Pár dní poté, co soudkyně Analisa Torresová oznámila její dílčí souhrnný rozsudek ve sporu Ripple Labs vs. SEC, podle kterého kryptoměna XRP nabízená retailovým investorům nebyla nabídkou neregistrovaných cenných papírů (securities), avšak v případě nabídky pro institucionální investory tuto definici splňovala, to vypadá tak, že firma Ripple je v dobré pozici, pokud jde o možnost, že by se Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) pokusila vůči tomuto rozhodnutí v dohledné době odvolat.
Garlinghouse neočekává brzké odvolání SEC
V tomto kontextu se vyjádřil generální ředitel Ripple Brad Garlinghouse, který řekl, že SEC bude čelit zdlouhavému procesu, než bude mít možnost odvolat se proti rozhrnutí Torresové. Učinil tak v rozhovoru, který poskytl magazínu Bloomberg 15. července.
Garlinghouse totiž řekl, že pokud SEC učiní odvolání vůči rozhodnutí Torresové ve věci maloobchodního prodeje XRP, může si tím jen více uškodit, protože by tím upevnila tento verdikt.
,,Zákon právě teď říká, že XRP není cenný papír. Dokud nebude mít SEC příležitost podat odvolání, což by trvalo roky, upřímně řečeno, jsme velmi optimističtí.”
Šéf Ripple následně řekl, že jde o první případ spojený s kryptoměnami, ve kterém SEC prohrála. Tuto komisi, se kterou jeho firma vedla soudní spor od roku 2020, následně označil za „tyrana“, vůči kterému bylo nutné a je nutné se bránit.
We said in Dec 2020 that we were on the right side of the law, and will be on the right side of history. Thankful to everyone who helped us get to today’s decision – one that is for all crypto innovation in the US. More to come.
— Brad Garlinghouse (@bgarlinghouse) July 13, 2023
SEC podle Garlinghouse v roce 2020 zasela do kryptotrhu zmatek, který vedl k tomu, že mnohé americké burzy pro regulační obavy odstranily kryptomenu XRP ze své nabídky. Byly mezi nimi například Coinbase a Kraken, které po minulý verdikt Torresové tuto kryptomenu vrátily zpět do nabídky.
,,Věděli, že existuje určitý zmatek a vědomě věděli, že ho jen zvýší,“ obvinil SEC, že tento zmatek používali jako nástroj moci k omezení přílivu amerického kapitálu do kryptoměn.
Šéf Ripple také na závěr označil verdikt Torresové o institucionálním prodeji XRP, který na rozdíl od retailové nabídky XRP podle soudu byl prodejem cenných papírů, za „nejmenší část žaloby“, čímž jeho význam bagatelizoval. Otázkou zůstává, zda tomu tak je i ve skutečnosti.
Haunová to vidí podobně
V podobném duchu jako Brad Garlinghouse se vyjádřila i bývalá federální prokurátorka USA Katie Haun, která už nějakou dobu vede VC firmu zaměřenou na rizikové investice Haun Ventures.
Some non-legal advice musings on the Ripple decision, including two main takeaways:
1/ The Court drew a reasonable line and overall it's a good outcome for the industry. For other suits w/ the SEC, we believe the Supreme Court’s “major questions doctrine” will play a larger…
— Kathryn Haun (@katie_haun) July 15, 2023
Kathryn Kaun na Twitteru poznamenala, že SEC pravděpodobně nyní zůstane „nějakou dobu ticho“.
,,Vše je možné, ale okamžité odvolání se zdá být nepravděpodobné, protože agentura by musela požádat soud o rozdělení tohoto rozhodnutí na části, které bude předmětem soudního řízení, a proto jsem skeptická, že SEC skutečně chce právní jasnost. Komise těží ze současného zmatku a ztráta těchto otázek v odvolacím řízení by ohrozila celou její agendu prosazování. Takže bych byla překvapená, kdyby se SEC nyní pokusila odvolat,” konstatovala.
Stark odvolání očekává, verdikt je prý na mělké vodě
Jiný názor má John Reed Stark, bývalý právník SEC v divizi pro prosazování práva, který konstatoval, že výhra Ripple ohledně XRP „leží na nejisté půdě“ a uvedl, že je „problémový na více frontách“.
,,Rozhodnutí v tomto sporu tvrdí, že tentýž token může být někdy cenným papírem, ale někdy jím není. A čím více nevědomosti a úmyslné slepoty ze strany retailových investorů bude, tím dostanou malí investoři menší ochranu. A čím méně informací o tokenech dostanou, tím bude menší zodpovědnost jejich vydavatelů. To prostě nemůže být správné.”
Some thoughts on the SEC/Ripple decision. https://t.co/A94kHlGI9N pic.twitter.com/lcwWML49kO
— John Reed Stark (@JohnReedStark) July 14, 2023
Stark tím poukázal na fakt, že soudkyně Torresová rozhodla, že prodej XRP na burzách a retailu nebyl cenným papírem, avšak prodej XRP institucionálním investorům za 720 milionů dolarů, čili přenes téže kryptoměny (tokenu), jím byl. Takový závěr považuje za nelogický a proto očekává odvolání SEC.
,,Můj závěr: Akcie jsou vždy akcie. Nelze je změnit na „ne akcie“. Myslím si, že SEC se proti rozhodnutí odvolá. Půjde s tím na druhý obvod, který zruší rozhodnutí okresního soudu týkající se „programového“ a „jiného prodeje“, dodal.
Vyzývají k jasné legislativě
Po verdiktu Torresové ve věci definice XRP řada zákonodárců a představitelů kryptoprůmyslu opět vyzvala Kongres, aby jednal a aby schválil zákon, který vnese jasnost ve správné regulace kryptoměn v USA.
Brian Quintenz, bývalý představitel CFTC, který aktuálně působí ve VC firmě Andressen Horowitz poznamenal, že rozhodnutí ve sporu SEC vs. Ripple v konečném důsledku dostalo podnikatele a vývojáře do ještě větší nejistoty.
Cynthia Lummisová, americká republikánka působící v Senátu, prohlásila, že verdikt podtrhuje naléhavou potřebu, aby Kongres vytvořil jasný a komplexní regulační rámec pro toto odvětví. Ona sama je navrhovatelkou jednoho z těchto zákonů – tzv. Lummis-Gilbrand Act, který u kryptoměn přesně definuje to, co je cenný papír a co ne, co by pomohlo předejít budoucím podobným problémům.
My statement in response to the Southern District of New York’s ruling in Securities and Exchange Commission v Ripple Labs, Inc. pic.twitter.com/bmIxR0AmhT
— Senator Cynthia Lummis (@SenLummis) July 14, 2023
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com