Legendární investor Paul Tudor Jones prozradil v rozhovoru pro CNBC, že v případě, že se bavíme o akciích, je nastaven medvědí, ale u zlata a Bitcoinu (BTC) je býkem. Jako dva hlavní důvody uvádí možnost eskalace konfliktu mezi Izraelem a Hamásem a nevyhovující fiskální podmínky ve Spojených státech amerických.
Geopolitické napětí
Jones v rozhovoru pro zpravodajskou CNBC zmínil faktory, které sleduje v souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem. Jeho všeobecná teze zní, že pokud se situace bude dále vyhrocovat, na finančních trzích by mohl převládat rizikový sentiment, ačkoli v současnosti jeho přítomnost ještě cítit není.
V nejbližším období hrozí potenciální eskalace geopolitického napětí. Přesto zaznamenaly všechny hlavní americké indexy včetně S&P500 během prvních dvou obchodních dnů tohoto týdne zisky. Pokud má Jones pravdu, tato rally bude pravděpodobně krátkodobá.
Jedním z největších indikátorů recese byla v minulosti výnosová křivka. Každé recesi od roku 1955 předcházela inverze křivky mezi výnosy 2letých a 10letých státních dluhopisů. Pokud by k ní tentokrát nedošlo, šlo by o obrovskou výjimku. Přesto mnozí věří, že se to tentokrát povede. Například šéf FEDu v Atlantě Raphael Bostic tento týden prohlásil, že recesi nepředpokládá.
Co indikuje výnosová křivka?
V červenci dosáhla výnosová křivka 2s/10s pro americké státní dluhopisy nejnižší hodnotu 109,5 bazického bodu (BPS). Tato úroveň nebyla zaznamenána od roku 1981. I když se strmost této inverze od té doby zvětšila, z pohledu státních dluhopisů s kratším trváním to stále nevypadá dobře.
Výnosy 1 a 3-měsíčních amerických pokladničních poukázek se v současnosti blíží k 5,5 %. Výnosy 2letých dluhopisů se zatím pohybují na úrovni 4,96 %. Výnos 10letých dluhopisů je 4,65 %, což znamená, že křivka 2s/10s je obrácena o 31 BPS.
Méně výrazná výnosová křivka snižuje marže bank. Omezuje totiž jejich schopnost půjčovat si hotovost za nižší sazby a zároveň poskytovat úvěry za vyšší sazby. To může vést k omezení úvěrové aktivity a následnému zpomalení hospodářského růstu. Znamená to také, že investoři jsou méně optimističtí, pokud jde o nejbližší budoucnost hospodářství. Prodávají dluh s kratší dobou splatnosti, což způsobuje růst výnosů.
Zvýšení úrokových sazeb
Svou roli sehrála i snaha Federálního rezervního systému (FED) bojovat proti inflaci zvyšováním sazeb nejrychlejším tempem v moderní historii. Vyšší sazby vytvářejí další tlak na bankovní systém. Jen letos došlo ke 3 ze 4 největších kolapsů v historii USA, kdy zkrachovaly Signature Bank, First Republic Bank a Silicon Valley Bank.
Někteří účastníci trhu spekulují, že FED bude muset začít snižovat sazby již začátkem roku 2024, aby zabránil dalšímu hospodářskému propadu. I přesto, že inflace neklesla na požadovanou úroveň FEDu.
Usnadnění měnové politiky a její odpovídající zvýšení likvidity bývá pro trhy s kryptoměnami příznivé. Pokud sazby skutečně klesnou a přejdou do halvingového cyklu BTC v roce 2024, mohla by se vytvořit scéna pro výrazné pohyby na trhu.
Bitcoin a zlato odolávají
Uprostřed tohoto chaosu zůstaly zlato a BTC odolné. Zlato dokonce posílilo, když palestinský Hamás zaútočil na Izrael a ten spustil odvetu.
Paul Tudor Jones shrnul svůj postoj ke zlatu a BTC slovy:
„Nemohu milovat akcie, ale miluji BTC a zlato.“
Miliardář se vyjádřil, že v BTC má uloženo 5 %. Zlato a BTC považuje za bezpečnou úschovu v nejistých časech. Tudor poprvé oznámil, že uskutečnil 1% alokaci do BTC již v květnu 2020.
Zdroj: cointelegraph.com