Do začátku konference UTXO.23 zbývá přesně 28 dnů. Všechny dosud vydané rozhovory si můžete na našem webu vyfiltrovat zadáním pojmu „UTXO.23“ v horním vyhledávacím políčku. Dnešní rozhovor bude s Dominikou, členkou iniciativy Holky v kryptu, organizátorkou eventů a tvůrkyní workshopů.
Kdo je podle tebe Dominika?
Prakticky založená, ale složitá osobnost (kdo není), která miluje překvapení, zvláštní kombinace a protiklady. A přírodu.
Co je tvou motivací, proč se o krypto zajímáš?
Baví mě trošku “divné” věci. A Bitcoin byl mezi nimi. Motivací bylo především rozumět, proč vznikl a jak to celý funguje. Měla jsem pocit, že to je vlastně geniální a abych si to pro sebe ověřila nebo vyvrátila, potřebovala jsem prostě vědět trošku více. Později ve mně krypto začalo vzbuzovat další otázky na přidružená témata, která s kryptem souvisí.
Jaké bude tvé téma na UTXO?
Kryptoměnové asociace a workshopy pro začátečníky, které jsme v Holky v kryptu vytvořily minulý rok. V řešení je panelovka s lidma, kteří tvoří krypto content.
Prozradíš nám alespoň něco málo předem z toho, na co se můžeme těšit?
Zabrouzdáme si bitcoinovým blockchainem, koukneme se, co si koupil Petr Mára pod svou ens doménou. A vymyslela jsem si vtipnou asociaci na těžbu krypta, kde hraje roli bar plný flašek. Ten v menší podobě na workshopu fakt bude 🙂
Jaká témata spjatá s blockchainem (ale i mimo něj) tě aktuálně nejvíce zajímají a proč?
Je to od blockchainu menší odbočka, ale důležité a stále aktuální je téma digitální bezpečnosti. Bez ohledu na to, zda jsi v kryptu nebo ne, je čím dál víc potřeba mít zabezpečené účty a umět se pohybovat na internetu bezpečně. Skills na straně hackerů se totiž pořád vylepšují.
Když se mluví o kryptu, tak se v běžném povědomí obvykle spojuje s cenou a možností zbohatnout. Je tedy cena u krypta to hlavní?
Rozhodně není. Ti, kdo naskakují do krypta jen čistě kvůli zhodnocení toho o kryptu vlastně nakonec nic moc neví. A přicházejí o to důležité – proč vzniklo, co řeší a co všechno umožňuje. To člověk zjistí nejlépe, když si všechno vyzkouší a krypto použije tak, jak má. Jsem ráda, že jsem to měla naopak. Než jsem si pořídila peněženku, tak jsem zkoumala blockchainové záznamy a jak fungují hashe. Překvapivě mě to chytlo, i když nejsem vyloženě technický typ. Krypto mě přimělo přemýšlet o přidružených tématech jako je soukromí, co člověk doopravdy vlastní, jak vlastně funguje náš finanční systém, a seznámila jsem se s lidmi, kteří přemýšlejí jinak než já. A to je pro mě osobně mnohem důležitější.
Kdybys měla uvést 3 přínosy krypta, které by to podle tebe byly?
Odstranění autokratického prostředníka.
“Internetové peníze”, kterými můžeš platit napříč kontinenty.
Ochrana proti inflaci a situaci, kdy ti zavřou (nebo krachne) banka a nemůžeš použít své vlastní prostředky.
Co by se muselo stát, aby se krypto dostalo do mainstreamu?
Vzniklo jako protiváha tradičního systému, který mainstreamem je. Musela by se proměnit celá společnost, jinak si krypto jako mainstream neumím představit. Nebo by muselo padnout ještě mnohem více bank.
Raději regulace a větší adopce, nebo menší adopce a více punku? Nebo to vidíš úplně jinak?
Krypto vzniklo se specifickými vlastnostmi a regulace znamená jejich okleštění. Čímž se myšlenka za vznikem krypta vlastně ztrácí. Kdo ví, jak krypto funguje, si vždycky najde cestu, jak to dělat “punkově”. Ale bez poga prosím J Já umím jen černé nehty, oblečení a hroty.
Jaký je tvůj názor na metaverse? Má smysl o něm mluvit a přemýšlet, nebo ne? A jak si ho představuješ?
Ucelený názor na metaverse zatím nemám. Teď si ho představuju jako globální online hru The Sims, kde si můžeš přes svou postavičku zažívat různé situace, potkávat se s dalšími lidmi, stavět si firmy, domy, pořádat online meetingy, konference, nakupovat nebo prodávat digitální služby a produkty.
Jak podle tebe bude vypadat metaverse za 3 roky?
Uff, vůbec nedokážu říct. Asi bude propojený ještě více s AR (rozšířenou realitou) a bude fungovat jako vzdělávací platforma pro určité obory.
Zkus si představit krypto za 3 roky – jakou roli podle tebe bude hrát? Bude to spekulativní asset? Peer-to-peer platidlo? Platforma, na které bude vznikat paralelní sociální, ekonomický a finanční systém? Něco jiného? Nebo už ani krypto nebude existovat?
Tak je to trošku věštění z křištálové koule a já mám bias. Krypto mě baví. Vidím v něm smysl, takže věřím, že krypto existovat určitě bude a předpokládám, že bude ještě rozšířenější. I třeba proto, že možná další země přijmou BTC jako oficiální platidlo. V případě dalších pádů bank lidé budou více diverzifikovat a přelévat fiat do krypta jako pojistku. Plus pořád tady jsou burzy, které budou nabízet krypto jako investiční asset. Bez ohledu na bear nebo bull se počet subjektů podnikající v kryptu v posledních 5 letech zvýšil, a nemyslím si, že se to množství za další tři roky vypaří.
Kam podle tebe směřuje současný vývoj v oblasti regulací?
Státy nemohou ignorovat zvyšující se zájem o krypto. Vznikl svobodnější systém a měna s vlastnostmi, které už nemají žádné peníze na světě + systém pro otevřené finance. To všechno bez státu nebo bank. Z pohledu státu je to samozřejmě určité narušení nebo hrozba. A bohužel tomu nepomáhají nijak různé podvody v kryptu (poslední FTX). Myslím, že státy a banky budou propagovat CBDC a z krypta udělají tu “špatnou, problematickou nevlastní ségru”.
Obáváš se CBDC?
Asi jo. Jsou to programovatelné peníze, u kterých lze nastavovat expirace a různé podmínky. Bude to propagované státy a bankami jako doplněk k hotovosti, takže se tomu těžko ubráníme. Zvažují to už prakticky všechny centrální banky na světě. Minimálně o dvou státech vím, že CBDC zavedené mají – eNaira (Nigérie) a digitální Jüan (Čína). Digitální euro má už vlastní marketing na stránkách EU a digitální libra bude implementována v druhé polovině tohoto desetiletí.
Myslíš si, že může krypto a decentralizovaný internet (web3) přinést větší svobodu na internetu, nebo je to naivní představa, která se nenaplní?
Krypto je postavené na opensource a bez opensource řešení by například občané některých států nemohli svobodně používat internet. Takže ano, decentralizované projekty a řešení mají smysl a přinášejí více svobody a soukromí.
Je reálné vybudovat na kryptu paralelní systém vedle toho státního?
Pro ty z nás, kteří už v kryptu jsme, to reálné je. Můžu si cokoliv zaplatit kryptem na Alze, kluci z BTCPlatby vytvořili mapu všech míst v ČR, kde lze přijímat krypto. A nejsou to jen kavárny, ale opravny elektroniky, benzinky, restaurace, masážní centra nebo třeba zubař. Myslím, že už tam vlastně jsme a solidní základ postavenej je.
Jsou DAO´s smysluplným konceptem řízení komunit a organizací?
Rozhodně je to zajímavý, experimentální a demokratický koncept řízení. Myslím, že to do jistých situací funguje. Drhne to v případě kritických situacích, kde se musí učinit rozhodnutí, co nejdříve.
Sleduješ vývoj okolo NFT´s? Pokud ano, jsou to předražené obrázky, nebo v nich vidíš nějaký smysl? A pokud ano, jaký?
NFT sleduju spíše hodně z dálky a zatím žádné nemám. Nenašla jsem potřebu si kupovat něco z digitálních kolekcí, ráda kupuju fyzické věci. Další NFT use casy zatím buď nefungovaly v mém případě – vstupenka nebo jsem je tolik neprozkoumala.
Používáš krypto v běžném životě? Pokud ano, k čemu?
Teď tolik neexperimentuju, a většinou se jedná o platby.
Co se ti líbí na konferenci UTXO?
Že se povedlo vytvořit tak velkou konferenci s rozsáhlým obsahem a že si zachovala komunitní atmosféru. Bylo to i díky neformálním campfirům, které nejsou běžné pro konference. V porovnání s jinými komerčními konferencemi atmosféra na UTXO byla fakt víc punková a uvolněnější, což ke kryptu prostě patří. Zároveň je výjimečné, že se na jednom místě sejdou různé názorové a zájmové skupiny. Ta otevřenost souhlasit nebo nesouhlasit je důležitá. Svět je totiž rozmanité místo.
Chystáš se kromě UTXO i na nějaké další akce, na kterých tě můžeme potkat?
Z těch českých zajedu na Cryptobyte, BitcoinPizza Day, ETHPrague a navštívím spřátelené akce pod Prague Blockchain weekem. I když mi monstr akce nedělají dobře, možná zajdu i na expo BTCPrague.
Kde tě můžeme sledovat na internetu?
Veřejný mám jen twitter: https://twitter.com/DominikaV5
Odkazy na část článků pak lze najít tady: https://linktr.ee/dominikaHvK
Jinak “mě” najdete na našem IG: https://www.instagram.com/holkyvkryptu/, TW: https://twitter.com/holkyvkryptu a FB/LI profilu Holkyvkryptu, o který se dělíme s Terkou.
Je nějaké zajímavé téma, o kterém bys nám chtěla ještě něco říci?
Zkuste tantru 🙂 A pokud chcete udělat dobrý skutek, podpořte spolek Živá krajina, Loono nebo The OceanCleanUp.
Co bys ráda vzkázala našim čtenářům?
Nebojte se ptát. Hlavně pokud něčemu nerozumíte. Pro pochopení abstraktního a složitého tématu zkuste najít nebo vytvořit ke složitému tématu asociace, které vám pomůžou pochopit jeho základní princip. A pokuste se vysvětlit složité téma druhému člověku. Když se snažíme něco vysvětlit druhému, nutí nás to více přemýšlet a hledat kontext.
Děkuji za rozhovor.
Taky díky!
Poznámka redakce: Konference UTXO.23 proběhne v Praze 3.-4.6.2023. Čtenáři Kryptonovinek mohou využít promokód na slevu 10% z ceny. Stačí při nákupu zadat kód “KRYPTONOVINKY” nebo jít přes tento odkaz.