Zajímavé zprávy z Číny
Čínský zpravodajský server PanNewLab uniformoval, že s největší pravděpodobností byli v Hongkongu zadrženi developeři offshore stablecoinu čínského juanu CNHC. Projekt získal v březnu 10 milionů dolarů v prvním kole financování od firem jako KuCoin Ventures, Circle či IDG Capital.
Zadrženi měli být v Číně i developeři projektu Multichain, přičemž se CEO projektu CEO Zhaojunem se nedaří spojit. Předpokládá se, že tyto dvě zprávy mohou mít souvislost a že v Hongkongu mohla být realizována razie čínských úřadů vůči kryptoměnovým společnostem.
In the past two days, the Multichain protocol has experienced multiple issues due to unforeseeable circumstances. The team has done everything possible to maintain the protocol running, but we are currently unable to contact CEO Zhaojun and obtain the necessary server access for…
— Multichain (Previously Anyswap) (@MultichainOrg) May 31, 2023
Čínská populární aplikace WeChat mezitím umožňuje opět dotazovat se na cenu BTC, což bylo dříve cenzurováno. Je však možné, že půjde jen o krátkodobou záležitost, protože podobný krok udělali nedávno i China Central Television či Douyin (čínský TikTok), ale po pár dnech museli funkci opět zablokovat.
Proof of Work na kvantovém hardwaru?
Tým vědců z univerzit v USA a v Austrálii představil výzkum, který navrhuje nové schéma Proof of Work, které spoléhá na kvantové výpočetní techniky pro ověření konsensu.
„Konsenzus důkazů o práci kvantovým vzorkováním“, jak nazvali dokument „poskytuje dramatické zrychlení a úsporu energie v porovnání s výpočtem klasickým hardwarem“.
Autoři dále uvedli: „Zatímco klasická schémata využívající PoW, jako jsou bitcoiny, jsou notoricky energeticky neefektivní, naše schéma PoW založené na bozonovém vzorkování nabízí mnohem energeticky efektivnější alternativu při implementaci na kvantovém hardwaru.”
Podle vědců se může jednat o perfektní řešení pro budoucí aplikace blockchainu a potenciální snížení environmentálního dopadu těžby na bitcoinový blockchain a podobné řetězce, které fungují na PoW konsensu.
Tether (USDT) s novým ATH
Stablecoin USDT vydávaný společností Tether dosáhl nového rekordu v tržní kapitalizaci, když překonal úroveň 83,355 miliardy dolarů dosaženou v květnu 2022. Vyplývá to z dat Coingecko.
Aktuálně má Tether při kapitalizaci přibližně 83,6 miliardy dolarů zhruba 7,5 % podíl na celkové kapitalizaci kryptoměnového trhu.
USDT je zároveň nejdominantnějším stablecoinem s přibližně 64% podílem v této kategorii. Jeho podíl stoupl po letošních problémech USDC (Circle) a BinanceUSD (BUSD).
Mluvčí Tetheru k růstu kapitalizace USDT na nové ATH uvedl: ,,Navzdory kryptozimě existuje rostoucí počet uživatelů, kteří si volí držení svých pozic na boku a vyčkávají, kdy se budou moci vrátit zpět do trhu.“
Držbou USDT má totiž investor nadále k dispozici kryptomenu, která je ovšem fixována k americkému dolaru (za normálních okolností). Převod USDT zpět do jiné kryptoměny je tak otázkou krátké doby na rozdíl od převodu financí zpět do fiatových měn, například na bankovní účet.
Zdroje: Decrypt, cointelegraph.com