Do začátku konference UTXO.23 zbývá přesně 8 dnů. Všechny dosud vydané rozhovory si můžete na našem webu vyfiltrovat zadáním pojmu „UTXO.23“ v horním vyhledávacím políčku. Dnešní rozhovor bude s Romanem Valihrachem, průkopníkem kryptoměn v České republice, spoluzakladatelem a CEO kryptoburzy Coinmate.io.
Kdo je podle tebe Roman Valihrach?
Jeden z 20 kryptočechů, kteří v dřevních dobách stáli u zrodu české krypto-komunity. Jako spoluzakladatel burzy Coinmate si myslím, že máme velký podíl na tom, že se Češi stali jedněmi z vůbec nejlepších investorů do bitcoinu na světě. Vedle podnikatele je však Roman také zapálený sportovec a velký podporovatel inovací nejen ve finančním sektoru.
Co je tvou motivací, proč se o krypto zajímáš?
Myslím, že krypto v příštích dvou dekádách změní svět, a to jen k lepšímu. Navíc věřím, že nám všem dává velkou míru svobody, která je pro mě zcela zásadní.
Jaké bude tvé téma na UTXO?
Povedu workshop o základech investování do kryptoměn.
Prozradíš nám alespoň něco málo předem z toho, na co se můžeme těšit?
Cílem bude seznámit úplného nováčka s tím, proč investovat do kryptoměn a jak na to. Upozornit ho na potenciální nástrahy a na způsoby jak se jim vyhnout.
Jaká témata spjatá s blockchainem (ale i mimo něj) tě aktuálně nejvíce zajímají a proč?
Blockchainových věcí je v současnosti hned několik.
Technologie Taproot Assets Protocol (dříve Taro), která umožňuje nad bitcoinovou sítí používat tokeny, třeba stablecoiny nebo NFT. Na to, aby lidé platili bitcoinem, je ještě brzo. Tato technologie umožní lidem platit stablecoinem pomocí lightning network. Navíc se v budoucnosti dá použít pro tokenizování jiných assetů, například akcií.
Web3 peněženky, jež představují potenciální rozmach “nového internetu”, kde se přenáší nejen informace a média, ale i ekonomická hodnota. Zároveň přináší možnosti autorizací bez použití uživatelských jmen, hesel a nutnosti poskytovat osobní údaje.
DEX umožňující směnit libovolná aktiva kdykoliv, kdekoliv a během pouhých několika vteřin, což považuji za naprosto revoluční.
DeFi, které dovolí vydělávat na poskytování likvidity nebo si půjčit jakékoliv aktivum za jakékoliv jiné. Dle mého názoru se taktéž jedná o revoluční záležitost.
Když se mluví o kryptu, tak se v běžném povědomí obvykle spojuje s cenou a možností zbohatnout. Je tedy cena u krypta to hlavní?
Cena určitě není hlavní, ale hraje velkou roli. Jak říkal Pohlreich: „I Pán Bůh potřebuje zvony“.
Kdybys měl uvést 3 přínosy krypta, které by to podle tebe byly?
Svoboda, efektivita, inkluze.Svoboda protože, kryptoměny jsou opakem centrálně řízených elektronických peněz (CBDC). Představte si, že zmizí hotovost a všechny vaše peníze řídí stát. No a teď si k tomu přidejte, že nežijete v demokracii, ale v diktatuře. Pak už stačí stisknout tlačítko a vaše peníze už nejsou vaše.
Co se týče efektivity, tradiční finanční systém je velmi neefektivní. Na vše existuje deset mezičlánků, které si vždy odkrojí malý kousek. Na to všechno musí dohlížet nějaká autorita, aby zajistila, že si někdo neodkrojí až moc. V kryptu stejné mechanismy naprogramujete do open source programu a ten pak funguje automaticky, 24/7. Díky blockchainu je navíc vše transparentní.
Hodnotou kryptoměn, kterou mám asi nejradši, je to, že se každý může zapojit. V zemích, kde lidé neměli takové štěstí, se často nelze dostat k bankovnímu účtu. Natož aby bylo možné investovat třeba do akcií. Kryptoměny bourají bariéry – stáhnete si peněženku do mobilu, připojíte ji k decentralizované burze (DEX) a koupíte si cokoliv, co vás napadne. Nikdo vás v ničem neomezuje a na nic se neptá. Je jedno, jestli jste z Evropy, Afriky nebo Indie, jestli jste muž, žena, student nebo důchodce.
Co by se muselo stát, aby se krypto dostalo do mainstreamu?
Ono se to určitě stane, jen každé technologii trvá vývoj a adopce nějaký čas. I internetu trvalo 14 let, než se dal vůbec na něco použít a přitom byla jeho startovní pozice daleko jednodušší.
Raději regulace a větší adopce, nebo menší adopce a více punku? Nebo to vidíš úplně jinak?
Obojí může určitě fungovat bok po boku. Punk je zdrojem pro inovace, které pak přejímá regulovaný mainstream. Samozřejmě ale hodně záleží na tom, jakým způsobem se bude regulovat. V tomhle ohledu je podle mě zcela zásadní otevřená diskuze mezi odborníky z oboru a legislativou.
Jaký je tvůj názor na metaverse? Má smysl o něm mluvit a přemýšlet, nebo ne? A jak si ho představuješ?
Pokud si mám pod metaverse představit virtuální realitu, tak o tom všichni mluví, ale neznám nikoho, kdo by to na denní bázi používal. A dovolím si tvrdit, že dokonce ani ten největší evangelista ne. Roli krypta v tom taky moc nevidím. Napřed by to mělo fungovat bez krypta, aby tam kryptoměny následně mohly hrát svou roli.
Jak podle tebe bude vypadat metaverse za 3 roky?
Umím si představit využití ve školách nebo v průmyslu, ale spíš jako izolované světy, než jako metaverse.
Zkus si představit krypto za 3 roky – jakou roli podle tebe bude hrát? Bude to spekulativní asset? Peer-to-peer platidlo? Platforma, na které bude vznikat paralelní sociální, ekonomický a finanční systém? Něco jiného? Nebo už ani krypto nebude existovat?
Když zase použiju paralelu s internetem, tak z pohledu krypta jsme někde v roce 1998. V roce 2001 už měl internet „skutečná“ využití – šlo přes něj například zaplatit, koupit letenku nebo knížku. Myslím, že s kryptem to může být podobné.
Lidé ho začnou čím dál více používat na platby nebo převody. Začne se rozvíjet tokenizace, například akcie, dluhopisy, nemovitosti. Bude je možné obchodovat 24/7 skrze blockchain, zásadně se zvýší efektivita a celosvětový dosah. Budu si moci proti aktivu půjčit jakékoliv jiné aktivum nebo směnit za jakékoliv jiné aktivum.
Bude běžné, že mám v prohlížeči nebo mobilu web3 peněženku, kterou se autorizuji do různých dapps, sbírám tokeny a NFTs, kdy se u některých časem ukáže, že mají i nějakou hodnotu. NFTs obecně najdou více využití, než jen předražený obrázek. Budou se rozvíjet hry s ekonomickou hodnotou v kryptu. Bitcoin zase stoupne na hodnotě i vážnosti.
Kam podle tebe směřuje současný vývoj v oblasti regulací?
Regulátoři se perspektivou současného TradFi, které stojí na hrozně chatrných základech a tvrdou regulací, snaží přeregulovat i krypto. Na jednu stranu to přinese další fázi adopce, protože budou moci participovat instituce a banky. Na druhou stranu ty skutečné inovace se budou dít mimo regulovanou oblast. I proto říkám, že v souvislosti s regulacemi kryptoměn je důležitá diskuze.
Obáváš se CBDC?
Ano. Myslím, že CBDC může ohrozit některé svobody a v podstatě zvýší možnost kontroly centralizovaných institucí.
Myslíš si, že může krypto a decentralizovaný internet (web3) přinést větší svobodu na internetu, nebo je to naivní představa, která se nenaplní?
Ano, můžou. Jediný skutečně decentralizovaný je bitcoin. Ten může postupem času způsobit revoluci, která tady několik století nebyla. Ostatní krypto-technologie přináší nové možnosti a zvyšují efektivitu.
Je reálné vybudovat na kryptu paralelní systém vedle toho státního?
V dohledné době ne, ale pokud bych se měl podívat dál do budoucnosti, věřím, že to možné je.
Jsou DAO´s smysluplným konceptem řízení komunit a organizací?
DAO’s zatím dávají smysl jen jako governance model u decentralizovaných aplikací. Zajímavé bylo například hlasování v případě Uniswap, kde se venture fond a16z snažil přehlasovat ostatní ohledně implementace BNB bridge, ale nakonec v tom hlasování prohrál.
Sleduješ vývoj okolo NFT´s? Pokud ano, jsou to předražené obrázky, nebo v nich vidíš nějaký smysl? A pokud ano, jaký?
Umím si představit, že NFTs budou moci fungovat jako vstupenky, jako tokeny do her, jako prokázání vlastnictví digitálního média, apod.
Používáš krypto v běžném životě? Pokud ano, k čemu?
Hodluju, obchoduju, zkouším DeFi, někdy zaplatím bitcoin lightningem. Jsem však přesvědčený, že s postupující adopcí ho budu používat stále víc.
Co se ti líbí na konferenci UTXO?
Určitě je to pestrá škála speakerů a témat, která se v rámci konference řeší. Líbí se mi, že si na své přijde jak člověk, který je v kryptu “začátečník”, tak pokročilý bitcoiner.
Chystáš se kromě UTXO i na nějaké další akce, na kterých tě můžeme potkat?
Kde tě můžeme sledovat na internetu?
Ze sociálních sítí v současnosti používám jen Twitter, takže mě lze pod mým jménem najít tam.
Je nějaké zajímavé téma, o kterém bys nám chtěl ještě něco říci?
Možná bych jen zmínil, že o budoucnost bitcoinu se podle mě není potřeba obávat. Už jen to, že je tu téměř 14 let a nikdo v něm doposud nenašel chybu, je dostatečným důkazem.
Co bys rád vzkázal našim čtenářům?
Nenechte se ovlivnit titulky článků, které říkají, že krypto je mrtvé a při investování zapomeňte na emoce. A pokud si myslíte, že na vstup do krypta je pozdě nebo nemáte dost financí, není to pravda. Důležité je začít.
Děkuji za rozhovor!
Poznámka redakce: Konference UTXO.23 proběhne v Praze 3.-4.6.2023. Čtenáři Kryptonovinek mohou využít promokód na slevu 10% z ceny. Stačí při nákupu zadat kód “KRYPTONOVINKY” nebo jít přes tento odkaz.