Klesá šílenství kolem Friend.tech?
Na síti Base od Coinbase, která je postavena na Ethereum, byla 11. srpna spuštěna sociální síť Friend.tech, která 19. srpna překonala poplatky 1 milion dolarů za 24 hodin, čímž překonala v daném dni i bitcoinovou síť či DEX Uniswap. Později 21. srpna dokonce dosáhly tyto poplatky úrovně 1,7 milionu USD.
Vypadá to však tak, že prvotní šílenství kolem této sociální sítě výrazně klesá. Podle DeFiLlama klesly zaplacené poplatky od onoho momentu k 26. srpnu až o 87 % a transakce o 90 % z 525 000, které byly dosavadním maximem, na 51 000 k 27. srpnu.
Friend.tech se zaměřuje na nákup a prodej „klíčů“, které umožňují posílat soukromé zprávy mezi jejich kupujícími a prodávajícím. Platforma si z těchto poplatků bere 5 %, což je označováno za hlavní důvod, pro který ji už začínají označovat za „mrtvou“.
Friend tech is dead because of greed and poor execution. We can see that after the initial influencer pump volume has fallen off a cliff. Let's dig into how this failure came to be 👇🏾 pic.twitter.com/WDQncTQJ21
— Lisandro (@TheRealLisandro) August 27, 2023
Otázka budoucnosti “DeSo“
DeSo, stále častěji používané označení pro decentralizované sociální sítě, si získalo větší popularitu po příchodu sítě Friend.tech, kterou zmiňujeme v odstavci výše.
Dva odborníci na tyto sítě, Ed Moss ze stejnojmenné blockchain firmy DeSo a Shail Kakar, tvůrce aplikace DeSo OnBoaard, však upozornili, že decentralizované sociální sítě čeká ještě mnoho práce, než se stanou opravdu populární.
Prvním problémem je to, že po příchodu na ně zažije člověk pocit, jako by přišel na party, kde nikoho nezná. Jinak řečeno tyto sítě mají málo uživatelů a těžko se v nich vytvářejí kontakty mezi jejich uživateli.
Dalším problémem je, že uživatelé se musí před používáním těchto sítí seznámit s používáním inteligentních smluv resp. alespoň kryptopeněženek.
Nejlepší ilustrací je základna největší decentralizované sociální sítě Odysee, která měla od ledna do dubna v průměru jen 5,3 milionu aktivních uživatelů. Ve srovnání s Facebookem, který má téměř 3 miliardy aktivních uživatelů měsíčně, je to zanedbatelné číslo.
CTO Tetheru odmítl říci, kde budou těžit BTC
CTO společnosti Tether, která stojí za stablecoinem USDT, Paolo Ardoino, odmítl poskytnout bližší detaily o iniciativách firmy, které se týkají těžby Bitcoinu. Prozradil však, že těžba BTC v režii Tether bude probíhat někde v Jižní Americe.
Téma se stalo opět horkým poté, co na Twitteru zveřejnil fotografii, která zobrazuje řídící místnost v jedné z těžebních lokalit Tetheru, která vyvolala horkou debatu o tom, kde se nachází.
,,Máme tendenci nesdílet přesně místa, abychom se vyhnuli obtěžování personálu, což je opodstatená obava vzhledem k množství kritiků posedlých Tetherem,” vysvětlil.
One of #Tether energy production and #Bitcoin mining sites coming along well. pic.twitter.com/6Z8o6A5OaE
— Paolo Ardoino 🤖🍐 (@paoloardoino) August 24, 2023
Právníci chtějí dostat Sama Bankmana-Frieda zpoza mříží
Americký soud 11. srpna zrušil Samu Bankmanu-Friedovi propuštění na kauci, což znamená, že přibližně 2 měsíce před začátkem jeho soudního sporu byl vzat zpět do vazby v Brooklynu. Důvodem bylo údajně zastrašování svědka v podobě jeho bývalé blízké kolegyně Caroline Eliosonové, které mělo být iniciováno údajně právě Bankmanem Friedem.
Právníci zakladatele FTX však tvrdí, že v době, kdy je SBF za mřížemi, nemá možnost studovat rozsáhlou obžalobu vůči němu vznesenou a asistovat právníkům (jedná se o miliony stran dokumentů), a proto soud žádají o jeho opětovné propuštění na kauci.
,,Před odvoláním jeho kauce trávil pan Bankman-Fried 80-100 hodin týdně zkoumáním rozsáhlého obsahu a vytvářením podrobných analýz, které mohl neustále aktualizovat a sdílet se svými právníky, uvedli v odvolání, tvrdíce, že současný stav mu neumožňuje naplnit právo na důslednou obhajobu.
Zdroje:cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com