Spoluzakladatel kryptoměny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin měl podle informací Cointelegraph hacknutý účet na sociální síti X (Twitter), což vedlo k rozsáhlému kryptoměnovému podvodu na úkor těch, kteří naletěli falešné zprávě sdílené přes jeho profil. Podle prominentního blockchainového analytika s přezdívkou ZachXBT vedl celý incident k tomu, že oběti hacku po kliknutí na škodlivý odkaz na profilu Buterina společně přišli o více než 691 000 USD.
Veřejnosti to oznámil otec
Dmitrij Buterin, otec Vitalika, 9. září v příspěvku na X oznámil, že účet jeho syna byl napaden.„Ignorujte tento příspěvek, Vitalik byl zřejmě hacknutý. Pracuje na obnovení přístupu,“ napsal k příspěvku, který propagoval podvodný projekt.
Příspěvek, na který se odkazoval, byl mezitím vymazán. V době kdy byl dostupný tvrdil, že Vitalik slaví příchod projektu Proto-Danksharding na Ethereum.
Šlo o údajný bezplatný památný non-fungible token (NFT), který lákal oběti, aby připojili své peněženky, což vedlo k tomu, že jim z nich ukradl veškeré finanční prostředky.
Vývojář ETH, Bok Khoo, na X známější jako Bokky Poobah, tvrdí, že byl jednou z obětí tohoto hacku a utrpěl ztráty ve své sbírce CryptoPunk NFT.
WARNING! I JUST LOST A FEW PUNKS!
DON'T INTERACT! pic.twitter.com/lS4VvlHdVa
— superstarz.eth@onlyfanz.eth lovenotwar.eth (@BokkyPooBah) September 9, 2023
ZachXBT mezitím aktivně informoval své sledovatele o aktivitách hackera. Nedávno se podělil i o to, že nejhodnotnějším, dosud odcizeným NFT je CryptoPunk #3983 v hodnotě 153,62 ETH. Tato částka se rovná přibližně 250 543 USD.
$147K drained so far pic.twitter.com/A4Xmr4MBmI
— ZachXBT (@zachxbt) September 9, 2023
Špatně zabezpečený účet?
Uživatel s přezdívkou Satoshi 767 zase na X (Twitteru) tvrdil, že Buterin možná nezavedl dostatečná bezpečnostní opatření pro svůj účet, čímž ho obvinil z nepřímé účasti na celém incidentu.
„Nerad to říkám, ale Vitalik by měl převzít odpovědnost za své špatné zabezpečení účtu a odškodnit postižené,“ napsal a naznačil, že podle jeho názoru Buterinova nehoráznost při zabezpečení jeho vlivného účtu vedla k útoku:
„Jedinou možností, kdy by na vině nebyla Vitalikova nedbalost, by bylo to, že někdo ve společnosti X interně kompromitoval jeho účet. Případně byl někdo osobně donucen zločincem, který vyhrožoval násilím. Avšak velmi pochybuji, že se to stalo takhle. S největší pravděpodobností šlo o výměnu SIM karty.“
ZachXBT však tato obvinění zpochybnil a tvrdí, že Buterin je díky svému vysokému profilu náchylný na různé formy pokusů o hackerské útoky:
„Zatím nevíte, zda šlo o výměnu SIM karty. Vitalik je dostatečně velký cíl na to, aby mohl být podplacen insiderem nebo skupinou,“ uvedl ZachXBT.
Zdroj: cointelegraph.com