Do začátku konference UTXO.23 zbývají přesně 4 dny. Všechny dosud vydané rozhovory si můžete na našem webu vyfiltrovat zadáním pojmu „UTXO.23“ v horním vyhledávacím políčku. Dnešní rozhovor bude s Pavlem Hochmanem aka PabloCZ, obchodním ředitelem firmy Molki.Vision a členem vzdělávacího projektu Futureland DAO.
Kdo je podle tebe PabloCZ?
Po 30 letech v TELCO byznysu jsem chtěl poznat něco neokoukaného a zaujala mě AR a VR tématika, kterou považuji za přirozený vývoj v oblasti telekomunikací. To je PabloCZ pracující.
No a co mě baví? Velmi rád poznávám nové přátele a propojuji lidi, co by se měli poznat. Hraji golf v IRL a minigolf ve VR.
Co je tvou motivací, proč se o krypto zajímáš?
Celý život se zajímám o nové technologie poměrně včas, a je zajímavé, že u krypta to bylo se zpožděním. Vlastně se díky kryptu věnuji daleko více web3 a NFT problematice.
Jaké bude tvé téma na UTXO?
Téma je Digitální identita – minulost, současnost, budoucnost. O toto téma jsem se začal zajímat v souvislosti s digitálním vlastnictvím při mém vstupu do světa krypta a NFT, což datuji na cca leden 2021, kdy jsem se začal zamýšlet nad tím, jak budu vystupovat jako osoba ve světě web3.
Prozradíš nám alespoň něco málo předem z toho, na co se můžeme těšit?
Měl bych říci, že ne, jen dorazte, nejlépe osobně, loňská atmosféra byla fantastická. UTXO se musí zažít.
Ale protože věnujete pozornost tomuto článku, tak prozradím, že v souvislosti s digitální identitou bude nejdůležitější zaměřit se na jedinečná jména, názvy a značky, které se kvapem plní a za chvilku zbydou zase jen ty nezapamatovatelné.
Jaká témata spjatá s blockchainem (ale i mimo něj) tě aktuálně nejvíce zajímají a proč?
V poslední době jsem se začal hodně zajímat o možnosti AR a VR projektů a aplikací. A začal jsem spolupracovat s Visual Studiem, jehož rozsah je hodně široký – začíná u 3D animací a končí procházkou ve VR.
V souvislosti s AR/VR se nám otvírají úplně nové možnosti vizualizace. Usnadnění práce nebo výuky, ale i marketingové využití napříč skoro všemi odvětvími lidské činnosti. Překvapivě – hry jsou sice ten největší současný trend v AR/VR, ale už je známo, že současný hráč her je budoucí uživatel této immersivní technologie.
Když se mluví o kryptu, tak se v běžném povědomí obvykle spojuje s cenou a možností zbohatnout. Je tedy cena u krypta to hlavní?
Když se nad tím po dvouroční zkušenosti zamyslím, tak vnímám daleko důležitější ten aspekt, že třeba na blockchainu Etherea, nebo Solany lze díky kryptu obchodovat NFTčka, která na sebe mají v ideálním případě navázanou nějakou utilitu (službu) a díky tomu můžeme uvažovat a vyvíjet aplikace. Věřím, že díky těmto aplikacím lze dlouhodobě profitovat s větším ziskem než jen spekulovat na růst a pokles. Tento motor, který dokáže financovat provoz blockchainu, je navíc decentralizovaný (neovlivnitelný).
Kdybys měl uvést 3 přínosy krypta, které by to podle tebe byly?
Asi vyjmenuji tuto známou trojici: decentralizace, nezávislost a svoboda.
Co by se muselo stát, aby se krypto dostalo do mainstreamu?
Nákupy mainstreamu v příštím Bull marketu.
Raději regulace a větší adopce, nebo menší adopce a více punku? Nebo to vidíš úplně jinak?
V regulacích jsem pro, aby se případně rozumně zdanily zisky. A ošetření praní špinavých peněz, i když ty se perou určitě jinde a jinak. Jakékoli jiné regulace považuji za omezování svobody. Bohužel k tomu bude docházet.
Jaký je tvůj názor na metaverse? Má smysl o něm mluvit a přemýšlet, nebo ne? A jak si ho představuješ?
Tato otázka je tak na velmi stručných 5 stránek 🙂
Za svůj život jsem v oboru telekomunikací zažil ještě jako malý manuální telefonní spojovatelku. Kdybychom před 30 lety zastavili někoho s prvními NMT mobilními telefony a řekli jim, že všechny mobily budou jednou propojeny, že si budeme moci sáhnout do několika druhů databázi pro informace, že si budeme prohlížet, co se děje na druhem konci světa, sledovat filmy, seriály, poslouchat hudbu, že bude každý člověk, ale i věci a stroje propojené internetem, že bude možnost objednat oběd anebo nakupovat zboží… A hlavně, že se to vše vejde do kapsy… Patrně by nás chtěli poslat do blázince.
Tedy k té metaverse – lidé používají nyní mobilu ke komunikaci. Ta je dostatečná, ale v mnoha ohledech by si přáli přiblížit se ke komunikující osobě mnohem blíže. Nebo moci společně prožívat něco poučného. Nebo si společně zasportovat. Nebo se daleko zajímavěji bavit na dálku (ale i tak vedle sebe), než je to nyní běžné. Mít možnost se přepínat mezi prostředími. Poznávat nové horizonty.
Já o něm přemýšlím a každý kdo nechce za 10let litovat, že u toho nebyl, by měl také.
Představuji si ho jako vyvinutý internet – vybereš si téma nebo stránku a jdeš se bavit. Ale velmi osobně až immersivně oproti dnešním podmínkám.
Jak podle tebe bude vypadat metaverse za 3 roky?
Na případném obsahu pracují tisíce firem i jednotlivců. Vzniká mnoho her a pracuje se na vytváření možnosti nejen se bavit, ale i pracovat.
Ale vše je opravdu v plenkách a současné Quest2 jsou sice zatím cenově nejpřístupnější autonomní hardwarové zařízení, ale nyní se časově nacházíme ve stejných plenkách jako bychom před 40 lety drželi v rukou NMT Motorola DynaTAC (r.1983)
Tedy jinými slovy, vývoj bude velmi závislý především na dostupnosti VR/AR brýlí, protože koukat na metaverse via mobil/tablet nebo monitor sice lze, ale zážitkově to nebude nikoho lákat. V latinské Americe by někdo použil slova, že je to jako „dojit mrtvou krávu“.
Zkus si představit krypto za 3 roky – jakou roli podle tebe bude hrát? Bude to spekulativní asset? Peer-to-peer platidlo? Platforma, na které bude vznikat paralelní sociální, ekonomický a finanční systém? Něco jiného? Nebo už ani krypto nebude existovat?
Nerad bych se pouštěl do spekulací u něčeho, do čeho nemám dostatečný vhled. Možná ještě technicky, ale určitě ne ekonomicky. Zajímá mě, jak na Etherové nebo Solana síti můžeme validovat blockchain, který vidím jako úžasnou technologii. A těch možností využití, na které se ještě nepřišlo, tak je takřka v jakémkoli oboru lidské činnosti prostě nekonečné množství.
Myslím si, že za 3 roky bude buď Bull market nebo Bear market.
Kam podle tebe směřuje současný vývoj v oblasti regulací?
Myslím si, že EU začala podnikat výrazné kroky a tvrdí se, že MiCA změní trh kryptoměn k nepoznání. Co vše to pro nás bude znamenat, se zeptám kamarádů v naší komunitě, která se o krypto a NFT zajímá daleko intenzivněji než já.
Obáváš se CBDC?
Ano.
Myslíš si, že může krypto a decentralizovaný internet (web3) přinést větší svobodu na internetu, nebo je to naivní představa, která se nenaplní?
Ano, krypto a web3 mohou přinést svobodu na internetu. Jen to bude největší boj lidstva o svobodu. A bude těžké se v tom všem vyznat, protože s nástupem a využíváním/zneužíváním AI (a předpokládám, že v zájmu „bezpečnosti a zdraví obyvatelstva“) nás budou chtít vlády „zachraňovat.“
Je reálné vybudovat na kryptu paralelní systém vedle toho státního?
Technicky je asi reálné cokoli. Osobně si myslím, že žádný stát nemá v úmyslu si pod sebou podřezávat větev. Jinými slovy se bude všemožně bránit proti zavedení paralelního systému, navíc ještě decentralizovanému, tedy neovlivnitelnému.
Jsou DAO´s smysluplným konceptem řízení komunit a organizací?
Těším se, až dojde k naroubování potřebné legislativy. Technicky si dovedu představit, že dojde ke zjednodušení hlasovacích nebo rozhodovacích procesů, a využití digitálního vlastnictví.
Sleduješ vývoj okolo NFT´s? Pokud ano, jsou to předražené obrázky, nebo v nich vidíš nějaký smysl? A pokud ano, jaký?
Nikdy jsem je jako předražené obrázky nevnímal.
Zcela určitě koukám na NFT jako na „notářský“ digitální zápis na blockchainu, ke kterému je obrázek pro rychlé rozeznání, o co jde. Určitě se budou NFT ve velkém používat pro účely PFP, tedy profilových obrázků, což hodně souvisí právě s digitální identitou, o které budu na UTXO.23 přednášet. A pravděpodobně se NFT stane velmi používaným v oblasti ticketingu (vstupenky) nebo on-line přístupu.
Používáš krypto v běžném životě? Pokud ano, k čemu?
Nepoužívám, nemám nyní kolem sebe vhodné příležitosti.
Co se ti líbí na konferenci UTXO?
Odpovídám v době, kdy mohu hovořit o loňské zkušenosti. Fascinovalo mě, jak se po jednom prostoru pohybovalo a přemísťovalo několik stovek lidí a navštěvovali různé stage podle svých priorit.
Takhle nějak si představuji Babylonskou věž, lidé sjednoceni jednou vizí a hovořící „jedním jazykem“… jazykem WEBu3.
Chystáš se kromě UTXO i na nějaké další akce, na kterých tě můžeme potkat?
Snažím se navštěvovat všechny akce, které se odehrávají v Praze a blízkém okolí. Prague Blockchain Week od 2.-11.6., BTC Prague a samozřejmě UTXO.23, na které se těším nejvíce.
Kde tě můžeme sledovat na internetu?
Twitter @PabloCzeth anglicky @pabloCZethcz česky
Na osobním webu pablocz.com a pracovně na webu molki.vision
A na Discordu v krypto a NFT komunitě Futureland.io
Je nějaké zajímavé téma, o kterém bys nám chtěl ještě něco říci?
Neuvěřitelně mě pohltila práce ve Visual Studiu a to i jako obchodníka. Učím se na stará kolena úplně novému oboru a neuvěřitelně mě to naplňuje. Obor, který má před sebou obrovskou a skvělou budoucnost, ale to je na celý nový článek. Třeba mě jednou Kryptonovinky.cz osloví, zda o tomto AR/VR odvětví nepovědět pár zajímavostí.
Co bys rád vzkázal našim čtenářům?
Dorazte na nejlepší akci sezony UTXO.23. Atmosféra je nezapomenutelná a prostředí naprosto špičkové. UTXO se musí zažít.
Loni jsme si to moc užili. A pokud mě budete chtít poznat, neváhejte mě oslovit. Rád poznávám nové lidi. Budu se točit kolem stánku přátel, kteří zajištují POAP pro UTXO.23
Děkuji za rozhovor!
Poznámka redakce: Konference UTXO.23 proběhne v Praze 3.-4.6.2023. Čtenáři Kryptonovinek mohou využít promokód na slevu 10% z ceny. Stačí při nákupu zadat kód “KRYPTONOVINKY” nebo jít přes tento odkaz.