmínky pro růst jsou vytvořeny, ale trh potřebuje příliv dalšího kapitálu, tedy další vlnu „nováčků“ a „spekulantů“.
Hashrate naznačuje velkou sílu
Hashrate Bitcoinu, čili celková výpočetní síla vynaložená na těžbu bitcoinu, mezitím dosahuje nadále nových historických maxim, což vypovídá o velké důvěře těžebního sektoru v budoucí cenový vývoj BTC.
15. dubna se hashrate dostal na 413,4 exhahhashů za sekundu (EH/S) a při 7-denním klouzavém průměru je na úroveň 340 EH/s. Jen pro ilustraci 1. ledna 2023 byl na úrovni cca 250 EH/s.
Dle dat BTC.com dojde za 2 dny k dalšímu zvýšení mining difficulty o přibližně 1 %. Stane se tak již popáté v řadě, což bude difficulty upraveno na nové historické maximum. Tato metrika se upravuje každé 2 týdny podle aktuálního hashratu a slouží k tomu, aby se bitcoiny nadále těžily tempem přibližně 6.25 BTC za 1 blok (v průměru 10 minut).
Zdroje: Autor, Glassnode,cointelegraph.com, BTC.com,www.blockchain.com