Kontext
V úvodu týdne jsme vás informovali, že do druhého čtení přešel návrh zákona Petra Cmoreje (SaS), který chce mimo jiné snížit daňové zatížení ze zisku při prodeji kryptoměn ze současných 33 až 39 % (včetně 14 % zdravotních odvodů) na mnohem přijatelnější podmínky v podobě 7% daně ze zisku při držení kryptoměn více než 1 rok a zrušení nesmyslných zdravotních odvodů v souvislosti s digitálními aktivy. Tématu jsme se detailněji věnovali zde. V tomto článku vám přinášíme více detailů ve formě rozhovoru se samotným Petrem Cmorejem.
Rozhovor s Petrem Cmorejem (SaS)
Petře, jste autorem návrhu zákona, který by výrazně snížil současně přehnaně vysoké daňové zatížení v případě prodeje kryptoměn slovenskými rezidenty. Ve včerejším hlasování jste dostali 111 hlasů „za“, což naznačuje silnou podporu. V čem se situace změnila oproti předchozímu hlasování v listopadu 2022, v němž návrh neprošel a „za“ bylo jen 45 hlasujících?
Těch hlasů ZA bylo nakonec až 113, špatně jsem si to zapamatoval, když jsem točil video. Tentokrát jsem si poctivě oběhl všechny poslanecké kluby a ptal jsem se jich, jestli to umí podpořit, případně jaké mají k návrhu otázky. Někteří evidentně dostali za své minulé hlasování od občanů negativní zpětnou vazbu, proto už byli nyní přístupnější. I díky tomu jsem návrh tentokrát nepodával sám pouze s kolegy ze SASKY, ale pod návrh se podepsali i poslanci dalších dvou stran. Zároveň však musím říci, že od některých poslanců jsem dostal hlasy pouze pod podmínkou, že do druhého čtení připravíme pozměňovací návrh, s nímž budou souhlasit.
Poměrně častá otázka byla, proč by mělo být krypto zdaňováno méně než zisky z jiných investic. Což ale znamená nepochopení návrhu, neboť pokud jsou investice po roce držení osvobozeny od daně a krypto se má zdaňovat 7%, tak je tomu právě naopak, krypto bude zdaněno stále více. Čeká mě ještě mnoho jednání a vysvětlování.
Schyluje se však k předčasným volbám. Červnová parlamentní schůze může být poslední řádnou, během níž může váš návrh projít. Dají se dnes vyhodnotit šance na úspěch a tedy schválení vašeho návrhu?
Vidím to 50 na 50. Důležité je, jak nyní k tomu přistoupí ministerstvo financí, které by mělo vznést své připomínky a doufám, že konečně v konstruktivním módu. Rovněž doufám, že i moji poslanečtí kolegové budou poslouchat, co říkají občané, jejich voliči tak, jak je posloucháme my. Množství lidí nám píše, že dosavadní přístup státu považují za zděrství a raději se odstěhují někam jinam, kde mají pro jejich životní styl více pochopení. Stát je dokonce kriminalizuje, neboť současný guláš zdaňovacích pravidel se ani nedá pořádně dodržet. Platit daň, když si koupím za krypto kávu nebo nevědět, do kterého z několika daňových režimů mé investice spadají, to není stát 21. století.
Pokud znají čtenáři některého politika, ať mu vysvětlí, proč se musí stát začít ke kryptu chovat slušněji. Krypto průmysl je 3000 miliardové odvětví a my z něj nic nemáme. Jaký má smysl odhánět od sebe kapitál a tvůrčí, chytré lidi?
Nedá mi nevzpomenout, že při shánění podpory jsem na chodbě oslovil i poslance Směru, bývalého ministra financí Kamenického, že jaký mají k návrhu postoj. Odpověděl mi, že jejich voliči krypto nemají. Bohužel na žádného oligarchy, naloženého v kryptě, který by to Ficovi vysvětlil, telefonní číslo nemám :). To prosím berte s humorem. Méně vtipné bylo, když mi poslanec Tomáš Valášek z Progresivního Slovenska řekl, že jejich experti mu napsali, že nechtějí podporovat nebezpečné spekulace. Nakonec jako jeden z mála hlasoval proti. Skutečně nerozumím, co je na takovém postoji progresivní.
Váš návrh ruší nesmyslné zdravotní odvody ze zisku z prodeje kryptoměn na úrovni 14 %. Kromě toho zavádí i roční časový limit, který pokud bude splněn, investor bude platit daň ze zisku jen na úrovni 7 %. Je možné, že před druhým hlasováním dojde v těchto bodech k úpravám směrem k horšímu? Jsou nějaké limity, od kterých nejste jako autor návrhu ochoten ustoupit?
Nemůžu to vyloučit. Musím získat 76 hlasů pro nějakou verzi, která zlepšuje současný stav. Minimálně musíme docílit, abyste daňové přiznání nemuseli podávat, když si za krypto koupíte kávu, ale aby zdanitelné plnění nastalo, až když krypto přeměníte za peníze nebo stablecoin navázaný na fiat menu. Rovněž to, abyste daň platili pouze ze zisku v daném roce po odečtení ztrát. Dnes máte zdanit veškerý zisk, ale ztráty si započítat nemůžete. A samozřejmě zrušení těch nešťastných zdravotních odvodů. V druhé části návrhu, která se týká klasických investic, chci určitě docílit, aby se snížil počet daňových režimů, které se dnes na investice uplatňují.
Bylo vaší ambicí „vyjednat“ i lepší podmínky, nebo to co požadujete je z vašeho pohledu dosažitelné maximum, za současného složení parlamentu? Například v Čechách se spekuluje o 3letém časovém limitu. Jinak řečeno pokud by někdo držel například Bitcoin po dobu 3 let a prodal jej až později, nevyplývala by mu z tohoto prodeje žádná daňová povinnost.
Snažil jsem se navrhnout takový model, který má šanci projít. Vím, že mezi politickými stranami je nechuť podporovat krátkodobé obchodování (z jejich pohledu spekulování), proto jsem tam rovnou dal časový test. Za silný argument považuji, že dnes má státní rozpočet z krypta příjem blízký nule a můžeme jej zvýšit. Proto jsem nenavrhl úplné osvobození od daně, ale daň 7%. Třeba hlavně udělat první krok a uznat v legislativě existenci krypta jako relevantního nástroje.
Mění váš návrh i něco pro tradery, kteří obchodují kryptoměny na denní bázi? Bude nadále povinností platit daň z prodeje kryptoměny za kryptoměnu?
Rád bych vyhověl i traderům, ale nedá se vyřešit jedním návrhem všechno. Jak jsem již zmiňoval, významnou změnou bude, bude-li se zdaňovat už jen skutečný zisk po odečtení ztrát, čemuž tak dnes není.
Váš návrh se netýká jen kryptoměn, ale věnuje se i jiným investičním segmentům. Co z něj se vyplatí zdůraznit?
V návrhu komplexně řešíme zdaňování investic, ve kterém je dnes naprostý chaos. Jinak se zdaňuje zisk ze slovenského podílového fondu, jinak ze zahraničního obchodovaného na burze a ještě jinak ze zahraničního neobchodovaného na burze. Přitom jde stále o stejný nástroj, podílový fond! Slováci, naši občané, mají podle statistik nejméně finančního majetku v Evropě, ale daňových režimů zde máme pomaličku pro každého človíčka jeden. Navrhujeme je sjednotit na ten nejvýhodnější.
Ještě zmíním, že řešíme i zdanění takzvaných Alternativních investičních fondů (AIF) pro sofistikovanější investory. Představte si, že vlastníte několik bytů, které pronajímáte, nějaké krypto, zlato, ale také akcie či starožitnosti. Daří se vám a vaše rodina, případně kamarádi, chtějí investovat s vámi. V ideálním případě to vložíte do takového AIF, is kamarády, a v tomto malém fondu (vzniká ohlášením) to spravujete. V České republice jsou takových fondů desítky, u nás pár kusů. Donedávna to u nás vůbec nebylo možné, ale SASKE se podařilo prosadit dvě legislativní změny, které to umožnily. Avšak zisk je zdaňován 21%, což chceme změnit také na 7%. A kamarád by dnes musel vložit minimálně 100 tisíc eur, což chceme snížit alespoň na 50. Chceme prostě podmínky,
Jaký je aktuální setup strany, které jste součástí, tedy Svoboda a solidarita (SaS), ke kryptoměnám? Vnímáte je na této úrovni jako něco, co může v budoucnu ovlivnit finanční sektor a tedy mohou být i příležitostí pro Slovensko? Inspirací by nám mohly být české firmy SatoshiLabs, Braiins či GeneralByte, které patří mezi mimořádně důležité v rámci bitcoinového ekosystému.
Určitě jsme v SASKE otevřeni všem inovacím, krypto nevyjímaje. Nejvíce si ctíme svobodu a nechceme, aby stát házel svým občanům polena pod nohy. S nedůvěrou se díváme také na tendenci omezovat platby v hotovosti. Neradi bychom se dožili stavu, kdy má stát absolutní kontrolu nad financemi lidí, včetně takových možností, jako je například uvalení daně na příliš vysoký zůstatek na účtu a podobně. Prostředkem finanční sebeobrany jsou jednoznačně i kryptoměny a decentralizované finance.
Krypto průmysl má jednoznačně velký potenciál a na Slovensku máme spoustu šikovných lidí, kteří mohou dokázat velké věci. Vždyť i firmy, které vzpomínáš, spoluzakládali Slováci. Pevně věřím, že nejen díky naší iniciativě jich bude stále více zůstávat na Slovensku. Držme si palce.
Petře, děkuji za odpovědi a držím palce při hlasování.