Stablecoiny, neboli kryptoměny, jejichž hodnota je vázána k jinému podkladovému aktivu, většinou americkému dolaru, nebo jiné fiatové měně (nejznámější jsou USDT či USDC), jsou dlouhodobě trnem v oku mnoha regulátorů.
Nejnověji se k nim během slyšení před Výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů USA vyjádřil i předseda americké centrální banky (FED) Jerome Powell.
Komentáře šéfa FEDu přišli v reakci na otázky Maxine Watersové, která si vyžádala jeho vyjádření k návrhu zákona o stablecoinech, který kdyby byl schválen, byl by vůbec prvním schváleným zákonem týkající se kryptoměn v USA.
,,Platební stablecoiny vnímáme jako formu peněz a věříme, že by bylo vhodné mít u nich dost silnou federální pozici v tom, co v budoucnu bude a nebude stableocinem. Povolit vytváření velkého množství soukromých peněz na státní úrovni by byla chyba,” poznamenal Powell, čímž dal najevo, že FED by měl rád kontrolu nad udělováním licencí pro emitenty těchto kryptoměn.
Tento názor Powella se rozchází s nedávnými tvrzeními šéfa Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Garyho Genslera, který vše kromě Bitcoinu označil za neregistrované cenné papíry. Čili i stablecoiny. Z vyjádření Powella je však zřejmé, že stablecoiny vnímá spíše jako formu peněz.
Do toho všeho je třeba ještě „zamíchat“ názor Rostina Behnama, předsedy CFTC, neboli Americké komise pro komoditní futures, který vnímá stablecoiny spíše než komoditu.
Komodity jsou podle amerického práva definovány jako zboží, předměty, služby, práva a podíly, se kterými se v současnosti nebo v budoucnu vypořádají „smlouvy o budoucí dodávce“. Podle této definice jsou postoje Powella a Behnama k sobě blíže, než to, co tvrdí Gensler ze SEC.
Zdroj: cointelegraph.com