Zahraniční kryptoměnový portál Cointelegraph upozornil, že 15. června prošla slovenským parlamentem legislativa, která působí jako pokus chránit slovenské občany před nařízením využívat výhradně jen digitální měnu centrální banky eurozóny (ECB), čili digitální CBDC eura. Legislativu schválilo 111 poslanců.
Ve slovenské ústavě se tak ocitne klauzule, podle které bude mít „každý občan má právo provést platbu za nákup zboží nebo služeb v hotovosti zákonným platidlem”. Ve Slovenském případě tedy eurem.
Digitální euro v podobě CBDC sice ještě neexistuje, ale schválená legislativa z dílny politické strany „Jsme Rodina“ působí vůči této plánované měně, která časem určitě spatří světlo světa, jako jakési preventivní opatření.
Zákon, jehož spoluautorem je Miloš Svrček, přináší ustanovení, na jehož základě se může Slovensko bránit „příkazům zvenčí“ (myslí se tím Evropská unie), které by nařizovaly, že může existovat pouze digitální euro, s tím, že žádné jiné možnosti platby by nebyly dostupné. Odůvodněním schválení legislativy je údajná „potřeba ochrany finanční suverenity Slovenska“.
Legislativa však přináší i možnost pro obchodníky odmítnout hotovost při platbách za jejich zboží a služby. Tato pasáž je má údajně chránit před loupežemi. V tomto kontextu to však může působit i tak, že nová legislativa možnost používání hotovosti spíše omezuje, než by ji posilovala.
Proč řeší téma portál o kryptoměnách?
Cointelegraph zmiňuje toto téma zejména s ohledem na problematiku CBDC, které jsou častokrát nesprávně zaměňovány s klasickými kryptoměnami typu Bitcoin. CBDC jsou na rozdíl od kryptoměn kontrolovány centrální centrální bankou země, která je emituje (ECB, FED, čínská PBoC …). V tom je velký rozdíl oproti decentralizovaným kryptoměnám, které nemají žádnou centrálu a žádný orgán, kterému by podléhaly.
Mnozí zastánci svobodných hodnot a kritici CBDC upozorňují, že digitální euro, respektive CBDCs v režii jiných centrálních bank, mohou ohrozit soukromí občanů daných zemí, omezit jejich možnosti co si mohou koupit, nebo přinést záporné úroky.
Přestože jde jen o teorie, CBDC jsou programovatelné peníze, což znamená, že tato rizika nelze vyloučit a v podstatě visí stále ve vzduchu. Jejich příchod je jen otázkou toho, zda by na ně existovala „politická vůle”. Obzvlášť velký problém by to mohl být zejména při kombinaci takových „nařízení“ s neexistencí možnosti plateb jinou formou – tedy například hotovostí.
Zdroj: cointelegraph.com