Po intenzivních hodinách soudního líčení byla porota jednohlasná – Sam Bankman-Fried (ve zkratce SBF), kdysi oslavovaný magnát světa kryptoměn, který navštěvoval i Bílý dům, čelí tvrdému verdiktu. Jeho příběh, který začal ambicemi ovládnout krypto sféru, se změnil na varování pro celý finanční svět.
V New Yorku, po zhruba jen čtyřhodinovém zvažování, přisoudila 12-členná porota Samu Bankman-Friedovi, zakladateli zbankrotované kryptoměnové burzy FTX, která byla svého času druhá největší na světě, vinu ze všech sedmi obvinění. Tento verdikt otevírá novou kapitolu v případě, který otřásl základy kryptoměnového průmyslu a v loňském roce vedl k prudkým propadům cen kryptoměn a pro ilustraci Bitcoin (BTC), který dnes stojí téměř $35 000, poslal nakrátko až pod cenu $16 000.
Bankman-Fried čelil dvojím obviněním z podvodu v elektronické komunikaci, dále z konspirace s cílem podvodu, z podvodu v oblasti cenných papírů, podvodu s komoditami a z konspirace s cílem prát špinavé peníze.
Ortel se dozví až koncem března
Jeho návrat před soud, kde mu bude vyměřen trest soudcem Lewisem Kaplanem, je nyní naplánován na 28. března 2024. Přestože vládní prokurátor předloží své doporučení pro délku finálního trestu, poslední slovo bude mít soudce Kaplan.
Jednotlivé zločiny, z nichž SBF uznaly vinným, se trestají maximálním odnětím svobody v trvání od pěti do dvaceti let. Při podvodech v elektronické komunikaci a při praní špinavých peněz jsou tresty nejvyšší až v podobě zmíněných 20 let. Už před finálním verdiktem poroty se zmiňovalo, že v případě uznání vinným ve všech bodech hrozí SBF při sčítání všech trestů až 115 let za mřížemi. Zda jeho návrat na svobodu bude vůbec někdy v budoucnu možný rozhodne soudce Kaplan.
Na tiskové konferenci po verdiktu poroty americký prokurátor Damian Williams popsal zločiny bývalého miliardáře jako „miliardový plán, jehož cílem bylo stát se králem kryptoměn“ a zároveň uvedl, že šlo o jeden z největších finančních podvodů v amerických dějinách.
Nároky věřitelů FTX rostou
V důsledku rozruchu kolem procesu s bývalým CEO FTX, Samem Bankman-Friedem, který byl shledán vinným ze všech obvinění, vzrostla mezitím i hodnota nároků (pohledávek) na burzu FTX ze strany jejích věřitelů.
Podle údajů z Claims Market dosáhla cena těchto pohledávek na trhu již úrovně 57 %. Tento nárůst je připisován zejména rostoucímu ocenění společností pracujících s umělou inteligencí (AI), do kterých bankrotující kryptoměnová burza FTX v minulosti investovala.
V situaci finančních potíží nebo bankrotu společnosti se věřitelé snaží přes nároky získat zpět část své investice. Tyto nároky jsou často předmětem obchodu na základě odhadů celkové částky, která by mohla být získána zpět. Když cena nároku stoupá, zvyšuje se i odhadovaná hodnota možné návratnosti investice.
Jinak řečeno zákazníci, kteří mají na FTX pohledávku, například tam měli majetek v hodnotě 100 000 dolarů, mohou na volném trhu prodat tento svůj nárok za 57 % této částky.
Skočení hodnoty investic FTX do společností zabývajících se umělou inteligencí zároveň znamená nárůst potenciální částky, která by mohla být získána z konkurzního řízení. Nárok v tomto kontextu znamená právní nárok na určitou peněžní částku. Procentuální hodnota nároku označuje podíl z investované částky, která se očekává, že bude z platformy získána zpět.
Jak upozornil portál Cointelegraph, hodnota nároků na burzu FTX dosáhla nejvyšší úrovně v porovnání s jinými bankrotujícími kryptofirmami, jako jsou Celsius s 35–40 %, Genesis přibližně s 50 %, Alameda s 10 % a Three Arrows Capital pouze s 7–9 %.
Zdroj: Cointelegraph, Twitter (X)