Hashrate a mining difficulty na historických maximech
Hashrate bitcoinu dosáhl při 7denním průměru dalšího historického maxima. Celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC se totiž vyšplhala nad úroveň 375 EH/s, čímž byl překonán i předchozí rekord ze 17. května.
K nárůstu hashrate na nové maximum došlo v době, kdy nové maximum (ATH) vytvořila také obtížnost těžby BTC (mining difficulty), která včera stoupla o 3,4 % a poprvé v historii se ocitla nad hodnotou 50T (51,23 T).
Tron dominuje u stablecoinu USDT
Stablecoiny Tether (USDT) vydané na blcokchainu Tron (TRX) dosáhly nového historického maxima 46 miliard dolarů, což představuje více než 60 % cirkulující nabídky USDT v oběhu. Pro srovnání na blockchainu Ethereum, který je v tomto směru na druhém místě, jsou aktuálně USDT v hodnotě přibližně 36,8 miliardy dolarů.
⚠️ JUST IN: As of May 31, Tether $USDT tokens issued on the Tron $TRX blockchain surged to a new record of $46 billion, surpassing Ethereum's $ETH $36.8 billion.
This accounts for over 60% of USDT's total circulating supply!
(Per @Tether_to) pic.twitter.com/iyAXlsjrAW
— BecauseBitcoin.com (@BecauseBitcoin) May 31, 2023
Tron uvedl při oslavách 5. výročí svého vzniku, že na jeho blockchainu bylo zpracováno již 5,6 miliardy transakcí USDT.
Zakladatel Tron Justin Sun v reakci na tento nový milník konstatoval, že jeho cílem je, aby do konce roku 2023 tvořila kapitalizace stablecoinů na této síti hodnotu 100 miliard dolarů.
Kryptoměna Tron a její blockchain je reprezentován jako dostupnější a uživatelsky přívětivější verze Ethereum. Stablecoiny USDT se rády používají na této síti zejména pro rychlejší transakce s nižšími transakčními poplatky ve srovnání s ETH.
Sun vidí příležitosti pro Tron i v Hongkongu v rámci vývoje Web3.0.
Binance jde propouštět
Burza Binance v letošním roce původně avizovala, že ještě navýší svůj pracovní personál, což se dosud i z části dělo, ale nyní přistupuje k nepopulárnímu kroku v podobě propouštění. V červnu by totiž u Binance mělo přijít o práci až 20 % jejích zaměstnanců, což je v rozporu s tvrzeními z úvodu roku, kdy prohlašovala, že k žádnému redukování pracovních sil u Binance nedojde a naopak dojde k dalšímu přijímání personálu.
„Když se připravujeme na další velký býčí cyklus, ukázalo se, že se musíme zaměřit na hustotu talentů v celé organizaci, abychom zajistili, že zůstaneme pohotoví a dynamičtí,“ uvedl mluvčí Binance.
Hlavní strategický ředitel Binance Patrick Hillmann na Twitteru naznačil, že reorganizace má řešit rostoucí regulační tlaky zaměřené na kryptoprostor.
Binance má kolem 8000 zaměstnanců, což představuje nárůst z přibližně 3000 na začátku předešlého býčího cyklu. Aktuálně podle webu hledá 326 nových zaměstnanců.
Binance omezí přístup k některým tokenům
V Itálii, Francii, Polsku a Španělsku omezí burza Binance přístup k obchodování, koupi nebo prodeji 12 privátních tokenů. Má jít o kryptoměny typu Monero či Zcash, které jsou zaměřeny na anonymitu transakcí.
Kromě nich jde také o ZEC, Horizen, PIVX, Navcoin, Secret, Verge, Firo, Beam či MobileCoin.
„Ačkoli je naším cílem podporovat co nejvíce kvalitních projektů, jsme povinni dodržovat místní zákony a nařízení týkající se obchodování s mincemi na ochranu osobních údajů, abychom zajistili, že budeme moci nadále sloužit co největšímu počtu uživatelů,“ uvedla Binance k tomuto kroku.
Warrenová naznačila, že krypto slouží k exportu fentanylu z Číny
Americká senátorka Elizabeth Warrenová během slyšení bankovního výboru Senátu USA upozornila, že podle dat analytické platformy Nansen 90% z přibližně 90 čínských firem, které dodávají prekurzory fentanylu, akceptuje platby v kryptoměnách včetně bitcoinu, což jim zřejmě může prodávat tyto chemické látky nelegálním způsobem. Děje se tak navzdory tomu, že v Číně je oficiální přijímání kryptomen zakázáno.
Elizabeth Rosenbergová, asistentka orgánu zaměřeného na boj proti financování terorismu a finančních zločinů uvedla, že makléři drog se pravděpodobně spoléhali na pseudonymní povahu kryptomen při platbách za tyto látky. Rosenbergová také potvrdila názor Warrenové, že kryptoměny byly jednou z hlavních platebních metod pro čínské společnosti.
Podle národního institutu zdraví došlo v roce 2021 v USA k více než 70 000 úmrtím spojeným s předávkováním syntetickými opioidy, jako je fentanyl.
Warrenová chce využít těchto tvrzení na podporu její přísné legislativy pro regulaci kryptoměn. Netají se ani tím, že by kryptoměny ráda zakázala a opakovaně tvrdí, že Bitcoin nemá žádnou hodnotu.
Bitcoinová komunita reagovala na tato tvrzení proti argumentaci v podobě konstatování, že nelegální činnost spojená s využíváním kryptoměn je pro jejich pseudoanonymitu minimální (vůči celku) a že v nelegální činnosti nadále dominuje jako hlavní finanční prostředek tradiční „cash“.
zdroje:cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com, bitcoinist.com