Vitalik Buterin, spoluzakladatel Ethereum (ETH) se domnívá, že aby se síť Bitcoin (BTC) stala něčím víc než jen další platební sítí, potřebuje škálovatelná řešení, jako jsou například zero-knowledge rollupy (ZK-rollupy). Buterinovy připomínky zazněly během diskuse Twitter Space, kterou pořádal BTC developer, Udi Wertheimer. Diskuse se točila kolem experimentů se škálováním ETH.
Co je ZK-rollup?
ZK-rollup je off-chain protokol, který funguje nad blockchainem ETH a je spravován on-chain smart kontrakty. Nabízí škálovatelnější a rychlejší způsob ověřování transakcí bez sdílení kritických informací o uživatelích.
Buterin objasnil, jak ETH v průběhu let začlenilo různá řešení škálování pro zvýšení výkonnosti. Uvedl Optimism a Arbitrum jako dva úspěšné příklady rollupů, které lze považovat za případové studie pro BTC. Zároveň dodal:
„Myslím si, že pokud chceme, aby se Bitcoin stal něčím víc než jen platební vrstvou, potřebuje více škálovacích řešení.“
Škálovatelnost je již dlouhá léta předmětem diskusí. Zatímco síť ETH se posunula od sítě proof-of-work k síti proof-of-stake, experimentuje také s různými řešeními druhé vrstvy, jako jsou ZK-rollupy a Plasma.
Buterin vyzvedl ordinals
Na druhé straně, řešení druhé vrstvy BTC, Lightning Network, bylo klíčové pro jeho škálovatelnost. A aby se síť stala víc než jen další platební vrstvou pomohly BTC v nedávné době i Ordinals. Buterin pochválil vzestup Ordinals a řekl, že podle něj vrátili do ekosystému Bitcoinu budovatelskou kulturu.
BTC Ordinals jsou nejnovějším řešením druhé vrstvy, které umožňuje decentralizované ukládání digitálního umění na blockchainu BTC. Jeho popularita rychle stoupla a do konce června dosáhl objemu obchodů s BTC Ordinals více než 210 milionů USD.
Zdroj: cointelegraph.com