Nejbohatší muž planety Elon Musk (Tesla, SpaceX, Twitter-X, Neuralink…) v roce 2021 v době, kdy Tesla přestala akceptovat bitcoiny jako platidlo za její produkty a služby, prohlásil, že když bude více těžařů BTC využívat k těžbě zelené zdroje, možnost plateb bitcoiny obnoví. Nyní po zprávě Bloombergu portál Cointelegraph nepřímo vyzval tohoto miliardáře, aby své slovo dodržel.
Analytik Bloomberg Jamie Coutts na sociální síti X (Twitter) uvedl, že těžba BTC pomocí obnovitelných zdrojů přesáhla 50 % a to navzdory tomu, že hashrate, neboli celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC, se za poslední rok dramaticky zvedla. Jinak řečeno, přestože BTC se těží ještě více než v minulosti (z pohledu výpočetní síly), těží se zároveň i stále více environmentálně friendly.
Sustainable Energy Sources Rise >50%
👉Falling emissions plus a dramatically rising hash rate can only mean one thing; Bitcoin mining is consuming more sustainable energy in its mix. pic.twitter.com/AGXrKWDWuI— Jamie Coutts CMT (@Jamie1Coutts) September 14, 2023
Podle Couttse k tomu přispěla skutečnost, že těžaři opustili v roce 2021 Čínu, která je svou legislativou vyhnala ze země (v Číně využívali těžaři do značné míry energii z uhelných elektráren) a fakt, že některé země přivítaly těžaře BTC tím, že jim nabídly energetické zdroje přebytečné energie v době, kdy ji nemají komu prodat. Příkladem je americký stát Texas, který má v některých obdobích k dispozici přebytek zelené energie. Tu nyní nabízí těžařům za výhodné ceny.
Skutečnost, že Bloomberg uznává tezi o tom, že více než polovina těžby BTC je zelená, přispívá PR stránce této věci. Bitcoin je totiž massmédii častokrát označován za něco, co přírodě škodí, a to navzdory tomu, že studií o tom, jak je více než polovina těžby BTC zelená, bylo již několik.
Změní se pohled na těžbu BTC?
Konstatování masmédií o škodlivé těžbě BTC však nemusí platit navždy. Přispívá tomu zmiňovaný fakt, že počet těžařů využívajících zelenou energii přirozeně roste a skutečnost, že vedle toho vznikají projekty, které dokonce těžbou BTC přispívají ke snižování emisí CO2.
Jde především o těžbu BTC pomocí energie, která se vyrábí z plynu, vedlejšího produktu při těžbě ropy v odlehlých oblastech. Těžaři ropy totiž běžně plyn spalují do ovzduší, čímž vytvářejí škodlivé emise CO2, protože plyn neumí posunout dál do sítě a je pro ně ekonomicky nevýhodné jej skladovat a přesouvat jinam. Těžaři BTC tento plyn od ropných společností výhodně kupují a přímo na místě těžby ropy jej mění na energii, kterou využívají k těžbě bitcoinů. To v konečném důsledku snižuje emise, protože plyn se nemusí pálit a neuniká tak mnoho škodlivých látek do ovzduší. Toto téma bylo nedávno i předmětem rozhovoru s Dušanem Matuškem, který těží bitcoin zeleným způsobem v Paraguayi.
Zajímavý možný scénář v souvislosti s těžbou BTC a dalším vývojem bitcoinu nastínil i britský YouTuber BritishHodl, který se domnívá, že společnost BlackRock po schválení její žádosti o Bitcoin ETF bude vykreslovat BTC jako enviromentální friendly věc, která je v souladu s ESG standardy.
Přispějí k tomu zejména výše zmíněná fakta v kombinaci s tím, že tyto argumenty uznají v příhodnou dobu i respektované auditorské společnosti, jako je například KPMG. Názory BritishHodl byly nedávno zpracovány ve videuYouTube kanálu Zaujalo měpro slovenské a české publikum.
Zdroj: cointelegraph.com, Autor