Úvod do série
V této sérii článků se blíže podíváme na tento nový blockchain Venom, který je momentálně ve fázi testnetu, ale už brzy se blíží jeho spuštění na hlavní síti – mainnet. Venom je zajímavý nejen z technického hlediska, ale i z toho finančního. Podařilo se jim totiž vybrat rekordní 1 miliardu USD na vývoj. Jedná se o jediný projekt z oblasti kryptoměn, který pokořil tuto magickou hranici.
Dislaimer: Přestože většina lidí bere kryptoměny jen jako spekulaci nebo investici, vždy je dobré znát, do čeho investujete a vzdělávat se v této oblasti. Proto se vám pokusíme laicky přiblížit Venom z každé strany, abyste v případě investice jasně věděli, do čeho jdete. Investice do kryptoměn jsou vždy rizikové, proto zvažte všechny plusy a mínusy a nespoléhejte se na zaručený výnos. Investice do kryptoměn totiž často končí ztrátou.
Venom blockchain
Důležité je, že Venom podporuje smart kontrakty. V důsledku toho umožňuje Venom spouštět a hostit aplikace Web3 z různých kategorií a odvětví jako decentralizované finance (DeFi), decentralizované autonomní organizace (DAO) a prostor herních financí (GameFi).
S rostoucí popularitou blockchainové technologie přicházejí také výzvy, kterým čelí většina protokolů, jako například:
- Škálovatelnost v reálném čase– Většina řešení blockchainů není schopna zvládnout narůstající pracovní zatížení, což omezuje jejich použitelnost. To je významnou nevýhodou pro většinu předních blockchainů, včetně Bitcoinu (BTC).
- Bezpečnost a stabilita– Blockchainy jsou navrženy pro usnadnění přenosu hodnoty. Je pro vývojáře protokolů nezbytné zajistit, aby své systémy zajistily a přivedly dostatečný počet skutečných validátorů transakcí, což zvýší decentralizaci a tím pádem i bezpečnost sítě.
- Struktura nákladů– Decentralizované sítě musí být dostatečně levné, aby přilákaly uživatele a zároveň zajistily udržitelné služby. Nevýhodou mnoha blockchainů je momentálně kromě rychlosti transakcí i vysoká cena za tyto transakční poplatky
Jinými slovy, body uvedené výše jsou dobře známé jako „tzv. blockchain trillema. S tímto problémem se potýká několik projektů. Samotný Venom však prohlašuje, že tyto výzvy řeší pomocí inovativní heterogenní architektury blockchainu (s více vrstvami a komponenty, které všechny pracují asynchronně) s použitím dynamického shardingu pro vytvoření multi-blockchainové platformy ideální pro obchodní a maloobchodní použití. Blockchain je navržen tak, aby byl vysoce škálovatelný, decentralizovaný a ekonomicky efektivní.
Architektura
Venom blockchain používá heterogenní multi-blockchain architektonickou metodu v návrhu svého blockchainu, aby řešila výzvu škálovatelnosti a snižovala transakční poplatky. Samotná síť se skládá ze tří vrstev:
- Masterchain
- Workchains
- Shardchain
Tyto tři vrstvy podporují paralelní zpracování transakcí a proto je možné, že Venom může zpracovávat až 100 000 až 1 milion transakcí za sekundu (TPS). Jedná se o opravdu vysokou rychlost. Pro srovnání, na obrázku níže můžete nalézt aktuální data pro ostatní známé kryptoměny.
Závěr
V dnešním úvodním článku jsme si přiblížili základní detaily ohledně nového blockchainu Venom. Jedná se o projekt s velkým potenciálem a také s velkým rozpočtem od investorů. V dalších článcích této série si postupně projdeme detaily o konkrétních oblastech tohoto projektu jako jsou peněženka, technické prvky, samotný token a jeho tokenomika a další.
Mohlo by vás zajímat
https://www.kryptonovinky.sk/navod-ako-ziskat-tisice-usd-zadarmo-z-krypto-airdropov-projekt-venom/
Zdroj: Venom Docs
Disclaimer: Tento návod neslouží jako finanční rada a má výhradně informační charakter. Kryptoměny jsou riziková oblast a proto si vždy pečlivě zvažte možné dopady. Investice do kryptoměn mohou vést ke ztrátám.