Michael Saylor, výkonný předseda společnosti MicroStrategy, v nedávném rozhovoru pro Kitco News uvedl, že Bitcoin (BTC) může být odpovědí na boj proti hrozbám kybernetické bezpečnosti, které jsou poháněny umělou inteligencí, jako například deepfakes.
Miliardy falešných účtů
Saylor své názory ilustroval na příkladu účtů na sociálních sítích vytvořených roboty. Podle něj stojí miliardy falešných účtů za digitální občanskou válkou, která v dnešní společnosti vyvolává nenávist mezi skutečnými uživateli digitálních platforem.
„Riziko v kyberprostoru spočívá v tom, že můžu vytvořit miliardu falešných lidí a můžu vyvolat občanskou válku tím, že falešní republikáni budou nenávidět falešné demokraty nebo skutečné demokraty. Falešní demokraté zase budou nenávidět skutečné republikány,“ řekl.
Podle Saylora, který má na Twitteru více než 3 miliony sledovatelů, mu každý den přibude téměř 2000 falešných sledovatelů.
Řešením budou decentralizované identity
„Doslova jsem viděl, že během jedné hodiny se z mého účtu vymazalo 1500 botových účtů. Takhle už nemůžeme dál žít,“ pokračoval. Výkonný ředitel MicroStrategy se domnívá, že řešení deepfaků a dalších problémů s digitální důvěrou spočívá v decentralizovaných identitách (DID).
Decentralizovaná identita je vlastní, nezávislá identita, která umožňuje důvěryhodnou výměnu údajů. Jinými slovy, je to způsob ověřování a kontroly online identity a osobních údajů.
„Chce-li někdo spustit miliardu botů na Twitteru, bude ho to stát miliardu transakcí. Spojením síly kryptografie se silou decentralizované kryptoměnové sítě, jako je BTC, můžeme do kyberprostoru vnést příčiny a následky,“ vysvětlil.
Saylorova společnost MicroStrategy je jednou ze společností, které pracují na šifrovaných podpisech pro uživatele sociálních sítí a podnikových řešení.
Cestou DID je pobíráno více společností
Generální ředitel společnosti OpenAI, Sam Altman, také vyvíjí technologii k prokazování osobnosti se svým krypto projektem Worldcoin. Na vytvoření decentralizovaných identifikačních nástrojů, společnost minulý týden uzavřela kolo financování ve výši 115 milionů USD.
Podobně i protokol 2. vrstvy Polygon, spustil v březnu decentralizované řešení identity. Využívá zero-knowledge proofs (ZK proofs), kryptografické techniky, které umožňují uživatelům ověřovat svou identitu online, aniž by se jejich citlivé informace předávaly nebo potenciálně ukládaly u třetí strany. Produkt vyšel téměř rok po oznámení jeho vývoje.
Zdroj: cointelegraph.com