Koncem května 2023 Cato Institute, organizace zabývající se výzkumem veřejné politiky, a Yougov, společnost zabývající se veřejným míněním a údaji, představili průzkum, který zkoumal postoje Američanů k potenciálnímu zavedení CBDC. Od 27. února do 8. března 2023 se zeptalo 2 126 osob na jejich postoj k CBDC za různých okolností.
Názory se lišily podle záměru CBDC
V jedné otázce se například účastníků ptali, zda by podpořili nebo odmítli CBDC vydávaný vládou, pokud by umožňoval vládě monitorovat všechny nákupy. Výsledky byly následující:
- 13 % respondentů vyjádřilo plnou podporu, zatímco
- 68 % respondentů bylo zcela proti
- Přibližně 20 % respondentů si nebylo jistých a nevyjádřilo jasnou preferenci ani v jednom případě
Další otázkou položenou respondentům bylo, zda by upřednostnily nebo odmítly CBDC, který by umožnil vládě kontrolovat jejich výdaje.
- 10 % respondentů tuto myšlenku plně podpořilo
- 74 % bylo rozhodně proti
- Přibližně 16 % respondentů se vyjádřilo, že si nejsou jisti a nemohou se pevně přiklonit ani k jedné straně
Na otázku o podpoře CBDC určeného k boji proti praní špinavých peněz a podvodům
- 42 % respondentů deklarovalo úplný souhlas
- Přibližně 28 % dotázaných na toto téma zcela odmítlo CBDC omezující podvody
- 31 % respondentů neumělo jednoznačně odpovědět
Další otázka se týkala podpory CBDC, který by zajistil, že příjemci sociálních dávek budou využívat finanční prostředky v souladu s jejich účelem. Tentokrát bylo rozdělení rovnoměrné:
- 40 % respondentů ho rozhodně podporovalo
- Přibližně 31 % ho neschvalovalo
- 28 % dotázaných nebylo rozhodnuto
Pokud jde o CBDC bez stanovených kritérií,
- 34 % Američany je proti tomu, aby FED zavedla CBDC
- 16 % tuto myšlenku podporuje
- Téměř polovina dotázaných – 49 % nemá na tuto otázku jasný názor
Znají Američané koncept CBDC?
Výsledky průzkumu však mohou být ovlivněny i nedostatečnou znalostí tohoto konceptu. Ve skutečnosti 72 % respondentů přiznalo, že CBDC nezná. Na otázku o obavách týkajících se potenciálního CBDC, 66 % respondentů uvedlo obavy z kontroly vlády nad jejich financemi. Monitorování bylo druhou nejčastější obavou.
Při pohledu do budoucnosti se jen 22 % dotázaných domnívá, že americký CBDC se pravděpodobně spustí. Většina – 78 % takový vývoj nepředpokládá. Pokud jde o politickou příslušnost, přibližně 15 % dotázaných se označilo za libertariány. Zajímavé je, že většina demokratů a nezávislých se k této otázce jednoznačně nevyjádřila. Na druhé straně, většina republikánů byla rozhodně proti vytvoření CBDC.
Z průzkumu vyplývá, že nejatraktivnějším aspektem CBDC jeho údajná schopnost bojovat proti praní špinavých peněz a finanční trestné činnosti. Druhým nejpřitažlivějším aspektem byl CBDC, který posiluje systém sociálního zabezpečení. Zarážejících 76 % respondentů však vyjádřilo větší obavy z potenciálních rizik spojených s CBDC než z jeho potenciálních přínosů.
Zdroj: news.bitcoin.com