Defillama.com, platforma pro decentralizované finance (DeFi), která analyzuje data z různých DeFi protokolů, zveřejnila data, v rámci kterých porovnává jednotlivé segmenty tohoto průmyslu.
Mezi daty od DeFiLlama najdeme celkem až přibližně 35 specifických kategorií různých DeFi aplikací, v rámci kterých je uzamčena hodnota téměř 40 miliard dolarů.
Nejvýraznější postavení mají mezi nimi aplikace pro liquid staking deriváty – je jich až 119 a společně kontrolují částku 23,05 miliardy USD, což je posílá na čelo celého „žebříčku“.
Liquid staking deriváty jsou tokeny podložené aktivy na blockchainových sítích. Tím umožňují uživatelům zůstat likvidními, i když svá aktiva stakují. Zároveň mohou získávat odměny za staking, aniž by musela svá aktiva uzamykat, jelikož je mohou přeměňovat na obchodovatelné tokeny.
V oblasti DeFi je hned za nimi kategorie půjček, v rámci které mohou uživatelé poskytovat nebo získávat aktiva formou půjčky. Pod tento sektor spadá přibližně 302 protokolů s celkovými aktivy v hodnotě přibližně 15 miliard USD.
Těsně za půjčkami je na třetím místě kategorie decentralizovaných burz (DEXy) s hodnotou 11,82 miliardy USD rozdělenou mezi 1 026 protokolů.
Co jsou DEX platformy?
Dex platformy, respektive decentralizované burzy, umožňují obchodovat kryptoaktiva přímo mezi sebou, bez potřeby třetích stran a to tak, že se k nim uživatelé připojí skrze své vlastní peněženky. Díky tomu jsou transakce transparentnější a zajištěné v blockchainu bez nutnosti spoléhat na centralizovanou burzu.
Další důležitou kategorií v DeFi jsou také takzvané mosty (bridges). Jedná se o protokoly, které přenášejí tokeny mezi různými sítěmi, například mezi Ethereum a Solanou. Aktuálně spravují aktiva v hodnotě 9,17 miliardy USD prostřednictvím 46 jedinečných platforem.
Pátou pozici zastávají CDP protokoly, které představují zabezpečené dluhové pozice. Díky CDP mohou uživatelé vkládat aktiva jako záruku a získávat jiná aktiva či tokeny. Tyto protokoly nabízejí úvěry na základě hodnoty zálohy, což uživatelům umožňuje přístup k prostředkům a zároveň mají jejich hlavní aktiva chráněna. Aktuálně existuje podle DefiLlama 105 takových protokolů se spravovanou hodnotou 8,23 miliardy USD.
Po těchto kategoriích následují protokoly zaměřené na výnos, aktiva skutečného světa a deriváty. Mezi nejvýznamnějšími hráči v oblasti liquid stakingu je Lido Finance, v půjčkách dominuje Aave, u decentralizovaných burz (DEX) je Uniswap, WBTC (wrapovaný Bitcoin) vede mezi mosty (bridges) a v oblasti CDP je v čele MakerDAO.
Zdroj: news.bitcoin.com