Nejžhavější žádosti o Bitcoin ETF
Poté, co společnost BlackRock požádala SEC o schválení Bitcoin ETF, přibylo několik dalších nových žádostí o tento investiční produkt. Firmy, které je podaly, doufají, že pokud by SEC schválila žádost BlackRock ETF, tak by mohla podobně rozhodnout i v případě jejich podání.
Portál DeCrypt vybral o víkendu nejzajímavější žádosti, které jsou aktuálně ve hře. Na první místo nepřekvapivě zařadil právě žádost Blackrock, tedy největšího správcovského giganta na světě, který má u SEC úspěšnost schválení ETF v poměru 575-1. Upozornil na to analytik Bloomberg Eric Balchunas.
Následují žádosti WisdomTree, Invesco Galaxy, Valkyrie Investments a Ark Invest.
DeCrypt zmínil i žádosti, které působily nadějně, ale SEC je zamítla – GlobalX, Kryptoin, Fidelity / Wise Origin, First Trust / SkyBridge, NYDIG / Stone Ridge, One River, Galaxy Digital, VanEck a Grayscale.
BTC dosáhl ATH ve třech zemích
Bitcoin vůči americkému dolaru cinkl o víkendu o úroveň 31 tisíc dolarů, kde byl naposledy v červnu loňského roku. V některých zemích však dosáhl zároveň nových historických maxim – šlo o Argentinu, Venezuelu a Libanon, tedy země, jejichž fiatové měny trpí vysokou inflací.
Mezitím v Turecku, kde lira dosáhla minulý týden nového historického minima vůči americkému dolaru, je BTC historickému maximu také velmi blízko.
Japonsko ruší nesmyslný požadavek
Emitenti tokenů v Japonsku už nebudou muset platit daň z nerealizovaných zisků z kryptoměn. Daňová výjimka vstoupí v platnost 6 měsíců poté, co japonská vláda schválila tuto úpravu.
Dosud platilo, že firmy měly platit 30% daň „papírových zisků z tokenů“, které vydaly a vlastnily, přestože je nevyměnily za fiatovou měnu.
Japonsko je zemí, která jako jedna z prvních legalizovala kryptoměny jako formu soukromého majetku, ale zároveň regulace kryptoměn v Japonsku patří mezi nejpřísnější na světě.
FATF požaduje rychlejší implementaci Travel Rule
Finanční akční skupina (FATF) vyzvala země, aby rychleji implementovaly tzv. „Travel Rule“, tedy nástroj, který je určen k boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu pomocí kryptoměn. FATF uvedl, že mnohé země v této věci selhávají.
„Více než polovina respondentů průzkumu nepodnikla žádné kroky směrem k implementaci Travel Rule, tedy klíčového požadavku FATF na zabránění převodu finančních prostředků na sankcionované osoby nebo subjekty,” uvedla FATF.
Jak uvádí Cointelegraph, průzkum FATF z března 2022 zjistil, že pouze 29 z 98 jurisdikcí v té době splnilo požadavky týkající se zavedení FATF a zároveň jen malá podskupina těchto jurisdikcí je začala i prosazovat.
Travel Rule je nařízení, které de facto požaduje od centralizovaných poskytovatelů kryptoslužeb, aby omezili možnosti používat kryptoměny anonymním způsobem.
Lack of regulation of virtual assets in many countries creates opportunities that criminals and terrorist financiers exploit.
The FATF is closely monitoring global implementation of its strengthened requirements for virtual assets.
Learn more➡️https://t.co/rDuXbjpJh7#FATF pic.twitter.com/3HuZIbT4ZK
— FATF (@FATFNews) June 21, 2023
Panetta: Krypto je jen na hazard a tak je třeba jej regulovat
Fabio Panetta, člen výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) si myslí, že pro vysokou volatilitu jsou kryptoměny zajímavé jen jako hazardní hry. Zároveň tvrdí, že nemají žádné společenské výhody.
Panetta ve své poznámce během výroční konference Bank of International Settlemens uvedl, že „vnímání kryptoměn mezi investory jako „robustního udržitele hodnoty“ se začalo vytrácet koncem roku 2021 a v roce 2022, kdy celková tržní kapitalizace kryptoměn klesla o více než 1 bilion dolarů.“
Člen ECB proto uvedl, že vlády by měly přistupovat ke kryptoměnám jako k hazardním hrám a podle toho je i regulovat.
Panetta také zpochybnil decentralizaci kryptoměn a uvedl, že neměnnost blockchain transakcí je chybou, nikoli benefitem, protože chybné transakce nelze zvrátit.
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com