Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou již dlouho předmětem sporných diskusí. Zároveň se často setkávají s převážně negativní odezvou v krypto komunitě. Navzdory skepticismu však CBDC nepopiratelně slouží jako jedno z využití technologie blockchain.
CBDC distribuované prostřednictvím technologie blockchain mohou poskytovat levnější, rychlejší a dostupnější transakce než tradiční bankovní systémy. Mají také potenciál účinněji bojovat proti nelegální finanční činnosti včetně praní špinavých peněz. Stojí však tyto výhody za zvýšenou kontrolu vlád nad financemi občanů a rizika selhání systému?
Cointelegraph Research spravuje vlastní databázi CBDC s cílem poskytnout aktuální přehled o celosvětovém stavu projektů CBDC. Do této databáze shromažďuje všechny dostupné údaje o stávajících iniciativách v této oblasti.
CBDC se věnuje více než 100 zemí
Počet stávajících projektů CBDC se za posledních několik let výrazně zvýšil. V současnosti se tématu CBDC věnuje více než 100 zemí. Z toho přibližně polovina je stále ve stadiu výzkumu a vývoje. 39 zemí má buď pilotní, ověřené nebo spuštěné iniciativy CBDC.
Obzvlášť zajímavý je proces diskuse o CBDC probíhá i v USA. Mnozí konzervativní politici zavedení CBDC ostře kritizují nebo dokonce zakazují.
Florida již zakázala používání potenciálního amerického CBDC ve státě. Zároveň státy včetně Alabamy, Louisiany, Severní Karolíny a Texasu vyjádřily nesouhlas se zavedením CBDC v USA.
Mnohé země vidí v CBDC výhody
Na rozdíl od toho se zdá, že země jako Spojené arabské emiráty, Čína a Indie si uvědomují výhody CBDC v oblasti mezinárodních transakcí a spustily své pilotní projekty, které již přinášejí výsledky.
Například indický pilotní projekt digitálních rupií, který spustila Reserve Bank of India, přilákal 50 000 jednotlivců a 5 000 obchodníků. Pokud jsou tyto projekty úspěšně prováděny na úrovni mezinárodního obchodu, mohou se rychle přenést na velkoobchodní a maloobchodní použití.
Rozvoji technologie CBDC napomáhá i aktivní účast soukromého sektoru. Zejména R3, Bitt Inc., IBM a Ripple hrají hlavní roli při formování technologického prostředí CBDC, protože jsou uvedeni jako klíčoví partneři ve více než 30 různých projektech v této oblasti.
Společnost Ripple nedávno oznámila svou účast na vývoji digitální měny pro Černou Horu, jakož i potenciální emisi akcií tokenizovaných nemovitostí pro maloobchodní použití hongkongského digitálního dolaru.
CBDC jako nástroj k obcházení sankcí?
Existují země pod silným tlakem sankcí, které považují CBDC za potenciální nástroj k jejich obcházení. Neschopnost spolupracovat s většinou mezinárodních bank a platebních systémů činí vyhlídky na používání blockchainu na mezinárodní finanční zúčtování atraktivnějšími než kdykoli předtím. Rusko i Írán aktivně rozvíjejí projekty CBDC a zkoumají perspektivu vytvoření stablecoinu krytého zlatem.
Nejpravděpodobnější asi zůstává, že další vývoj v této oblasti bude záviset na velkých světových ekonomikách, protože většina menších zemí se zavedením CBDC váhá. Přesto však existují i výjimky, přičemž některé menší státy již aktivně podporují implementaci CBDC.
Zdroj: cointelegraph.com