Twitter kanál Whale Alert, který upozorňuje na velké nebo jinak zvláštní transakce na blockchainech nejznámějších kryptoměn jako jsou Bitcoin či Ethereum, upozornil, že neznámý obchodník zaplatil 119 157 dolarů (64 ETH) za poplatek na burze Uniswap za koupi 13,8 miliardy tokenů meme FOUR za 84 wappovaných Etherů (wETH).
Hodnota těchto meme coinů byla v té době jen o něco vyšší než poplatky spojené s jejich koupí – konkrétně 155 tisíc dolarů.
Zdá se, že trader zvýšil poplatek za nákup těchto tokenů s cílem urychlit transakci.
💸 A fee of 64 #ETH (119,121 USD) has just been paid for a single transaction!https://t.co/3w4UD0AZbw
— Whale Alert (@whale_alert) May 8, 2023
Twitter kanál FlurETH následně upozornil, že trader, který učinil tento zvláštní obchod, drží v nerealizovaných profitech meme kryptoměny FOUR téměř 245 tisíc dolarů.
Zatímco poplatky na bitcoinu pro jinou meme kryptoměnu PEPE, která se na něj dostala díky novému standardu BRC-20, stouply na několikaletá maxima, podobné je tomu i v případě Ethereum, ačkoli tato kryptoměna již funguje na Proof of Stake konsensu.
Aktuální průměrný poplatek za transakci na Ethereum je kolem 23 dolarů, což je nejvyšší hodnota od 12. května 2022.
Vysokým poplatkům přispívají i „sendvičové útoky“
Vysoké poplatky na Ethereum za realizaci transakcí na první vrstvě mají být do značné míry způsobeny i MEV botem a útoky známými jako „sandwich“, při kterých útočník známý pod pseudonymem jaredfromsubway.eth profituje ze zvýšeného používání sítě.
K takzvanému sendvičovému útoku dochází tak, že útočník vloží transakci „oběti“ mezi své dvě transakce s cílem manipulovat s cenou a profitovat z uživatele.
Cointelegraph uvedl, že JaredFromSubway při této strategii například 18. dubna vytěžil z těchto útoků až 950 tisíc dolarů.
Kromě toho, že JaredFromSubway činí tyto útoky, je zároveň i největším plátcem gasu, tedy poplatků za transakce na Ethereum. 20. dubna například spotřeboval 7 % všech poplatků na této síti, což bylo kolem 455 ETH.
Zdroj: Whalealert, Twitter, Cointelegraph