Největší kryptoměna Bitcoin (BTC) za posledních 7 dní klesla o 3,8 % na aktuální cenu 25 800 dolarů. Ve stejné době Ethereum kleslo o 7 %.
Mnohem více však dostaly zabrat kryptoměny Binance Coin (-24 %), Cardano (-27 %), Solana (-29 %) a Polygon (-28 %). Výrazně však klesly také Dogecoin (-15 %) či Tron (-13 %).
První čtyři jmenované altcoiny klesaly především z důvodu (a z důvodů, které s tím souvisely), že byly americkou komisí pro cenné papíry a burzu označeny v žalobách tohoto regulátora vůči burzám Binance a Coinbase za neregistrované cenné papíry.
To následně vedlo k tomu, že Cardano, Solana a Polygon delistovali z americké obchodní platformy Robinhood a zároveň k výprodejům altcoinů v režii některých VC firem.
Rozhoduje se o osudu altcoinů
Žaloby SEC vůči Binance a Coinbase pochopitelně způsobily u investorů velké obavy. V podstatě odstartovali závěrečnou fázi boje o budoucnost kryptoměn v USA, tedy v zemi, která je pro ně velmi důležitá.
Tento boj bude pokračovat před soudem, na kterém se bude snažit SEC dokázat, že má pravdu a že obě burzy porušily zákony. Žaloby vůči Binance a Coinbase jsou však výrazně odlišné a shodují se zásadně jen v jedné věci – v obou se zmiňuje řada altcoinů, které SEC vnímá jako cenné papíry.
V tomto kontextu, pokud SEC prokáže, že se opravdu jedná o cenné papíry, může to být pro altcoiny velmi špatně. Neznamenalo by to jejich zánik, ale skutečnost, že jejich obchodování v USA by bylo de facto zakázáno, by znamenala, že by přišly o obrovský trh a to by se mohlo velmi negativně projevit i na jejich ceně.
Šance na úspěch Coinbase v označování altcoinů za cenné papíry jsou však velmi diskutabilní. Odborníci se spíše přiklánějí k tomu, že o cenné papíry nejde (alespoň u většiny) a Coinbase to před soudem dokáže. Na něj se údajně připravovala už léta. Věděla, že tento okamžik přijde, což dokazuje i její nedávná vlastní žaloba vůči SEC poté, co tento regulátor roky odmítal její žádosti o bližší asistenci a instrukce.
SEC vs Ripple – nejdůležitější okamžik?
Mimořádně důležitý bude osud soudního sporu Ripple versus SEC, který se táhne už přes 2 roky. Verdikt by měl padnout v těchto měsících a obrovskou pozornost si už v nejbližších dnech vyžádá odhalení takzvaných Hinmanových dokumentů.
Půjde o dosud neodhalené spisy dokumentující vyjádření a interní komunikaci bývalého vysoce postaveného člověka SEC z roku 2018, které by mohly naznačit, že SEC v oněch letech kryptoměny za cenné papíry nepovažovala. Ve spisech mohou být kromě XRP zmínky například i o Ethereum. Je tak možné, že půjde o klíčovou věc, která zahraje do karet Ripple a v konečném důsledku i ostatním kryptoměnám stejně jako Coinbase.
Binance v horší pozici?
V případě světově největší burzy Binance je situace zamotanější. Žaloba SEC totiž zahrnuje až 13 obvinění, která jsou závažnějšího charakteru. Zmiňuje se manipulace s cenou, nelegální nabízení služeb americkým zákazníkům a obviněn je i zakladatel Binance Changpeng Zhao (CZ). Šance SEC uspět u soudu jsou určitě vyšší, což může vést minimálně k tomu, že americká Binance.US bude zcela vyhnána z amerického trhu. Už teď jsou její problémy zjevné.
Jak reaguje Bitcoin?
Pokud jde o Bitcoin, jeho propad ceny o necelé 4 procenta v tak turbulentním týdnu, jako byl ten předchozí, lze vnímat optimistický. Takříkajíc „se drží dobře“.
Bitcoinu hraje do karet fakt, že SEC tuto kryptoměnu ani náznakem (zatím) neoznačuje za cenný papír. Bitcoin totiž opravdu nemá žádnou centrálu, zakladatele, nadaci a nevznikl pomocí žádného IPO či ICO. I SEC včetně Garyho Genslera v minulosti několikrát naznačila, že BTC je komodita.
Twitter a kryptoinvestory však chtě nechtě zmátl „tweet“ analytika Willa Clementeho, který napsal, že SEC podala žalobu i vůči Bitcoinu, avšak neví, jak ji má obžalované straně doručit. Mnozí tento tweet nepochopili jako „srandu“ a vzali ho vážně. Naše čtenáře proto upozorňujeme, že Clemente jen poukazoval na skutečnost, že Bitcoin je tak decentralizovaný, že opravdu ani není koho obžalovat.
BREAKING: The SEC to file lawsuit against Bitcoin, reportedly unsure where/who exactly to issue the notice
— Will (@WClementeIII) June 10, 2023
V širším kontextu se však problémy kryptoměn v USA mohou vážněji podepsat i na Bitcoinu, respektive na jeho ceně. To nelze vyloučit, protože trh s kryptoměnami je s Bitcoinem ve stejném obchodním koši, má stejné platformy pro obchodování a spadá pod stejné regulace.
Aktuální onchain data však naznačují, že těžaři ani velryby nepanikaří a v posledním měsíci, během kterého BTC klesl o přibližně 10 %, bitcoiny akumulují. Naznačují to data od Santiment i Glassnode.
🐳 As #altcoin madness has ensued, there quietly is a #bullish divergence between #Bitcoin's accumulating whales and falling price. With whale holdings moving up by ~1K $BTC per day while prices fall, there is reason to believe a strong rebound can occur. https://t.co/Ol0cK5VhPE pic.twitter.com/FeHPqqJx7o
— Santiment (@santimentfeed) June 11, 2023
#Bitcoin HODLers remain resolute in the face of severe adversity, continuing their regime of accumulation. Currently, the cohort are acquiring coins at a rate of +37.4K BTC per Month. pic.twitter.com/lU9mk6wO7z
— glassnode (@glassnode) June 10, 2023
Další velké otazníky
Ve vzduchu stále visí i další problémy. SEC ještě může více udeřit na altcoiny, které jsou už tak v nejisté pozici. Dominance BUSD letos po zásazích SEC prudce klesla a podobný scénář je vidět i u USDC, který řídí americká firma Circle.
Zatím z toho těží USDT, jehož podíl na trhu roste i díky tomu, že firma Tether více „operuje mimo USA“. Pokud by však SEC udeřil i vůči Tetheru, může nastat další panika, nemluvě o tom, že Tether je léta spojován se spekulacemi o jeho pochybném krytí USDT.
Tether in circulation just reached an ATH of $83.35 billion
The divergence from USDC is striking, reflecting easier access to treasuries for US-based USDC holders & regulatory uncertainty for US-based Circle. What was once a competitive advantage for USDC is now the opposite. pic.twitter.com/OcExkpZqAW
— Will (@WClementeIII) June 11, 2023
Inu a nezodpovězenou otázkou je i to, jak SEC vnímá Ethereum. V žalobách vůči Binance a Coinbase SEC označila mnoho altcoinů za neregistrované cenné papíry, ale u Ethereum si to nedovolila, ačkoli nedávná vyjádření Garyho Genslera naznačovala, že v případě ETH váhají, zda po přechodu na Proof of Stake konsensus náhodou také nejde již o cenný papír. Případně označení druhé největší kryptoměny za cenný papír by nepochybně způsobilo další paniku a výprodeje. Zatím se tak ale nestalo a nevíme, jestli k tomu vůbec někdy dojde.
Jednou z nových teorií je i možnost, že by SEC našla prostor pro jakési „hybridní“ zahrnutí Bitcoinu do kategorie cenných papírů. Ne přímo, jako samotné aktivum, ale skrze těžaře, respektive jeho těžbu. Spekuluje se totiž o možnosti, že do definice Howeyho testu (který určuje co je cenný papír) by mohl spadat vztah mezi ASIC minery, tedy zařízeními pro těžbu BTC a jejich samotným zapojováním do provozu v mining centrech, což by mohlo být teoreticky považováno za uzavření investiční smlouvy s očekávaným ziskem z této činnosti.
Shrnutí
Budoucnost kryptoměn v USA se dostává do závěrečné fáze, která však může být dlouhá. Mimořádně důležité bude, jak dopadne verdikt ve sporu Ripple vs. SEC, který se očekává již v nejbližších měsících a zatím působí tak, že Ripple táhne za delší konec provazu. Je dost pravděpodobné, že SEC tušíc, že soud s Ripple neprobíhá podle jejích představ, podala žaloby vůči Binance a Coinbase raději nyní „dokud ještě může“.
Jak to však naznačil také CEO Coinbase Brian Armstrong, o budoucnosti kryptoměn v USA se nakonec definitivně rozhodne až v Kongresu a to skrze jasnou legislativu, na které se musí dohodnout demokraté s republikány. Šance, že se tak stane před prezidentskými volbami v roce 2024 jsou však poměrně malé.
Zdroj: Autor, Twitter, Cointelegraph, DeCrypt