Digitální měny centrálních bank (CBDC) přinesou nespočet nepředvídatelných důsledků. Myslí si to výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF), Kristalina Georgievová. Ta 1. května v rozhovoru na globální konferenci Milken Institute 2023, zdůraznila opatrnost, pokud jde o retailové CBDC.
CBDC je lepší pro velkoobchod
Georgievová vysvětlila, že podle MMF mají retailové CBDC mnohem větší prostor pro chyby než velkoobchodní CBDC.
„Myslíme si, že velkoobchodní CBDC lze zavést s poměrně malým prostorem pro nežádoucí překvapení. Retailové CBDC však zcela transformují finanční systém způsobem, o kterém nevíme, jaké důsledky by mohl přinést.“
Retailové CBDC jsou státem kryté virtuální měny vydané centrálními bankami pro používání spotřebiteli a podniky. Velkoobchodní CBDC jsou podobně emitovány centrální bankou, ale jsou určeny k tomu, aby umožnily finančním institucím vést rezervní vklady v centrální bance.
My message to the @MilkenInstitute Global Conference: ‘Think about the unthinkable!’ After the pandemic and Russia’s war on Ukraine, we need to be ready for what is impossible to imagine.
Thank you @MyStephanomics for a riveting conversation. #MIGlobal pic.twitter.com/Q2y4A6iKWH
— Kristalina Georgieva (@KGeorgieva) May 1, 2023
Georgievová uvedla, že MMF spolupracuje s přibližně 50 zeměmi na zajištění přijetí osvědčených postupů. Očekává od nich velký vliv na banky a ekonomiky v budoucnosti.
„Spojujeme se se zeměmi a v současnosti spolupracujeme s přibližně 50 zeměmi právě na tomto tématu. Budeme svědky velmi významné transformace, kterou přinesou CBDC.“
Georgievová poznamenala, že dokonce i USA se zapojují do rozvoje CBDC, což ji vedlo k závěru, že budoucnost CBDC je zde.
MMF 12. dubna oznámil, že vydá příručku CBDC, která má centrálním bankám pomoci při jejich navrhování a implementaci. Finanční agentura Organizace spojených národů uvedla, že toto rozhodnutí přišlo po bezprecedentním zájmu ze strany zemí celého světa.
Zdroj: cointelegraph.com