Bitcoinový (BTC) halving je událost, při které se sníží velikost odměny bitcoinovým těžařům o polovinu. BTC, které těžaři získávají, jsou zároveň jediným způsobem, jak zavést nové mince do oběhu.
Jak je to s halvingem?
Důvodem, proč existuje koncept halvingu, je omezit inflaci bitcoinu a časem ji úplně zastavit. Jelikož halving má na dynamiku nabídky a poptávky BTC výrazné důsledky, taková událost měla historicky vliv na jeho cenu. S každým dalším halvingem totiž cena BTC zaznamenala vzestupný trend.
Halving nastává po každých 210 000 vytěžených blocích, nebo přibližně každé čtyři roky. Díky této periodicitě umíme definovat pravděpodobnost začátku a konce tzn. BTC cyklu.
Následující graf zobrazuje stav aktuálního BTC cyklu na základě srovnání s minulými cykly.
Zdroj: Santiment/Twitter
Jak můžete vidět na výše uvedeném grafu, BTC bull run historicky probíhal vždy po snížení odměny těžařům. Z grafu je zřejmé, že poslední BTC cyklus je v současnosti dokončen na přibližně 75%. To znamená, že těžaři v tomto cyklu dosud vytěžili přibližně 157 500 bloků.
Jak to bylo v předchozích cyklech?
V případě cyklu z roku 2012 cena po dosažení 75 % cyklu stoupala až do dalšího BTC cyklu. Cyklus roku 2016 dosáhl na 75 % v dubnu 2019 s cenou 50 % pod tehdejšími historickými maximy.
Cena pokračovala v růstu ještě chvíli poté, co bylo tohoto milníku dosaženo, ale nakonec znovu klesla. Další bull run poté nastal až v roce 2020 s dalším halvingem. V tomto bodě byl zahájen nový cyklus.
Cenový průběh z dubna 2019 má mnoho podobností s dnešní cenou, pokud jde o různá on-chain data.
Na základě výše zmíněných faktů se tedy můžeme jen domnívat, kam se současná rally dostane a zda nastane nový bull run po dosažení 75 % ze současného BTC cyklu.
Zdroj: bitcoinist.com