Portál Cointelegraph upozornil, že vztah bitcoinu s výkonností amerického dolaru může být důvodem současné cenové korekce BTC, ale zároveň naznačil, že tento vztah by mohl být v pozdějším období letošního roku pro Bitcoin (BTC) pozitivní.
Bitcoin konkrétně porovnal s indexem DXY, který reprezentuje výkonnost amerického dolaru ve vztahu s jinými světovými měnami.
DXY je zkratka pro US Dollar Index (Index amerického dolaru), který měří hodnotu amerického dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn. Tyto měny zahrnují euro, japonský jen, britskou libru, kanadský dolar, švédskou korunu a švýcarský frank. Index je vážený, což znamená, že každá měna má vliv na index v různé míře, přičemž největší váhu má euro.
Dolarový index DXY v úvodu roku posiloval na hodnotě (dolar rostl vůči ostatním velkým fiatovým měnám), ale tento trend se otočil v polovině března a DXY začal oslabovat. Právě tehdy naopak začal růst Bitcoin, který v téměř identickém čase, jako index DXY dosáhl svého letošního minima (13. Dubna na úrovni 100.80 bodu), dosáhl svého letošního maxima nad cenou 31 000 USD.
Hezky to ilustruje následující graf, na kterém je vidět cenový vývoj indexu DXY (modrá) a ceny bitcoinu (oranžová). V době, kdy index DXY klesal, bitcoinu se dařilo a naopak.
Tento vztah tedy naznačuje, že slabší dolar je pozitivní pro bitcoin, a to neplatí jen o něm, ale i o jiných rizikovějších aktivech. Naopak silný dolar jakoby stahoval kapitál z těchto asetů.
Proč DXY opět posiluje?
Americký dolar aktuálně posiluje zejména pro opětovně rostoucí očekávání pokračující přísné monetární politiky americké centrální banky (FED). V předchozích dvou týdnech se totiž zmírnil zřejmě přehnaný optimismus ohledně toho, že FED už nebude zvyšovat úrokové sazby, že do konce roku 2023 je sníží o 75 až 100 bazických bodů (0,75 až 1 procentní bod).
Po posledních datech o inflaci (PCE) a o kondici amerického trhu práce (ty nejdůležitější přijdou v pátek v podobě NonFarm Payrolls) se ukázalo, že boj s inflací v USA je stále náročný, což vedlo k přehodnocení očekávání od kroků FEDu – jinak řečeno, po novém se očekává, že FED ještě úrokové sazby letos zvýší a že je snižovat nebude, nebo je sníží jen velmi minimálně.
Graf: Aktuální očekávání sazeb na konci roku 2023 podle nástroje FED Watch.
Graf naznačuje pokles sazeb o 25 bazických bodů od současných hodnot.
Při tomto jednoduchém výkladu a také při pohledu do nedávné historie tedy lze usoudit, že dolar, respektive jeho index DXY, by mohl oslabovat, když trhy opětovně nabudou pocitu, že Fed se blíží ke zmírňování monetární politiky, čili k ukončení zvyšování sazeb, případně k jejich snižování. A taková očekávání jsou zřejmě opětovně reálná až ve druhé polovině roku – přispět by k tomu mohla jasně klesající inflace, slabší trh práce či známky recese v USA.
Zdroj: cointelegraph.com, Autor