Hester Peirceová, komisařka Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC), která je známá svým crypto-friendly přístupem, za což si získala i pojmenování “kryptomama”, upozornila, že kryptoměny v USA by neměly regulovat technologii blockchain v tom smyslu, že by se na ni dívalo jen z finančního hlediska.
,,Myslím si, že se musíme ujistit, že jakýkoli regulační rámec, který vznikne, nebude předpokládat, že jde jen o finanční aktivum,“ poznamenala během Blockchain Week v Austrálii a dodala, že ačkoli se kryptoměny většinou považují za finanční nástroj, mají i jiné případy použití jako je například interakce mezi lidmi bez potřeby centralizované entity.
,,Jsou užitečné ve finančním kontextu, ale i při budování platforem sociálních médií nebo čehokoli jiného,” čímž naznačila, že kryptoměny mohou být důležité například i při budování decentralizovaných sociálních síti.
Peirecová proto zdůraznila, že jakákoli legislativa, která pro digitální aktiva vznikne, by měla mít „rezervovaný přístup“ a neměla by omezovat lidi v tom, „aby tvořily“.
Komisařka také přiznala, že SEC ke kryptoměnám zvolila nevhodný přístup, což ona už několikrát veřejně kritizovala. ,,Můžeme to dělat lépe. Kryptoměny představují pro SEC příležitost pro přehodnocení, jak přistupujeme k inovacím. Opravdu si myslím, že jsme zvolili postup, který není vhodný.”
Pokud jde o kryptofirmy, i s ohledem na bankrot FTX doporučuje, aby se věnovaly samoregulaci a věnovaly pozornost rizikům protistran, s nimiž obchodují. Rovněž by se měli vyhýbat střetům zájmů a být opatrní v případě pákového efektu obchodování.
,,Jsou to věci, u kterých nepotřebujete, aby vám to regulátor říkal, abyste je dělali. Myslím si však, že vládní regulátoři v tom mohou hrát roli,” dodala.
Zdroj: cointelegraph.com