Analytik zpravodajské agentury Bloomberg Jamie Coutts po pár dnech opět vyzdvihl kryptoměnu Bitcoin (BTC) v pozitivním kontextu s jeho enviromentálním dopadem.
Coutts konkrétně upozornil, že ačkoli hashrate, tedy celková výpočetní síla vynaložená na těžbu Bitcoinu, posledních pár let prudce roste, což znamená, že se spotřebuje při těžbě BTC stále více energie, tento růst není doprovázen stejným nárůstem uhlíkové stopy bitcoinu. To znamená, že tento průmysl dosáhl něčeho, co se podaří jen málokterému segmentu.
Bottom Line: If the network scales to hundreds of millions of users, the impact on global carbon emissions will be minimal, and the technology itself is likely to play a pivotal role in the transition away from fossil fuels
— Jamie Coutts CMT (@Jamie1Coutts) September 20, 2023
Coutts poukázal na to, že udržitelný energetický mix pro těžbu bitocinů od roku 2021 neustále roste a nyní je již více než polovina těžby Bitcoinu „zelená“, tedy poháněná zelenými zdroji energie.
To vede k tomu, že ačkoli se bitcoin těží výrazněji, jeho škodlivé emise nerostou stejným tempem. Vyvracejí se tím obavy z předchozích let, které upozorňovaly, že negativní vliv těžby bitcoinu na přírodu se přibývajícími léty bude exponenciálně zvětšovat při růstu náročnosti jeho těžby a spotřeby energie.
Přiláká to instituce?
,,Bitcoin jako globální měnová síť škáluje, zatímco uhlíkový vliv klesá. Jen málo průmyslových odvětví se tím může pochlubit,” napsal Coutts, který se domnívá, že tato skutečnost může k bitcoinu přilákat více institucionálního kapitálu.
Instituce si dávají na bitcoin pozor kvůli ESG strategii, která hovoří o tom, že firmy by měly investovat jen do projektů, které jsou v souladu s udržitelnou energií a které jsou environmentálně friendly. Bitcoin, který byl dlouhodobě vykreslován jako věc, která škodí přírodě, tak mohl mít špatný vliv na PR těchto firem. Pokud se však ukáže, že Coutts má pravdu a Bitcoin je v souladu s ESG, firmy, které váhaly, mohou nyní na Bitcoin zaostřit.
Graf: Bitcoinová těžba podle dat batcoinz.com míří postupně k nulovým emisím.
Optimistická předpověď do roku 2030
Podle Daniela Battena, který se specializuje na téma zelené těžby bitcoinu, je tento trend udržitelný a Bitcoin bude stále „zelenější“.
,,Předpokládáme, že do roku 2030 bitcoinová síť stáhne 10x více emisí z atmosféry, než vyprodukuje, což bude úžasný úspěch,” řekl Batten vidíc obrovský potenciál v těžbě bitocinu z energie, která vznikne konverzí nadbytečného plynu u ropných vrtů, čímž vlastně Bitcoin, respektive jeho těžba, přispívá snižování emisí, protože nebýt ní, tento plyn by se spálil a uvolňoval CO2 do ovzduší.
Zdroj: cointelegraph.com, Autor, Twitter (X),