Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje za 26 800 dolarů, což je o procento méně než včera a o 3 procenta méně, než 7 dní zpět.
Ethereum (ETH) se propadlo ještě výrazněji, když za poslední týden ztratilo 5 procent své hodnoty.
Kryptoměny v současnosti nekorelují ani s akciovými trhy, které v tomto týdnu v prvních třech obchodních dnech posilovaly. Bitcoin nenavázal ani na zlato, které po vypuknutí konfliktu mezi Izraelem a palestinským Hamásem fungovalo jako tradiční bezpečný přístav v době geopolitické nejistoty a posílilo z předchozích několikaměsíčních minim.
Pro Bitcoin a trh s kryptoměnami může být v krátkodobém horizontu důležité to, jak dopadne dnešní report o spotřebitelské inflaci v USA. Včerejší čísla týkající se velkoobchodní inflace nepříznivě překvapila, ale trhy přesto rostly.
Ve střednědobém horizontu nadále platí, že klíčové fundamenty Bitcoinu přijdou až koncem roku, nebo začátkem toho příštího. Jde zejména o potenciální schválení spotového Bitcoin ETF (deadline pro první rozhodnutí je 10. ledna, zbývající koncem prvního kvartálu) a dubnový halving Bitcoinu, který byl v minulosti prováděn cenovým růstem BTC před ním a zejména po něm.
Kromě toho může Bitcoin pozitivně reagovat na změnu monetární politiky FED, pokud se centrální banka rozhodne příští rok snižovat úrokové sazby. Arthur Hayes nebo Paul Tudor Jones očekávají, že americká ekonomika se dostane do problémů a nezvládne „měkké přistání”. To by v konečném důsledku mohlo vést k novému kolu „tlačení peněz“, což by hrálo do karet rizikovějším assetům, kam řadíme i Bitcoin.
Dlouhodobí držitelé pokračují v akumulaci
Mimo to se vyplatí sledovat i bitcoinová onchain data, na kterých se v případě klíčových metrik nic nemění. Důležitý je pohled na dlouhodobé držitele BTC, kteří nadále akumulují nové bitcoiny.
Z reportu Glassnode vyplývá, že počet dlouhodobých držitelů, takzvaných long-term holders (LTH), je nejvyšší v historii a v posledním období stahují z burz v průměru měsíčně kolem 50 000 BTC v hodnotě přes 1,3 miliardy amerických dolarů.
Tato metrika poukazuje na zpřísňující se nabídku, která se po halvingu ještě zvýrazní, a neochotu zkušených investorů prodávat bitcoin za současných tržních podmínek, což se jeví jako býčí fundament pro dlouhodobé investory.
Zajímavý je však i pohled na čím dál menší objemy obchodování bitcoinu na burzách. Ve srovnání s rekordními objemy kolem 6 miliard dolarů denně klesly současné objemy na zhruba 1,5 miliardy denně, což je pokles o více než 75 %. Tento trend poukazuje na to, že na trhu chybí noví hráči.
Inflace Ethereum roste
Pokud jde o onchain data Ethereum, zaujal nás pohled na to, že za předchozích 17 dní stouplo tempo inflace Ethereum o 0,178 % z předchozích 0,27 % na současných 0,458 % při 7denním průměru. Do nabídky přibylo více než 22 500 ETH v hodnotě přes 35 milionů dolarů.
Tento nárůst sice nepůsobí jako významný, ale jde o určitý náznak toho, že Ethereum nedokáže být neustále deflační (jako tomu bylo většinu posledních 12 měsíců), pokud se změní tržní podmínky.
Počet ETH v oběhu po zavedení aktualizace sítě s názvem EIP-1559 klesá tehdy, když se spálí díky zaplaceným transakčním poplatkům více Etherů, než ve stejném období vznikne jako forma odměny pro validátory sítě.
Od merge Ethereum, tedy přechodu na Proof of Stake konsensus před 391 dny, bylo spáleno více než 1 milion ETH, přičemž ve stejnou dobu přibylo 740 tisíc ETH. To znamená, že počet Etherů v nabídce klesl o přibližně 269 tisíc, což představuje pokles celkové zásoby Etherů od merge o 0,21 %.
Jen pro zajímavost, simulace na ultrasound.money odhaduje, že kdyby ETH zůstalo na Proof of Work konsensu, za stejnou dobu by stoupl počet ETH v oběhu o 3,32%.
Tak či onak, aby se Ethereum dařilo být opět deflační, což se v posledních týdnech neděje, je nutné, aby transakční poplatky, ať už jejich výší nebo počtem, opět stouply. Problémem však je, že denní míra transakcí Ethererum stagnuje, protože je oslabují platformy druhé vrstvy (L2).
Průměrný transakční poplatek na Ethereum je aktuálně kolem 0,0012 ETH, respektive méně než 2 dolary, což je nejméně od prosince 2022.
Zdroj: Glassnode, Autor,Bitcoin.com, Bitcoin.com