Meme kryptoměna Pepe Coin (PEPE), jejíž cena v předchozích dvou týdnech raketově stoupla a zařadila se mezi 50 největších kryptoměn podle tržní kapitalizace, ovlivnila i výši transakčních poplatků na bitcoinové síti.
Twitter kanál Ash Crypto například upozornil, že při investici 1000 dolarů do Pepe Coin před 20 dny, by měl v pátek 5. května držitel mincí této kryptoměny „v rukou“ hodnotu kolem 10 milionů dolarů.
Pokud jde o vliv na Bitcoin, 3. května celková hodnota zaplacených poplatků za transakce na bitcoinové síti dosáhla úrovně 3,5 milionu dolarů, což je nárůst o zhruba 400 % od konce dubna. Při aktuálním pohledu na tato data lze vyčíst, že průměrná transakce na BTC síti dnes stojí 8,80 USD, zatímco v dubnu se pohybovala kolem úrovně 2 dolarů.
Bitcoin zahlcuje nový standard BRC-20
Prudký nárůst poplatků na BTC síti souvisí s prudkým nárůstem aktivity na bitcoinu, která se týká transakcí BRC-20 “tokenů”. Podle údajů z Galaxy Research se 50 % všech bitcoinových transakcí v úvodu tohoto týdne právě týkalo tohoto typu transakcí.
BRC-20 je pro bitcoin přizpůsoben standard ERC-20 tokenů na Ethereum, který umožňuje vydávat a přenášet zaměnitelné tokeny na BTC blockchainu. Představen byl v březnu 2023 on-chain analytikům známým pod pseudonymem Domo.
Pepe Coin způsobil šílenství, ale nic nového nepřináší
Popularita tohoto standardu exponenciálně stoupla právě díky memecoinu PEPE, který se stal novou vášní pro ty, kteří sní o rychlém zbohatnutí. Některým se tento sen zjevně i splnil. Na BTC však vzniklo i množství jiných „tokenů“ BRC-20. Portál Contelegraph informuje, že jich je již více než 8500.
PEPE coin je typická meme kryptoměna, což znamená, že nemá žádný význam z pohledu využití a dlouhodobé perspektivy. Nepřináší totiž žádnou inovaci po ekonomické či technologické stránce. Investování do této kryptoměny, respektive do jiných podobných projektů, je proto čistou spekulací a hazardem respektive gamblingem.
Ve většině případů platí, že při takové investici většina investorů prodělá, zatímco ti, kteří byli na začátku, výrazně vydělají díky přílivu kapitálu od opozdilců, kteří jsou poháněni FOMO (strachem z promeškané příležitosti).
Zdroj: cointelegraph.com, Autor