Investoři, kteří se dostali k podvodným kusům, se ocitli v přímém ohrožení ve smyslu krádeže jejich kryptoměn, které na takovou peněženku přesunuli.
Zpráva, na kterou upozornil bezpečnostní analytik KasperskyLabs Stanislav Golovanov se týká incidentu z března 2022, při kterém si investor koupil falešný model Trezor Model T, který se na první pohled zdál být totožný s originálem.
„Při manipulaci s peněženkou také nebylo nic podezřelého: všechny funkce fungovaly tak, jak měly, a uživatelské rozhraní se nelišilo od původního,“ upozornil Golovanov.
Obrázek: Vnitřní část originálního Trezoru vlevo a falešný Trezor vpravo
Kaspersky také uvedla, že falešná peněženka měla být prodána skrze „důvěryhodného prodejce prostřednictvím populární webové stránky s inzeráty.“
„Je to inzertní webová stránka se sekcemi věnovanými všeobecným zbožím na prodej, pracovním místům, nemovitostem, autům na prodej a službám,“ poznamenal expert Kasperky.
Z popisu je tak zřejmé, že šlo s největší pravděpodobností o inzertní portal respektive tržiště, tedy ne typicky eshop.
V květnu 2022 i samotná společnost Trezor, respektive SatoshiLabs, varovala, že existují falešné verze jejich zařízení.
Dbejte na tyto zásady
Našim čtenářům doporučujeme, aby při koupi hardwarových peněženek dodržovali tyto zásady:
- Hardwarovou peněženku je nejlepší objednávat od samotného výrobce – čili například na stránkách Trezor. Na ně odkazujeme i na našich stránkách.
- Pokud by vám přišla peněženka s poškozeným obalem/fólií – vraťte ji. Platí to i v případě objednávky od výrobce, čili SatoshiLabs
- Nikdy nekupujte použitou peněženku, byť může být ve výrazné slevě. Peněženka, která již byla použita, může být kompromitována
- Dodržujte zásady bezpečného zacházení se sedem, čili privátním klíčem k takové peněžence – tomuto tématu jsme se věnovali v tomto našem článku: Bezpečné držení krypto na privátní peněžence (ochrana seedu).
https://www.kryptonovinky.sk/privatna-penazenka-seed/
Zdroje: cointelegraph.com, Autor