Generální ředitel společnosti LightSpark David Marcus představil nový open-source projekt Universal Money Address (UMA), který je postaven na Lightning Network technologii a prý může pozvednout význam Bitcoinu i v tradičním světě financí.
David Marcus je v technologickém světě respektovaná osoba, což podtrhuje skutečnost, že v 50 letech má za sebou již pozici generálního ředitele PayPal a lídra blockchainového oddělení ve firmě Meta Platforms (Facebook) v době, kdy se Mark Zuckerberg snažil o spuštění vlastní kryptoměny Facebooku s názvem Libra.
Marcus je dlouhodobým zastáncem kryptoměn a v poslední době vyzdvihuje zejména význam Bitcoinu, ve kterém nevidí jen držitele hodnoty, ale také něco jako podkladové aktivum pro realizaci bezpečných a rychlých finančních transakcí i za pomoci technologie Lightning Network.
Projekt Universal Money Address (UMA) je postaven právě na 2. bitcoinové vrstvě Lightning Network a slouží pro rychlé a instantní B2B (business to business) transakce, při kterých stačí, aby banka či jiná instituce měla adresu pro finanční transakci ve tvaru na způsob „uživatel(zavináč)banka.com“.
,,Že vám to připomíná lightningovou adresu aLNURL? Přesně na tom UMA staví,” vysvětluje ve vlákně na Twitteru (X) tuto novinku Michal Novák, autor knihy „Lightning Network: Platby budoucnosti„.
,,Tento protokol je však rozšířen o dvě hlavní funkce. Tou první je dobrovolná výměna compliance informací s podporou Travel Rule a podobně. Je mi jasné, že mnoho lidí bude nyní nadávat, ale bez toho nelze UMA integrovat do žádné větší regulované společnosti, jako jsou například banky či burzy. Druhým rozšířením je podpora pro více měn. Lze realizovat čistě fiat to fiat transakce, jakož i libovolně kombinovat transakce s bitcoinem či jinými digitálními aktivy. Na vstupu i výstupu totiž může být cokoli,” dodal.
David Marcus (CEO Lightspark) dnes představil UMA – Universal Money Address. O co se jedná? 👇
David dlouhodobě kritizuje fakt, že mezinárodní převody jsou složité, pomalé a drahé. UMA oproti tomu umožňuje posílat peníze komukoliv, kdykoliv a jednoduše jako e-mail.
Jedná se o…
— Michal Novák (@michal_novak_21) October 23, 2023
Tato technologie funguje podobně jako u řešení společnosti Strike od Jacka Mallerse, který pomáhá s rychlými a nízkonákladovými remitencemi (mezinárodní převody fiatových měn) pomocí Lightning Network v latinské Americe, obzvláště v El Salvadoru.
,,Měna na výstupu se změní na bitcoin, rychle a levně se přesune skrz Lightning Network a na výstupu se opět převede na požadovanou měnu příjemce,” vysvětluje Novák princip fungování UMA.
,,Pokud by se tento systém uchytil, bylo by možné odkudkoli kamkoli posílat peníze 24/7 s minimálními poplatky a Lightning by byl přitom využit jako médium výměny.“
Objevují se první partneři
Představení UMA od Lightspark si okamžitě žádalo pozornost institucí a společnost již získala i své první partnery, kterými jsou Bakkt a Zero Hash. Zájem projevily také Coins.ph či Xapo Bank.
Mezi společnostmi, které do LightSparku v prvním kole financování investovaly, jsou také známé VC firmy zaměřené na kryptoměny Andressen Horowitz (a16z) a Paradigm. Do projektu se také zapojily Ribbit Capital, Thrive Capital, Zeev Ventures či Felix Capital.
Zdroj: Twitter (X), cryptopotato.com